שתף קטע נבחר

האם הסתייגות הרמטכ"ל עיכבה שחרור אסירים?

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שיגר מכתב לראשי הדרג המדיני לפיו הוא רואה בעיה ערכית בשחרור אסירים פלסטינים לעזה, כל עוד החייל גלעד שליט מוחזק שם. בלשכתו של פרס מסרבים לומר האם מכתב זה הוא שעיכב את הנשיא מלשחרר אסירים תושבי הרצועה

האם מכתב הרמטכ"ל עיכב את שחרור האסירים מעזה? הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, טען במכתב שנשלח לאחרונה לצמרת המדינית, כי שחרור האסירים תושבי עזה לרגל הרמדאן בעייתי מבחינה ערכית, כל עוד מוחזק בעזה החייל החטוף גלעד שליט.

 

במכתב, ששוגר לבכירים בדרג המדיני ושדבר שליחתו פורסם הערב (יום ב') בערוץ 2, הרמטכ"ל לא התנגד לשחרור האסירים או ניסה למנוע אותו, אלא ביקש להביע את תחושותיו בנוגע למהלך. אשכנזי ואנשי מערכת הביטחון אישרו את רשימת האסירים כולה מבחינה ביטחונית, וקבעו כי מהיבט זה לא נשקפת סכנה לישראל.

 

בלשכת נשיא המדינה, שמעון פרס, סירבו להתייחס לפרסום על-פיו העיכוב בשחרורם של כ-30 אסירים פלסטינים לרצועת עזה נבע ממכתבו של הרמטכ"ל. הנשיא הנחה את אנשיו שלא להגיב לפרסום, או לפרט את השתלשלות העניינים בנושא זה.

 

שירות בתי הסוהר היה אמור לשחרר הבוקר 87 אסירים ביטחוניים פלסטינים. ככל הנראה, נוכח מחלוקות של הרגע האחרון, ההליך התעכב ובשעה 11:20 יצא מכלא קציעות אוטובוס ובו 56 אסירים שהוסעו לגדה. כ-30 אסירים תושבי רצועת עזה נשארו בכלא. 

 

משירות בתי הסוהר נמסר הבוקר ל-ynet כי אי-שיחרורם של האסירים הנוספים לא היה תקלה הקשורה בהליך השחרור עצמו, כי אם בהנחיה שהתקבלה "מלמעלה". רשמית הוגדר העיכוב מ"סיבות טכניות", אך גם במשרדי הממשלה השונים התקשו לספק הסבר מניח את הדעת.

 

בסופו של דבר, בשעת ערב, חתם הנשיא על קיצור עונשם של האסירים מעזה, והם צפויים להשתחרר מחר בבוקר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. הסתייג
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
פרס. לא מגיב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים