שתף קטע נבחר

משרד הבריאות הורה: להפסיק מתן ויטמין A לתינוקות

במשרד הבריאות החליטו לבטל את ההנחיה להוספת ויטמין A לתינוקות. הסיבה: יש מספיק מהוויטמין במזון. עוד הוחלט להקדים את מתן ויטמין D כבר לאחר הלידה

הורים שימו לב: משרד הבריאות החליט להפסיק את מתן ויטמין A לתינוקות, ולהקדים את מתן ויטמין D כבר לאחר הלידה. ההנחיות החדשות נבעו מדיווחים בספרות הרפואית שמצאו כי המזון לתינוקות מכיל כמויות מספקות של ויטמין A.

 

עד כה ניתנו ויטמינים A+D לכל התינוקות החל מתום החודש הראשון ועד תום השנה הראשונה לחיים. ויטמין A חיוני לצמיחה תקינה של העצמות והשיניים, לראייה תקינה, לבריאות העור והריריות והגנה בפני זיהומים. עם זאת, כמויות גבוהות שלו עלולות לגרום לעלייה בלחץ התוך מוחי ולפגיעה במערכת העצבים.

 

ויטמין D מווסת את ספיגת הסידן והמינרלים של העצם. חסר בוויטמין זה גורם לפגיעה באיכות העצם ולסיכום מוגבר לשברים. אצל אלה שאינם חושפים את התינוקות לשמש, בעיקר נשים חרדיות או בדואיות, עלול להיות מחסור בויטמין D בגוף. מסיבה זו קבע משרד הבריאות כי יש לתת לכל תינוק ויטמין D מהלידה ועד גיל שנה.

 

בחוזר מיוחד שנשלח באחרונה לרופאים ואחיות טיפת חלב, קבעה הוועדה המקצועית של המועצה הלאומית לרפואת ילדים כי תוסף ויטמין A יבוטל משום שתינוקות מקבלים כמות מספקת של ויטמין זה בתזונתם, בין אם הם יונקים ובין אם הם ניזונים מתרכובת מזון לתינוקות.

 

על פי ההמלצות החדשות, יוקדם מתן ויטמין D, כבר לאחר הלידה. קיימים בשוק שני סוגים של תוספי ויטמין D - ויטמין D3 או ויטמין D2. ויטמין D3 הוא הצורה הפעילה יותר של הוויטמין, ועל כן הוא נבחר כצורה המומלצת לתינוקות.

 

המשרד עוד קבע כי תינוק יונק יקבל מינון גבוה יותר של הוויטמין (400 יחידות בינלאומיות מידי יום) מאשר תינוק הניזון מתחליפי חלב (שיקבל 200 יחידות בינלאומיות ביום) משום שהפורמולות מכילות ויטמין D בכמות גדולה מזו המצויה בחלב אם.

 

מומחי משרד הבריאות עוד הסבירו כי אין סכנה לתינוקות הניזונים מתחליפי חלב, שקיבלו עד כה את המינון הגבוה של 400 יחידות בינלאומיות. מינון זה אינו גורם להרעלה, אך מאחר שוויטמין D בתחליפי החלב נמצא בכמות גדולה מזו שבחלב אם, הומלץ כי תינוקות אלה יקבלו את המינון הנמוך.

 

ההנחיות החדשות במינונים שהוזכרו תקפות גם לתינוקות המקבלים גם ארוחת פירות או מזונות משלימים אחרים. המינונים זהים גם עבור פגים. מהמשרד עוד נמסר כי תכשיר ויטמין A+D ראוי לשימוש ולא יגרום לעודף של ויטמין A, לכן אין מניעה לשימוש בו עד לגמר המלאי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ויטמין D. כבר לאחר הלידה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים