שתף קטע נבחר

מנכ"ל תנובה בעבר יצחק לנדסמן הורשע בהסדר כובל

ביהמ"ש העליון הרשיע את לנדסמן ואת דוד עזרא, לשעבר מנכ"ל חברת מאיר עזרא ובניו בעשיית הסדר כובל ע"י הקמת מיזם לייבוא בשר קפוא בשנות ה-90', שנועד להפוך אותם למשווקים הבלעדיים של בשר קפוא כשר בישראל

מנכ"ל תנובה לשעבר, יצחק לנדסמן ומנכ"ל חברת מאיר עזרא ובניו לשעבר, דוד עזרא, הורשעו היום (ד') בבית המשפט העליון בעשיית הסדר כובל על פי חוק ההגבלים העסקיים.

 

בכך הפך בית המשפט בראשות הנשיאה דורית ביניש פסק דין קודם של בית המשפט המחוזי שקבע שאכן מדובר בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים, אך זיכה את השניים מכיוון שהסתמכו בעריכת ההסכם על ייעוץ משפטי. 

 

בתחילת שנות ה-90', על רקע פתיחתו של תחום יבוא הבשר הכשר הקפוא לפעילותם של יבואנים פרטיים, הקימו עזרא ולנדסמן מיזם משותף לייבוא בשר קפוא: חברת תמ"ע-תנובה-מאיר עזרא יבוא ושיווק (תמ"ע). על פי כתב האישום, נועדה תמ"ע לשמש כלי לביצוע הסכמותיהן המשותפות של תנובה ומאיר עזרא בתחום שיווק הבשר כך שיהיו המשווקות הבלעדיות של בשר קפוא. 

 

ההסכמות בין תנובה למאיר עזרא שאותן, כך טענה המדינה, יש לראות כהסדרים כובלים, נגעו לחלוקת שוק הלקוחות באופן שתנובה ומאיר עזרא תימנענה מלהתחרות זו בזו ומלפנות ללקוחות המזוהים כלקוחותיה של האחרת, כמו גם הסכמות שנגעו לתיאום מחירים.  

 

לנדסמן ועזרא טענו בין היתר כי יש לפטור אותם מאחריות פלילית, משום שהם ערכו את ההסדרים בעקבות ייעוץ משפטי שקיבלו מעו"ד דרור ברנדוויין ועו"ד אורי ינובסקי, לפיו הם אינם בעיתיים מבחינת דיני ההגבלים העסקיים.

 

בית המשפט העליון הרשיע כאמור היום את השניים בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים וקבע כי הסתמכות על עצה משפטית יכולה להעניק הגנה משפטית אך לא במקרה שלפנינו, בו היתה הסתמכותם של לנגסמן ועזרא על הייעוץ המשפטי שניתן להם בלתי סבירה.

 

"מעמדם של לנדסמן ודוד עזרא כמנהלים בכירים בתאגידיהם וכבעלי ניסיון עסקי רב חייב אותם להיות מודעים באופן אישי לבעייתיות שמעוררים מיזם תמ"ע וההסדרים שנקבעו במסגרתו מבחינת דיני ההגבלים העסקיים", קבעה השניא ביניש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנובה. המנכ"ל הקודם הורשע
דוד עזרא. הורשע
מומלצים