שתף קטע נבחר

צוואת הרב שפירא: לא למסור את שטחי א"י

ימים ספורים לפני פטירתו חתם מנהיג הציונות הדתית על קריאה למחאה נגד המהלכים המדיניים האחרונים, וקבע: "אין זו זכותו של ראש הממשלה". ואיך הספיד אולמרט עצמו את הרב שפירא?

"אין זכות לראש הממשלה ולכל אדם למסור חלקים ואף לא גרגר מארץ ישראל הקדושה" – זוהי צוואתו האחרונה של הרב אברהם שפירא, מנהיג הציונות הדתית ולשעבר הרב הראשי לישראל, שהלך לפני שבועיים לעולמו.

 

בעקבות המהלכים המדיניים המתגבשים לקראת ועידת השלום בוושינגטון, התבקשו הרבנים אברהם שפירא ומרדכי אליהו לחתום על גילוי דעת המתייחס לפרסומים בנושא. "אנחנו קוראים לכל בית ישראל למחות בכל תוקף על הדיבורים והכוונות של ראש הממשלה ואנשי ציבור בדבר מדינה פלסטינית ונסיגה משטחי הקודש של ארץ ישראל" כתבו הרבנים הראשיים לשעבר, ערב יום הכיפורים. המכתב האחרון בחתימת ידו של הרב שפירא יתפרסם לראשונה בעלון תנועת "מעייני הישועה" שיחולק בשבת בבתי הכנסת.

 

  • לקריאת המכתב האחרון של הרב שפירא - לחצו כאן

  

בקריאה המופנית "לכל עם ישראל" מזכירים הרבנים כי "ארץ ישראל כולה, על פי גבולות התורה- הייתה שייכת בעבר ושייכת בהווה ובעתיד אך ורק לעם ישראל, ואסור באיסור תורה חמור לוותר על שטח כלשהו מארצנו הקדושה". בהמשך תוהים המנהיגים: "האם לא למדנו לקח מגירוש אחינו הגיבורים תושבי גוש קטיף וצפון השומרון שנעקרו מבתיהם? אנו קוראים לציבור למחות נגד דיבורים אלה, ולראש הממשלה לחזור בו, ולדואג לזכויות של עם ישראל בארצו!".

 

מקורבים לבית הרב שפירא סיפרו לכתב העלון, יאיר קראוס, כי בערב צום יום הכיפורים, שישה ימים לפני פטירתו, התבקש הרב הישיש לחתום על המכתב ממיטת חוליו. "ניכר היה שהרב, שכבר היה מרותק למיטתו עשרה ימים, התקשה לחתום בעצמו על הקריאה הציבורית", הם שיחזרו, "אך כשכבר נמלכו המבקשים שלא לאמץ את הרב יתר על המידה, הוא הזדקף ממיטתו וחתם בכוחותיו האחרונים".

 

הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, בכיר רבני הציונות הדתית, נפטר בחג הסוכות בירושלים. בין מספידיו היה ראש הממשלה אהוד אולמרט עצמו, שאמר: "הרב שפירא שימש כמנהיג של ציבור גדול שעמד בשורה הראשונה של חלוציות והתנדבות בישראל". בנוסף שיבח אולמרט את אהבתו לעם ישראל ולמורשת ישראל, על אף קריאתו לסירוב פקודה.

 

המכתב המלא מתפרסם השבת בעלון "מעייני הישועה"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אברהם שפירא
צילום: חיים צח
ראש הממשלה. הספיד
צילום: רויטרס
ההספדים במרכז הרב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים