שתף קטע נבחר

איטליה: ולטרוני יהיה המנהיג הבא של השמאל

ראש עיריית רומא זכה לניצחון גורף בפריימריז שהתקיימו במפלגת השמאל-מרכז החדשה, המהווה מיזוג של שתי מפלגות החברות בקואליציה. ולטרוני, שזכה לכ-74.6 אחוז, יהפוך למועמד השמאל להחלפת ראש הממשלה, רומנו פרודי, שכבר הודיע שלא ישתתף בבחירות הבאות. פרודי: שיעור ההצבעה הגבוה מעיד על רצון האיטלקים להשתתף בחיים הציבוריים

ראש עיריית רומא, וולטר ולטרוני, ניצח הערב (א') בבחירות הפנימיות לראשות המפלגה הדמוקרטית החדשה באיטליה, המהווה מיזוג של שתי מפלגות השמאל-מרכז הגדולות.

 

ממדגם שפרסמה המפלגה בתום יום ההצבעה, בו השתתפו כשלושה מיליון מצביעים, עולה כי ולטרוני זכה ל-74.6 אחוז ויהפוך למועמד השמאל להחלפת ראש הממשלה, רומנו פרודי, שכבר הודיע שלא ישתתף בבחירות הבאות ב-2011, אם ממשלתו הרעועה תצליח לשרוד עד אז.

 

תוצאות ההצבעה עולות בקנה אחד עם סקר שפורסם בתחילת החודש, לפיו צפוי ולטרוני לזכות ב-73 ל-76 אחוז מהמצביעים. על פי הסקר, זוכה שרת המשפחה, רוזי בינדי, ל-12 עד 15 אחוזי תמיכה ותת-מזכיר ראש הממשלה, אנריקו לטה, ב-8 עד 11 אחוזים.

 

"שיעור ההצבעה מעיד על רצונם הגדול של האזרחים להשתתף בחיים הציבוריים. זהו יום יפה לדמוקרטיה האיטלקית", אמר פרודי עם פרסום תוצאות המדגם.

 


תור המצביעים מחוץ לקלפי במילנו (צילום: AP)

   

האיחוד של המפלגה הסוציאליסטית "דמוקרטים מן השמאל" (DS) ומפלגת המרגריטה של הנוצרים הדמוקרטים, הוא פרי יוזמתו של פרודי, שנבחר בעצמו לראשות הממשלה מטעם ברית מפלגות המרכז-שמאל ברוב זעום בשנה שעברה. המיזוג, עליו סוכם בחודש אפריל, יהפוך את המפלגה החדשה לגדולה ביותר במערכת הפוליטית האיטלקית. כיום מחזיקה בתואר מפלגתו של ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, "פורצה איטליה".

 

ולטרוני, בן 52, קומוניסט בעברו שהפך לסוציאל-דמוקרט ונמנה עד כה על תומכי הרפורמות במפלגה הדמוקרטית הנוצרית, חלם זה זמן רב על מפלגה גדולה, כמקובל בארצות הברית, שתאפשר לגוש המרכז-שמאל רוב יציב. "מחר ייפתח דף חדש בהיסטוריה האיטלקית", אמר אמש ולטרוני. פרודי הסכים אף הוא כי היום יהיה "יום נפלא לדמוקרטיה האיטלקית".

 

בנוסף למנהיג המפלגה, בחרו היום המצביעים גם מזכירים אזוריים ו-2,400 נציגים מבין 35 אלף מועמדים למועצות המקומיות. הקלפיות היו פתוחות גם עבור אירופאים שאינם איטלקים ורק שוהים במדינה או זרים אחרים עם היתרי שהיה. המצביעים התבקשו לתרום לפחות אירו אחד למפלגה החדשה.


פורסם לראשונה 14/10/2007 15:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ולטרוני. ניצחון גורף
צילום: איי אף פי
רה"מ פרודי מצביע
צילום: איי אף פי
מומלצים