שתף קטע נבחר

המבקר הוציא צו הגנה נגד פיטורי זליכה

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הוציא צו הגנה זמני המורה לשר האוצר, רוני בר-און, להימנע לפי שעה מהחלפת החשב הכללי, ד"ר ירון זליכה: "אין ספק שהוא חושף שחיתות", קבע המבקר. זליכה הוביל לחקירה נגד אולמרט בפרשת בנק לאומי. שר האוצר: אכבד את הצו

שר האוצר, רוני בר-און, לא יוכל להיפטר בקרוב מהחשב הכללי במשרדו, ד"ר ירון זליכה, כפי שתכנן לעשות. מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מיכה לינדנשטראוס, הוציא הערב (יום ד') צו הגנה זמני המורה לבר-און להימנע לפי שעה מלהביא לאישור הממשלה את החלטתו לסיים את כהונתו של החשב הכללי, ולמנות במקומו חשב כללי אחר.

 

 

ד"ר זליכה התלונן בשעתו בפני המבקר על התנהלות המכרז למכירת גרעין השליטה בבנק לאומי ועל ניסיון לכאורה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להטות את המכרז לטובת מקורביו. בעקבות התלונה, נחקר השבוע אולמרט. הממשלה היתה אמורה לדון ביום ראשון בבקשת שר האוצר לאשר את מינויו של שוקי אורן לתפקיד החשב הכללי. אורן היה אמור להיכנס לתפקידו ב-18 בנובמבר.

 

לשכתו של שר האוצר הודיעה כי בר-און יכבד את הצו הזמני שהוציא מבקר המדינה בסוגיית החשב הכללי. עוד נמסר, כי יידחה הדיון בממשלה בדבר מינויו של שוקי אורן לתפקיד החשב הכללי הבא.

 

חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ואריה אלדד שהתלוננו בפני המבקר נגד הפסקת כהונתו של ד"ר זליכה. הם טענו כי "מתנכלים לד"ר זליכה כיוון שחשף שחיתות". בעקבות תלונתם נפתחה בדיקה מקיפה של נציבות תלונות הציבור. היא כללה קבלת חומר ומסמכים משר האוצר ומד"ר זליכה. כמו כן התקיימו מספר פגישות עם חברי הכנסת יחימוביץ' ואלדד, ועם ד"ר זליכה ופרקליטיו. אל התלונה הצטרף גם ד"ר ירון זליכה.

 

המבקר: ד"ר זליכה הוא חושף שחיתות 

החשב הכללי ביקש להמשיך בתפקידו לתקופה קצרה בלבד, כדי להשלים רפורמות משמעותיות שבהן החל בחודשים האחרונים, שמטרתן שמירה על מינהל תקין, ניהול נכסי המדינה בצורה מסודרת, שקיפות והעשרת הקופה הציבורית. כלומר שמירה על טוהר המידות ומאבק בשחיתות. משמעותו של צו ההגנה הזמני הוא שעד שנציבות שירות המדינה ומבקר המדינה יסיימו לחקור את הנושא, לא יהיה ניתן לפטר את זליכה.

 

בהחלטה מנומקת, מדגיש המבקר, כי "אין ספק שד"ר זליכה הוא חושף שחיתות. בעבר כבר ניסו כמה פעמים להפסיק את כהונתו והיועץ המשפטי לממשלה מנע זאת. המבקר מצא שבשלב זה, לא ניתן לשלול את הטענה שגם הפעם ד"ר זליכה אולץ לעזוב את תפקידו בגלל שחשף שחיתות. לכן נדרשים בירור מעמיק נוסף וקבלת עוד ראיות לצורך מיצוי בדיקת נציבות תלונות הציבור עד סופה. המאבק בשחיתות הציבורית הוא אחת המשימות המרכזיות של משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור - זאת על פי החוק".

 

עוד מצא המבקר, כי "שר האוצר קיבל את ההחלטה לסיים את כהונתו של ד"ר זליכה מבלי ששקל את כל השיקולים הרלבנטיים לנושא. יתרה מזאת, התברר גם שמדיניות הרוטציה שעליה מכריז שר האוצר, לא הוחלה על בעלי תפקידים במעמד דומה בשירות הציבורי ובמשרד האוצר. רק באחרונה הוארכה כהונתו של בעל תפקיד בכיר בשירות הציבורי שסיים קדנציה בת 5 שנים הקבועה בחוק".

 

ד"ר זליכה הסביר בראיון ל"קול ישראל" מדוע בחר לפנות למבקר המדינה ולא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז: "הערכתי שמני מזוז הוא אדם חלש וחששתי שזו גם הסיבה שהוא מונה מלכתחילה לתפקידו, מחמת יתרונו בחולשתו. לכן חששתי לפנות אליו והעדפתי לפנות אל מבקר המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירון זליכה זוכה להגנה
צילום: גיל יוחנן
המבקר בעד החשב. לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים