שתף קטע נבחר

כשמדובר באתיופים הצביעות חוגגת

התבטאויות גזעניות של אישי ציבור כנגד הקהילה האתיופית מתקבלות בשתיקה רועמת מצד התקשורת והממסד

יהודים, זה לא מה שחשבתם. מדינת ישראל היא ככל הנראה לא המקום הבטוח ביותר עבורכם או, לפחות עבור כמה מכם: יש יהודים שווים יותר, ושווים פחות. אומרים זאת אישי ציבור, שרים בממשלת ישראל, ומקורבים לשלטון מבכירי המגזר הפרטי. השופטת רות גביזון, אמרה שלא צריך להעלות לארץ את "מי שיתקשה להשתלב בחברה הישראלית מבחינת המודרניות ורמת הפיתוח הכלכלי" והתכוונה לאתיופים. גם בוגר ה"מעברות", שר הפנים מאיר שטרית, הציע פתרון מעניין משלו. חלק ממנהלי בתי הספר במערכת החינוך מיישמים כבר תוכנית הפרדה בין שחורים ללבנים. ראשי ערים מסויימים כבר התבטאו בראש חוצות נגד קליטת יהודים שחורים בעריהם.

 

הגדיל לעשות עו"ד רם כספי  שאמר בכנס לציון עשור להקמת פורום מנהלי כספים: "זה הולך ככה - עם ישראל, האתיופים והערבים. הערבים כבר בסוג ג' והאתיופים בסוג ב'. רוצים להביא לישראל את הפלשמורה ואת השבטים האבודים בהודו, ולעומת זאת אם היו מביאים מיליון רוסים.... שאני לא בודק אם הם יהודים או לא, הילדים יהיו יהודים, תביא אותם". דבריו נקלטו במצלמות ערוץ 2 ושודרו ב"אולפן שישי".

  

כבן הקהילה האתיופית, וכמי שחשוב לו זיכרון השואה, ראיתי לא אחת את השגרירים של ישראל ברחבי העולם מנסים לעמוד מול גילויי אנטישמיות. כולנו נחשפים, מדי פעם, לדיווחים על השחתת בתי כנסת ובתי קברות יהודיים וזועמים. בכעסנו אנו אומרים שכול העולם נגדנו, שלקחי השואה לא הופנמו. אך, למה שמישהו ייקח ברצינות את זעקתנו כנגד גילויי האנטישמיות כאשר יהודים משתמשים בתורת גזע משלהם במדינתם ואיש לא פוצה פיו? מעניין מה היה קורה לו דברים כגון דבריה של פרופ' גביזון או דבריו של עו"ד רם כספי היו נאמרים על ידי אישיות בכירה באירופה בנוגע ליהודים.

 

אך, בארצנו, התקבלו התבטאויותיהם של רם כספי והאחרים בשתיקה רועמת מצד התקשורת והממסד. מאחר ודבריו שודרו ב"אולפן שישי" הנחתי ששר הקליטה ראה וטבעי שיגנה את דבריו ואם לא הוא, אישיות רשמית אחרת. אך עד לכתיבת שורות אלה, לא נעשה דבר.

 

הצביעות חוגגת אל מול גילויי הגזענות. יפי הנפש שתקו כאילו דבר לא קרה. לאחר הדיווח על בעל החנות שמכר עור של כלב כשטיח, לעומת זאת, יצאה המדינה מגדרה. נראה אם כן כי סדר העדיפויות של מדינת ישראל השתנה.

 

צריך לעצור לרגע ולחשוב על המתרחש סביבנו ולא משום שמדובר בקהילה האתיופית ה"בכיינית" וה"מסכנה" כדברי אנשים מסוימים, אלא מפני שמדובר בחברה שלנו, במדינה שלנו שבה כולנו שווים במיסים אך לא בזכויות. איך יתכן שישנם אנשים שמרשים לעצמם להתבטא בצורה כל כך גזענית לעיניי המצלמות ואיש במדינה לא פוצה פה? תפנימו חברים, יש יהודים שחורים והם כבר פה. זו עובדה. הם כבר שותפים מלאים בבניית החברה הישראלית כי גורלנו נקשר - יהודים שחורים ולבנים - לחיות יחד.

 

הכותב הוא יו"ר מטה המאבק לשוויון חברתי ליהודי אתיופיה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים