שתף קטע נבחר

אנשי חינוך: "השביתה לא תפתור את הבעיה"

כ-400 אלף תלמידים בחינוך העל-יסודי לא ילכו הבוקר ללימודים, עם פתיחתה של שביתה שאיש אינו יודע מתי וכיצד תסתיים. שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, ומי שהיה מנכ"ל המשרד, בנצי דל, סבורים כי ניתן לפתור את הבעיות ללא שביתה, שסיכויי הצלחתה קלושים. אלוני: "הטעות של העומד בראש הארגון היא שהוא לא שיתף פעולה עם הסתדרות המורים, ובמקום זה התנשא עליהם"

"ארגון המורים ישבות, ההורים ילחצו, כל הצדדים יתגמשו ויחזרו לעבודה - וכלום לא ייפתר". כך העריך אמש (יום ג') בשיחה עם ynet מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, בנצי דל, שהתקשה להאמין ששביתת ארגון המורים תשנה את מעמדם. "כל עוד למשרד החינוך אין אמירה בנושא השכר ואנשי האוצר הם הקובעים - מעמדם של המורים יוסיף ויישחק", אמר דל.

 

מי שהיה מנכ"ל משרד החינוך תחת השר זבולון המר סבור כי מחאת ארגון המורים מוצדקת לחלוטין, אם כי חסרת סיכוי. הבעיה, טען דל, מצויה ב"אנשים לא מקצועיים באוצר, שחושבים שהם יודעים הכל ומחליטים על דברים בחיינו, לטוב ולרע".

 

"משרד החינוך חסר מעמד של ממש במשא ומתן עם המורים", קבע דל. "אין לו מה לומר בעניין. המשרד יושב על תקן 'עוזר שדכן', שלא מסוגל להוסיף אפילו שקל לשכר המורים. אם הוא היה מסוגל, הרי שהמצב היה שונה לחלוטין. ההתנהלות היום בנושא שגויה ומוטעית מיסודה. המבנה עקום והזוי מיסודו, וזו הסיבה שכל יחסי העבודה במשק נראים כמו שהם נראים".

 

שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, איננה מצדדת בשביתת ארגון המורים. "שביתה כשלעצמה היא לגיטימית, אבל צריך לעשות אותה בשכל. הטעות של העומד בראש הארגון היא שהוא לא שיתף פעולה עם הסתדרות המורים, ובמקום זה התנשא עליהם. יחד, במאבק משותף, הם יכלו להשיג הרבה יותר".

 

אלוני סבורה כי שחיקת מעמד המורים, שבאה לידי ביטוי בשכרם העלוב והמגוחך כדבריה, נובעת מסדר עדיפויות מוטעה, שיעדיף כמעט תמיד פגז על חינוך. "הצבא במלחמת לבנון ירה יותר פגזים מבכל מלחמות ישראל, ובאוצר מאשרים להם את התקציבים".

 

לדברי השרה לשעבר, אילו היו פועלים במשרד החינוך באופן נבון מול ראש הממשלה, היו זוכים לשיתוף פעולה מצדו. "בתקופתי היתה מהפיכה גדולה בחינוך, מכיוון שהיתה לי אוזן קשבת. אני מאמינה שגם היום יכלו להשיג אוזן קשבת אצל אולמרט, אבל לצערי יולי תמיר, שהיא מוכשרת מאד, לא היתה מספיק אקטיבית ולא התייעצה עם מי שיש לו קצת יותר ניסיון".

פורסם לראשונה 09/10/2007 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
"לעשות בשכל". אלוני
צילום: גבי מנשה
מומלצים