שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בריטניה מכבה את נורות הליבון

השר הבריטי לאיכות הסביבה הגיע להסכם עם המשווקים לפיו תופסק בהדרגה מכירתן של נורות ליבון רגילות תוך ארבע שנים, והן יוחלפו בנורות פלואורסנט חסכוניות. מומחים: בריטניה צפויה לחסוך פליטה של כ-5 מיליון טונות פחמן דו חמצני בשנה

נורות ליבון רגילות יחלו לרדת מהמדפים בבריטניה החל מסוף השנה, מתוך כוונה להחליפן בנורות חסכונית בחשמל תוך ארבע שנים - כך הודיע בשבוע שעבר השר הבריטי לאיכות הסביבה, הילארי בן.

 

נורות הליבון הופכות את רוב זרם החשמל לחום - ולפיכך צורכות אנרגיה רבה שמשמעותה פליטת גזים לאוויר. על פי מחקרים הן אחראיות לכשליש מפליטת גזי החממה לאטמוספירה - פי שלושה מהפליטה שיוצרים מטוסים למשל. לעומתן, נורות פלואורסנטיות חסכוניות כמו CFL, הופכות את האנרגיה לאור וחוסכות, על פי מחקרים, כ-70 אחוז פחות חשמל. הן אמנם יקרות יותר, אולם אורך החיים שלהן ארוך יותר פי שישה עד עשרה.

 

על פי הדיווח בעיתון הבריטי "הטיימס", המעבר לנורות חסכוניות צפוי לחסוך לבריטניה פליטה של כחמישה טונות פחמן דו-חמצני בשנה.

 

התוכנית הבריטית, שזוכה לתמיכתו של ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, גובשה בתיאום עם יצרני נורות הליבון והמשווקים בממלכה. אם תעמוד בלוח הזמנים, היא תסייע לבראון להציג את בריטניה כמדינה האירופית הראשונה שהוציאה משימוש את נורות הליבון הרגילות.

 

על פי ההסכם, משווקים גדולים ובינוניים יפסיקו למכור את נורות הליבון בעוצמה של 150 ואט כבר מינואר הקרוב. המשווקים הסכימו להפסיק למכור נורות ליבון רגילות בעוצמה של 100 ואט עד שנת 2009, ונורות ליבון רגילות בעוצמה של 60 ואט עד 2010. שאר הנורות יצאו משימוש עד סוף 2011.

 

פיליפ סלווד, מהקרן הבריטית לחיסכון באנרגיה, אמר כי אם כל צרכן בריטי יחליף שלוש נורות ליבון בנורות חסכוניות ייחסך מספיק חשמל כדי להאיר את כל רחובותיה של הממלכה במשך שנה. מנכ"ל תאגיד הקימעונאים הבריטי קווין הוקינס אמר כי כולם מחוייבים להקטין את טביעת הפחמן שלהם ולמלא תפקיד אקטיבי בסיוע לצרכנים לצמצם את השפעתם ההרסנית על הסביבה.

 

השנה הודיעה קנדה כי תפסיק בהדרגה את השימוש בנורות ליבון עד שנת 2012. באוסטרליה ייצאו נורות הליבון מחוץ לחוק כבר בשנת 2009. גם רוסיה ועוד מדינות באירופה נוקטות בצעדים להפחתת השימוש בנורות ליבון בזבזניות.

 

היוזמה להוצאת הנורות ממחזור הייצור באה דווקא מצד החברות המייצרות ובראשן חברת פיליפס - היצרנית העיקרית של נורות הליבון. מנכ"ל חברת פיליפס העולמית אמר בתחילת השנה כי החברה החלה במהלך רחב היקף להגברת המודעות לשימוש בנורות חסכוניות ותפסיק לייצר, בהדרגה, את נורות הליבון הרגילות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיבוי אורות. נורת ליבון. אילוסטרציה
מומלצים