שתף קטע נבחר

תמונות בלעדיות: תוצאות הפגיעה באח"י חנית

שנה ורבע אחרי האירוע הקשה, שגבה את חייהם של ארבעה חיילי צה"ל ונצרב כמכה המוראלית הקשה ביותר במלחמת לבנון השנייה, מפרסם ynet תמונות ראשונות הממחישות את היקף הפגיעה. ניתן לראות בהן בבירור את הנזק הכבד שנגרם לסטי"ל, אשר נפגע מטיל איראני מול חופי ביירות - והתלקח

זה קרה בערב שבת, ביומה השלישי של מלחמת לבנון השנייה. טיל איראני פגע בספינת צה"ל מול חופי ביירות. ארבעה חיילים - סמל-ראשון טל אמגר מאשדוד, סמל יניב הרשקוביץ מחיפה, רב"ט שי אטיאס מראשון-לציון ורס"ר דב שטרנשוס מכרמיאל - נהרגו בתקרית הקשה, שגם נצרבה כמכה המוראלית הקשה מכולן באותה מלחמה לחיל הים ולצה"ל בכלל. תחקיר הפגיעה הקשה חשף שרשרת של מחדלים.  

 

עד כה נמנע צה"ל מלפרסם תמונות מפורטות של היקף הפגיעה. כעת, שנה ורבע אחרי, הגיעו לידי ynet תמונות בלעדיות מהסיפון שנפגע בצורה קשה. לראשונה ניתן לראות את החור שנפער סמוך למנחת המסוקים של הסטי"ל המתקדם ואת הנזק שנגרם במקום.  


 

בתמונות ניתן לראות, כי בעקבות האש שפרצה על סיפון אח"י חנית, חלקים רבים נותרו מפוחמים, ביניהם גם גשר הפיקוד. כמו כן, רצפת הספינה ספגה פגיעה קשה והמתכת הכבדה התעקמה ונשרפה. החור שפער הטיל הסיני C-802 באזור מגורי החיילים היה עמוק במיוחד והגיע עד לתחתית הספינה, תוך גרימת נזק רב ואבידות בנפש.

 

על אף האסון הכבד, שגבה ארבעה קורבנות, מהתמונות ניתן להבין כי אילו הטיל שירו אנשי חיזבאללה היה פוגע במרכז הספינה או באחת המערכות המרכזיות בספינה - האסון יכול היה להיות כבד הרבה יותר.  


 

התמונות, שמתפרסמות כאן לראשונה, צולמו שלושה ימים לאחר הפגיעה הקשה, כאשר הגיעה הספינה לסדרת תיקונים בבסיס אשדוד.

 

בצה"ל העדיפו עד היום שלא לפרסם כל תמונה מהספינה הפגועה ופירסמו רק צילומים של הספינה בלב ים, עושה את דרכה לאשדוד, וסימני הפגיעה כמעט ולא ניכרים בה. מאחורי ההחלטה עמדו כנראה השיקולים כי פרסום תמונות תקריב יהיו קשות לצפייה ורק יעמיקו את חומרת האירוע, שנחשב לאחד הקשים במהלך מלחמת לבנון השנייה - ומבחינה מוראלית, אולי הקשה מכולם.   


 

בשבוע שעבר סיים מפקד חיל הים, האלוף

דוד בן בעש"ט, את תפקידו לאחר שלוש שנים. האלוף בן בעש"ט העדיף שלא להמשיך לשנה רביעית בתפקידו ועל ההחלטה ריחף כל העת האירוע הקשה של אח"י חנית.

 

הסטי"ל שוקם במשך חודשים ארוכים ושב לאחרונה לפעילות מבצעית. אנשי הצוות עברו סדנאות עם אנשי מקצוע, בהם פסיכולוגים, כדי להתמודד עם האירוע שתפס את חיל הים וצה"ל לא מוכנים.

 

לאחר האירוע שונו תהליכי קבלת ההחלטות בצה"ל בכל הקשור להערכות מודיעיניות בדבר אמצעי לחימה שנמצאים בידי האויב, כדי שמקרה כה קשה, שפגע ביוקרת הצבא, לא יחזור שנית.

 

המידע הראשוני לידיעה התקבל באימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
אח"י חנית לאחר הפגיעה ביולי 2006
צילום: חגי אהרון
צילום: אל-מנאר
שיגור הטיל מהחוף הלבנוני
צילום: אל-מנאר
מומלצים