שתף קטע נבחר

ארגון המורים: שביתה בתיכונים מיום רביעי

הנהלת ארגון המורים העל יסודיים החליטה להשבית את בתי הספר במגזר היהודי שבהם מלמדים המורים חברי הארגון, החל מיום רביעי - וללא הגבלת זמן. בארגון מבקרים את הקפאון במו"מ עם האוצר על תנאי ההעסקה של המורים. בכיר באוצר: "כל שכר של מורה שובת יקוזז במלואו ולא יוחזר. כל דקה שהם לא יעבדו - המורים לא יראו מזה שקל"

ארגון המורים העל-יסודיים החליט אמש (א') כי בתי הספר שבהם מלמדים מורי הארגון יושבתו ביום רביעי הקרוב, ללא הגבלת זמן. ההחלטה התקבלה בתום דיון בן שעתיים שערכה הנהלת הארגון. 

 

יו"ר הארגון, רן ארז, הכריז כי השביתה תקיף את בתי הספר במגזר היהודי. על פי ההחלטה - בתי הספר הערבים יצטרפו למהלך ביום רביעי בשבוע הבא.

 

גורמים המעורבים במו"מ שמנהל הארגון על תנאי ההעסקה של המורים אמרו ל-ynet כי משרדי האוצר, החינוך ומרכז השלטון המקומי מאוחדים מול שביתת המורים. "אנחנו יודעים שמניעיו של רן ארז נובעים מניסיון לסכל את הרפורמה שהושגה עם מורי בתי הספר היסודיים", אמרו הגורמים וציינו כי שביתת 40 אלף מורים בתיכונים עדיפה על שביתת 80 אלף בבתי הספר היסודיים.

  

גורמים במשרד האוצר אמרו כי כל יום שביתה צפוי לעלות לקופת המדינה בין 20 ל-25 מיליון שקלים. לדברי גורם בכיר באוצר: "כל שכר של מורה שובת יקוזז במלואו ולא יוחזר. כל דקה וכל יום שהם לא יעבדו המורים לא יראו מזה שקל וזה לא יהיה נתון למו"מ עתידי".

 

במשרדי האוצר והחינוך אמרו כי "ארגון המורים החליט שלא לנצל את חלון ההזדמנויות שנפתח בפניו ובחר שלא להצטרף לרפורמה במערכת החינוך ולהסכם הקיבוצי שנחתם עם הסתדרות המורים וההסתדרות הכללית". עוד נאמר כי במסגרת התקציבים לרפורמה בחינוך - תוקצבו כ-1.3 מיליארד שקלים לטובת ארגון המורים.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, הרב מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד), קרא למורים ולממשלה להתעשת מיד ולהגיע לפתרון שימנע את השביתה. "התוצאה היא הרסנית ביותר לחינוך במדינה, אני קורא לכל הצדדים לעשות מאמץ רציני ולשבת למו"מ רציף עד שייצא עשן לבן ולא - כל החינוך יעלה בעשן שחור. הקורבן הזה יקר", אמר.

  

המורים מאשימים: אנשי האוצר מתעלמים

המורים דורשים צמצום של מספר התלמידים בכיתה, תוספת שכר, שינוי תנאי העסקה ופיצוי בכל מה שקשור לעבודה עם תלמידים לקויי למידה ושעות נוספות. שרת החינוך, יולי תמיר, נפגשה ביון חמישי בגבעתיים עם יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, במאמץ למנוע את ההשבתה, אולם בתום הפגישה התברר כי הפערים בין הצדדים גדולים מדי.

 

ארז איים בימים האחרונים להשבית את התיכונים וחטיבות הביניים במסגרת המאבק על הסכם עבודה מול משרד האוצר. בארגון המורים העל-יסודיים מאשימים את אנשי משרד האוצר המתעלמים כמעט לחלוטין מכל הדרישות שהציבו המורים, בכללן כאלה הקשורות לשכר, תנאי עבודתם, ואף כאלו אשר לעמדתו אינן כרוכות בהוצאות תקציביות משמעותיות.

 

ארז אומר כי מאז שנת 2001 עובדים המורים ללא הסכם שכר קיבוצי, וכי מכוח חוק ההסדרים - עד אוגוסט 2005 חל איסור על ניהול מו"מ בין מעסיקים לאיגודים מקצועיים. מאז פג תוקפו של החוק, ניסו בארגון המורים לקדם את המו"מ מול האוצר, אך הדבר לא הביא לשיפור מצבם.

 

על אף הדיווחים בימים האחרונים על השביתה הגדולה הצפויה במערכת החינוך, שרת החינוך יולי תמיר צפויה לצאת הלילה לארצות-הברית כדי לשאת הרצאה בפני תורמים "אוהדי ישראל". על תוצאות ישיבת ההנהלה של ארגון המורים העל-יסודיים היא תעודכן בניו יורק.

 

יו"ר מועצת התלמידים הארצית, ניר קטררו, אמר בשבת בשיחה עם ynet כי למרות שהתלמידים מתנגדים באופן עקרוני לשביתה ומקווים לפתרון - הם תומכים במאבק המורים וחושבים שהדרישות שלהם צודקות. "אנחנו מבינים את המורים, כי הרבה מאוד שנים אין שום התקדמות במו"מ. מצד שני מבקשים מכל הצדדים למנוע את השביתה ולמצוא פתרון", אמר.


פורסם לראשונה 07/10/2007 18:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רן ארז. השביתה יוצאת לדרך
צילום: גיל יוחנן
תמיר. בדרך לארה"ב
צילום: ששון תירם
מומלצים