שתף קטע נבחר

גנבי מתכות עקרו את פסל אלכסנדר זייד

הגנבים חיברו חבל לבסיס הפסל, של האיש שהיה אחד ממקימי ארגון "השומר", ועקרו אותו ממקומו. נכדו של זייד שהגיע הבוקר לפסל הממוקם ליד קריית טבעון הזעיק את המשטרה

אין גבול לחוצפה של גנבי המתכות: גנבי מתכות נתצו הלילה (יום ה') את בסיס הפסל לזכרו של אלכסנדר זייד, ממקימי ארגון "השומר", המוצב בגן הלאומי בית שערים, סמוך לקריית טבעון. הפסל עצמו הוזז ממקומו.

 

את המעשה גילה הבוקר נכדו של זייד, המתגורר בקיבוץ סמוך. הוא מיהר להזעיק את שוטרי משטרת זבולון שהגיעו למקום. מפקד משטרת זבולון, ניצב משנה ג'מאל חכרוש, העריך כי מדובר בניסיון לגנוב את הפסל, העשוי ברונזה. ברשות הטבע והגנים טוענים כי השחתת הפסל היא פעולת ונדליזם, ללא קשר למתכת ממנו הוא עשוי.

 

נצ"מ חכרוש אמר ל-ynet: "על פי הסימנים בשטח נראה כי הגנבים חיברו חבל לבסיס הפסל, העשוי בטון, באמצעות כלי רכב, ועקרו אותו ממקומו. הפסל יצא מהמקום. אולם הגנבים לא לקחו אותו. אנחנו עדיין לא יודעים אם הגנבים הופרעו במהלך המעשה, ולכן עזבו את המקום או שהתכוונו להגיע במועד מאוחר יותר על מנת לקחת את הפסל".

 

זייד, שנולד בשנת 1886, עלה לישראל כשהיה בן 18. ב-1907 הקים עם שישה מחבריו את ארגון השמירה "בר גיורא" ועקר עם זוגתו לחווה בסג'רה שבגליל. ב-1909 הקים בשיתוף עם חבריו את ארגון "השומר". ביולי 1938, בהיותו בן 52, נורה זייד למוות על ידי מתנקש בדואי, שארב לו ליד ביתו בשייח' אברך.

 

את הפסל הקים הפסל דוד פולוס, שנחשב לאחד הפסלים החשובים בתקופת העליות הציוניות. הוא נבנה בתחילה מבטון אך לאחר שהתבלה, נוצק מחדש בברונזה. בפסל נראה זייד כשהוא רוכב על סוס ומשקיף אל שדות עמק יזרעאל, "גבעות שייח' אברך וחרתיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסל נעקר והופל
צילום: גיל נאור
הפסל שהושחת
צילום: גיל נאור
צילום: לע"מ
הפסל לפני שהושחת
צילום: לע"מ
מומלצים