שתף קטע נבחר

החוק אושר: קטינים לא ישתתפו בהגרלות פיס

מליאת הכנסת אישרה ברוב של 14 חברים, ללא מתנגדים, את האיסור על מכירת הגרלות פיס וטוטו לקטינים. אחד מיוזמי החוק, ח"כ דב חנין: "הימורים והגרלות הן תופעות בעייתיות. אנו רוצים להגן על הנוער מפניהן". מפעל הפיס: שמחים ומברכים על החוק, שתואם את מדיניות הארגון

אם קטינים - אין הימורים. חוק חדש, שאושר הערב (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, אוסר על קטינים מתחת לגיל 18 להשתתף בהגרלות מפעל הפיס והטוטו. החוק אושר במליאה ברוב של 14 חברי כנסת, ללא נמנעים או מתנגדים.

 

על פי החוק החדש, על מי שימכור או יפיץ כרטיסי הגרלה או הימורים לקטינים - יוטל עונש מאסר של חצי שנה.

למוכר שירצה לבדוק את גילו של הקונה, מתיר החוק לבקש מהקונה להציג בפניו תעודה המעידה על גילו, בדומה לחוק המגביל מכירת אלכוהול לקטינים.

 

את הצעת החוק יזמו יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב וחברי הכנסת אחמד טיבי ודב חנין. ח"כ אורלב הסביר כי "כשני שלישים מכלל תלמידי ישראל השתתפו בהימורים – יותר ממחציתם השתתפו בהימורים ציבוריים". לדבריו, מחקרים רבים מצאו קשר בין הימורים כפייתיים בקרב קטינים לבין ציונים נמוכים והשתמטות מבית הספר, וכן לאלימות, גניבות ושימוש בסמים ובאלכוהול. אורלב טוען כי "החוק יצמצם רעות חולות אלה".

 

ח"כ חנין אמר לאחר אישור החוק החדש כי זהו חוק בעל משמעות חברתית וחינוכית. "אנחנו יודעים שהימורים הם סוג של מיסוי רגרסיבי. הימורים והגרלות הן תופעות שיש איתן בעייתיות חברתית רבה. בחוק הזה אנחנו רוצים להגן על הקטינים ועל החברה כולה מפני ההשלכות של התופעות הללו", אמר חנין.

 

ח"כ טיבי אמר כי חשיבות החוק היא בשל כך שקטינים מהמרים הופכים להיות בעלי נטיות פליליות בהתבגרותם. "הבעיה קיימת הן במגזר הערבי והן במגזר היהודי כאחד", אמר.

 

"לעצור לפני שהנערים הופכים לכפייתיים"

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת, ח"כ מנחם בן ששון, אשר החוק קודם בוועדה שבראשותו אמר: "התמכרות להימורים ראשיתה בגיל הנעורים. הדרך היעילה ביותר להאבק בנגע היא הצבת המחסום בפני בני נוער בגיל העשרה, לפני הפיכתם למהמרים כפייתים".

 

מפעל הפיס הודיע כי הוא "מברך ושמח" על אישור הצעת החוק. "החוק תואם למדיניות שמפעל הפיס יזם כבר לפני שש שנים, כאשר אסר על הזכיינים שלו למכור כרטיסי הגרלה לצעירים שטרם מלאו להם 18", לשון ההודעה שהוציא מפעל הפיס לאחר שנודע על אישור החוק.

 

ומה אומרים ברחוב? כאשר נדון החוק בכנסת אמר ל-ynet ברוך עוז, בעל דוכן טוטו: "ההימורים

בקרב בני הנוער הם ממש מגיפה. אני רואה את המהמרים המבוגרים, וברור לי שהצעירים יהפכו להיות בדיוק כמוהם. מגיעים לכאן אפילו בגילאי 11 ו-12. למרות שזה יפגע בפרנסה שלי, אכפת לי מבני נוער".

 

מנגד, טען אורי בן ה-17 כי החוק יפגע בו באופן ישיר: "אני ממלא ווינר ומרוויח כסף מהדבר. הכסף שאני מרוויח נותן לי לחיות בסבבה. יש לי יותר כסף וזאת ההכנסה היחידה שיש לי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חנין. בעיה חברתית
ח"כ אורלב. המחקרים תומכים
צילום: ניב קלדרון
ח"כ טיבי. בכל המגזרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים