שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תביעה ייצוגית נגד "מכתשים" מרמת חובב

תביעה ייצוגית בשם כל תושבי הנגב הוגשה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע כנגד חברת "מכתשים" בגין זיהום אוויר מתמשך ומנוגד לחוק, גזילת זכותם של התושבים לאוויר נקי והצבת חייהם בסיכון ממשי. סכום התביעה: יותר ממילארד שקלים

תביעה ייצוגית הוגשה היום (א') בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד חברת "מכתשים מפעלים כימיים" מרמת חובב בשם כל תושבי הנגב בגין זיהום האוויר והעמדתם בסיכון חיים ממשי משנת 2001 ועד היום. סכום התביעה עומד על יותר ממיליארד שקלים והוא כולל בתוכו פיצוי לתושבי המתגוררים ברדיוס של 11 ק"מ מהמפעם וכן מימון מעקב רפואי עבורם.

 

לדברי התובעים, עורכי הדין יוחי גבע, אמיר ישראלי ורם גורדיסקי, חברת מכתשים "מזהמת את האוויר זה שנים ארוכות, ולמרות כל ההתראות, השימועים למנהליה, הקנסות שהושתו עליה והקובלנה הפרטית שהוגשה כנגדה – ממשיכה היא לזהם את האוויר, ולהעמיד בסיכון חיים ממשי ומוחשי, את תושבי באר שבע, הפזורה הבדואית, קיבוץ רביבים ותושבי שגב שלום".

 

עוד בנושא:

 

התובעים ציינו כי התביעה מוגשת עם ראיות כבדות משקל הנמצאות בידיהם נגד המפעל, המלמדות על זיהום אוויר חמור. "בבדיקות פתע שהתבצעו בארובות המפעל התגלו חריגות מהתקן הקבוע ברישיון המפעל לגבי פליטות של פחמן ארבע כלורי, מתיל איזובוטיל קטון ותרכובות אורגניות נדיפות - ארבעה חומרים היעודים כמסרטנים. החריגות הן בשיעור הנע בין מאות אחוזים לעשרות אלפי אחוזים מהמותר בתקן", הם מוסיפים.

 

התובעים מציינים את הדו"ח האפדימיולוגי העתיד להתפרסם במלואו בימים הקרובים, ובו נאמר כי החל משנת 2001 ועד לשנת 2006, תושבי נפת באר שבע חולים בכל סוגי הסרטן בשיעור גבוה בכ-40 אחוז יותר מכל התושבים בישראל. לדבריהם, בכירים במשרד הבריאות קובעים כי האפשרות היחידה המייחדת את תושבי נפת באר שבע משאר אזורי הארץ, הנם המפעלים הכימיים ברמת חובב.

 

התובעים מציינים כי החברה פגעה "באוטונומיה של הפרט" בחשיפתו הבלתי רצונית לאוויר המזוהם בחומרים מסוכנים. "זכותו של התושב היא להימנע מחשיפה לחומרי מסוכנים הנפלטים שלא כדין ובניגוד לתקנים ממפעלים מזהמים. פגיעה זכות יסודית זו דינה לזכות את הנפגע בפיצוי כספי וזאת בהתאם לעיקרון 'המזהם ישלם'", נכתב בעתירה.

 

התביעה הינה בשם תושבי באר שבע, קיבוץ רביבים, הפזורה הבדואית על 13 החמולות שלה - כ-6,000 איש כל אחת - והישוב שגב שלום - כ-230 אלף תושבים בסך הכל.

 

דובר מכתשים מפעלים כימיים מסר בתגובה כי החברה "טרם קבלה לידה את כתב התביעה ולכשיתקבל נלמד אותו ונגיב בהתאם".

 

מכתשים אגן מייצרת חומרי הדברה להגנת הצומח. החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת אי.די.בי של איש העסקים נוחי דנקנר, נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 16 מליארד שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ ברמת חובב באוגוסט. ארכיון
מומלצים