שתף קטע נבחר

סקר: קלינטון מובילה על אובאמה בפער של 33%

המצביעים הפוטנציאליים של המפלגה הדמוקרטית מעניקים לסנאטורית קלינטון תמיכה של 53 אחוזים, לעומת 20 אחוז בלבד לברק אובאמה. מולה, מוביל רודי ג'וליאני בקרב הרפובליקנים

הסנאטורית הילארי קלינטון הצליחה לחזק בקרב הדמוקרטים את תדמיתה כמנהיגה וכבעלת סיכויים גדולים להיבחר לנשיאת ארה"ב. על-פי סקר חדש של ABC ו"וושינגטון פוסט" היא פתחה פער חסר תקדים של 33 אחוז על יריבה העיקרי, הסנאטור ברק אובאמה. הסקר החדש מגלה שהילארי מנצחת בגדול הן בגלל תכונותיה האישיות והן בגלל גישתה לכמה נושאי מפתח.

 

הסקר החדש מעניק להילארי תמיכה של 53 אחוז בקרב אמריקנים שנוטים להצביע עבור הדמוקרטים (עליה של 12 אחוז בתמיכה לעומת סקר שנעשה בחודש שעבר), לעומת 20 אחוז בלבד לברק אובאמה (ירידה של 7 אחוז) - 13 אחוז תמיכה בג'ון אדוארדס. זו הפעם הראשונה שמועמד כלשהו פורץ את גבול 50 האחוז, בסקר שבו השתתפו שמונה מועמדים דמוקרטים.

 

הציבור מסתבר אוהב את גישתה של הילארי לנושאי ביטוח בריאות כלכלה והמלחמה בעיראק. 50 אחוז מהדמוקרטים ועצמאים הנוטים לדמוקרטים, קובעים שהיא מייצגת בצורה הטובה ביותר את הערכים של המפלגה הדמוקרטית, הרחק לפני יריביה. נקודת התורפה של הילארי נותרה ביושר ובאמינות שלה. רק 35 אחוזים מהדמוקרטים סבורים שהיא המועמדת הישרה והאמינה ביותר.

 

כאשר מפלחים את התמיכה בהילארי לפי מגדר, מתברר ש-48 אחוזים מהגברים הדמוקרטים תומכים בה. שיעור התמיכה בה בקרב נשים גבוה יותר כצפוי - 57 אחוזים. גם בקרב אפרו-אמריקנים, המגרש הביתי של אובאמה, מובילה קלינטון עם 51 אחוזי תמיכה.

 

הרפובליקנים מעדיפים את ג'וליאני 

לעומת ההצלחה הגדולה של הילארי בקרב הדמוקרטים, הרי שהסקר מצביע פעם נוספת על מבוכה גדולה של המצביעים הרפובליקנים שאינם מסוגלים להתייצב מאחורי מועמד כלשהו.

 

ראש עיריית ניו-יורק המיתולוגי, רודי ג'וליאני, ממשיך להוביל, אבל הוא אינו מצליח לפרוץ את הדרך אל הבסיס השמרני של המפלגה. רק 23 אחוז מהרפובליקנים סבורים שהוא מייצג את ערכי היסוד שלהם. גם המועמדים האחרים, ג'ון מקיין ופרד תומפסון, אינם נהנים מאמון רב יותר בתחום זה.

 

למרות זאת הגדיל ג'וליאני את התמיכה בו ל-34 אחוז, בין השאר בגלל האכזבה מהשחקן-פוליטיקאי פרד תומפסון שמאז הודעתו על הצטרפותו רשמית למרוץ, הצליח לאבד נקודות והוא נהנה מתמיכה של 17 אחוז בלבד. 12 אחוז תומכים בסנאטור מקיין, ו-11 אחוז במיט רומני. אבל כדאי לשים לב לעובדה שרומני, המושל לשעבר של מדינת מסצ'וסטס, מוביל בסקרים בשתי המדינות הראשונות שבהן יהיו בחירות מוקדמות בחודש ינואר - איווה וניו-המפשייר. אם רומני ינצח בשתי מדינות אלו, הוא עשוי לצבור מומנטום חיובי, שישפיע על המשך המירוץ.

 

47 אחוזים מהאמריקנים הנוטים לתמוך ברפובליקנים סבורים שג'וליאני מסתמן כמועמד "החזק ביותר" מבין המועמדים הרפובליקנים. 45 אחוזים סבורים שהוא האיש הטוב ביותר להתמודד עם טרור. בשני הסעיפים הללו הוא מביס את מקיין. ג'וליאני גם מוזכר כמועמד הטוב ביותר להתמודד עם בעיות חברתיות. כאשר שואלים מי יתמודד טוב יותר בסוגיית עיראק, מתהפכת המגמה ומקיין מקבל את רוב הקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פותחת מבערים. קלינטון
צילום: איי פי
נותר מאחור. אובאמה
צילום: רויטרס
מנהיג הרפובליקנים הבא? ג'וליאני
צילום: איי פי
מומלצים