שתף קטע נבחר

הצלחת השביתה היא הצלחתנו

רק בצורה כוחנית ובלתי מתפשרת, אומץ לב ונחישות ניתן יהיה לשנות אחת ולתמיד את סדר העדיפויות הקלוקל של מדינת ישראל

ערב שביתת המורים וסגירת בתי הספר התיכוניים וחטיבות הביניים עומדת מערכת החינוך בצומת קריטי שיכול לשנות את פניה ללא הכר ולקדם אותה שנות אור אל עבר המאה העשרים ואחת. הכרזתם של המורים על שביתה כוללת לתקופה של שלושה חודשים מלמדת כי קצה נפשם מיחסן המזלזל של ממשלות ישראל לציבור המורים וכי הם מוכנים ללכת רחוק על מנת להשיג את יעדם.

 

על מנת שהשביתה תצליח ושכר המורים יעלה באופן משמעותי על הציבור להתגייס למען המורים ולתמוך בהם ללא תנאי. הצלחת השביתה היא הצלחתנו. כל הורה, השולח את ילדיו לבית הספר ורואה מדי יום את המציאות, לא יכול להחריש ולהתלונן על אי הנוחות שבשביתה. את הקריאות הדמגוגיות הנשמעות מצד "השטרסלרים" ו"הבר-אונים" בנוגע למורים שנהנים מחופשים ארוכים ועובדים חצי יום עבודה - יש לקעקע מן היסוד ולדחות על הסף.

 

כדי שהשביתה תצליח על ציבור המורים לקבל גיבוי ותמיכה מצד ארגונים חזקים יותר במשק שיכולים ללחוץ על שר האוצר ולהביא אותו לנקודת שבירה. כשם שעובדי הנמלים שבתו למען עובדי הרשויות ואילצו את הממשלה לשלם לעובדים את שכרם, כך צריכים להיחלץ לעזרת המורים כל אלה שנושא החינוך יקר לליבם.

 

הראשונים להתגייס למאבק המורים הם הסגל האקדמי שסבל בשנים האחרונות מקיצוץ חסר תקדים במערכת ההשכלה הגבוהה. המרצים באוניברסיטאות ובמכללות הם שקולטים למוסדות להשכלה גבוהה את בוגרי מערכת החינוך . מדי שנה בשנה מופתע הסגל האקדמי כל פעם מחדש מעולמו הצר של הסטודנט הישראלי ומהרגלי הלמידה הלקויים שלו. יש להודות שהסטודנט הישראלי הוא חד-לשוני, חד-תרבותי ומתקשה בקריאה משמאל לימין ובמקרים מסוימים גם מימין לשמאל. קריאת מאמרים באנגלית הפכה למשימה מורכבת עד כמעט בלתי אפשרית ואילו עיון בכתבי אחד העם וקריאת מסות שלו דורש ביאור ופירוש בתחתית הטקסט כי העברית של ההוגה הציוני גבוהה מדי ובלתי מובנת לסטודנט הישראלי.

 

ללא סולידאריות ותמיכה בלתי מסויגת אין לשביתה סיכוי להצליח שכן, תקוותו של שר האוצר היא שהשביתה תעורר את רוגזו של הציבור וגלי המחאה יופנו אל עבר המורים ויחלישו את עמדתם. אך, אל לציבור לקנות את הסברי הממשלה על רפורמות עתידיות, פיטוריי מורים כתנאי להעלאת שכר וכיוב' סיסמאות נדושות שבוודאי יישמעו בימים הקרובים מצד אלה שמעולם לא עמדו מול ארבעים עיניים ביקורתיות של תלמידים ולימדו בתנאים שאין הדעת סובלת.

 

יש לקוות שציבור המורים יעמוד בלחץ – לא כפי שקרה בשנים קודמות - ולא יתפשר על שברי אחוז העלאה למשכורת. מהשביתה הזו המורים צריכים לצאת מנצחים בכל מחיר גם אם המחיר סגירת בתי הספר במדינת ישראל לחודשים ארוכים. יש לשאוף להעמקת המשבר ואף לשקול בבוא העת את ביטול שנת הלימודים תשס"ח עם כל המשתמע מכך. רק בצורה כוחנית ובלתי מתפשרת, אומץ לב ונחישות ניתן יהיה לשנות אחת ולתמיד את סדר העדיפויות הקלוקל של מדינת ישראל.

 

מורים ומרצים של כל מוסדות החינוך וההשכלה הגבוהה בארץ התאחדו!

 

ד"ר גור אלרואי ראש החוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים