שתף קטע נבחר

עשרות אלפים ליוו את הרב שפירא למנוחות

כ-30 אלף בני-אדם השתתפו במסע הלוויה של הרב אברהם שפירא, בכיר רבני הציונות הדתית, בירושלים. הרב מרדכי אליהו התייחס בהספדו לפרסומים בדבר חלוקת ירושלים והכריז "היה לא תהיה!". הרב יעקב שפירא, בנו של המנוח, הוכרז כמחליפו בראש ישיבת מרכז הרב. ליחצו PLAY - לשמיעת ההספדים

מנהיג הציונות הדתית, הרב אברהם שפירא, הובא היום (ו') למנוחות בירושלים. כ-30 אלף בני אדם בהם אישי ציבור, רבנים ותלמידים מכל הקשת הדתית והחרדית, נהרו החל משעות הבוקר לבניין ישיבת מרכז-הרב, שם נישאו הספדים לזכרו של ראש הישיבה המנוח. בתום ההספדים ליוו ההמונים את מיטת הרב מקריית משה לבית העלמין בהר הזיתים, כשהם צועדים ברגל ומחליפים איש את חברו בנשיאת מיטת רבם. רחובות האזור חסומים ובמקום נרשמו שיבושי תנועה כבדים.

 

 

רחובות שכונות קריית משה בבירה כוסו מאז שעות הבוקר כיפות סרוגות ושחורות, מגבעות ושטריימלים חסידיים וממערכת ההגברה שודרו דברי ההספד שנאמרו מתוך היכל הישיבה, כשברקע נשמע קול התלמידים כשהם ממררים בבכי. רבים מהמשתתפים הגיעו למקום כשדש בגדם קרוע כאות אבל על-מות המנהיג. 

 

ראשון הדוברים בישיבה היה הרב מרדכי אליהו, שכיהן לצד הרב שפירא בתפקיד הרב הראשי לישראל. הרב אליהו אמר: "אוי לספינה שאבד קברניטה" והישווה את מות הרב לרב חובל שנאלץ לנטוש ספינה בים סוער. הרב אליהו קרא לציבור להתעורר ולהילחם נגד הקיצוץ בתקציבי הישיבות - "לא מספיק לבכות, צריך להקים עוד ועוד מוסדות התורה". הרב התייחס לפרסומים האחרונים בדבר חלוקת ירושלים וחזר על קריאתו ערב ההתנתקות: "היה לא תהיה".


יו"ר האופוזיציה נתניהו עם התלמידים (צילום: גיל יוחנן) 

 

בהמשך ביקש הרב אליהו בשם המשפחה להבהיר כי הרב יעקב שפירא, בנו של המנוח, הוסמך על ידו עוד בחייו להחליפו בראשות ישיבת מרכז הרב - ספינת הדגל של הציונות הדתית. הרב אליהו קרא לרבני הישיבה להתייצב מאחוריו.

 

הרב לאו בקריאה למחנכים 

הרב הראשי שלמה עמאר סיפר כיצד קיבל עצות טובות מהרב שפירא לכל אורך תפקידו. הוא הספיד את הנפטר ואמר כי "הוא עמד בפרץ נגד תלמידיו ותלמידי תלמידיו שסטו מהדרך וידע להעמידם במקום ולהילחם על כבוד התורה".


קול הבכי נשמע בכל רחבי קריית-משה (צילום: גיל יוחנן) 

 

הרב הראשי לת"א-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, שהחליף את הרב שפירא בתפקיד הרב הראשי לישראל קרא לרבני ומחנכי הציונות הדתית להכיר בכך שאת כל התורה שבידיהם ינקו מהמנוח וכן "להניח את כתביהם על מיטתו". הוא סיים: "הכהן הגדול מאחיו מברך אותנו בברכת כוהנים ממרומים".


התלמידים, צעדו ברגל 

 

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע, סיפר על עמידתו האיתנה של הרב שפירא "מול המדיניות החלשה של מנהיגי ישראל לדורותיהם, שידע לעשות את האבחנה בין קיום המדינה - שהיא מתנת ה', לבין מנהיגיה שלא הולכים בדרך התורה".


בבית העלמין בהר הזיתים (צילום: גיל יוחנן)

 

הרב הראשי לישראל לשעבר וראש ישיבת "מרכז הרב", הרב אברהם שפירא,

הלך אתמול (יום ה') בבוקר לעולמו בגיל 96. הרב נפטר בעיצומו של חג הסוכות בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, שם אושפז בתחילת השבוע. 

 

בצל האבל הכבד על מות הרב בעיצומו של החג, הורו רבנים לקיים את אירועי שמחת בית השואבה כרגיל, כך השיר "אכן מה נהדר היה מראה כהן גדול" הוקדש אמש באירועים רבים לזכרו של הרב הגדול שנפטר, שהיה כהן בעצמו. 


פורסם לראשונה 28/09/2007 11:10

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שפירא. המונים חולקים כבוד
צילום: חיים צח
ההספדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים