שתף קטע נבחר

הרבנים החליטו: ראפ אין אידיש לחילונים בלבד

העולם החרדי סער: חסידים מבני ברק הקליטו אלבום ביידיש, ובו שירים המבוססים על להיטי מייקל ג'קסון, מדונה, פיפטי סנט ועוד. הרבנים יצאו נגד ה"ניגונים הזרים" ודרשו שלא להפיץ את הדיסק בישראל, אבל המוח היהודי המציא לנו פטנטים - על הדיסקים הודפס "המכירה אסורה לחרדים". חילונים? רוצו לחנויות

"ראפ אין אידיש" – לא לחרדים: הדיסק, שנחשף ב-ynet, "מגייר" להיטים בינלאומיים באמצעות מילים באידיש ותכנים דתיים. השבוע הגיע הדיסק לארץ מארה"ב ואירופה, שם זכה להצלחה אדירה.

 

במודעה שפורסמה לפני כמה חודשים בעיתון החרדי "המודיע", יצאו רבנים רבים נגד האלבום החדש ודרשו שלא יופץ בישראל. בעקבות הלחץ הכבד נגד האלבום "ושימוש בשפת הקודש והאידיש ללהיטי הגויים" התעכבה יציאת האלבום בארץ. עד שבאחרונה קנתה חברת "הינדיק הפקות" את הזכויות ומצאה פתרון - למכור את הדיסק לחילונים ודתיים. ואיך עושים את זה? באמצעות מדבקה בולטת "לא לחרדים" שתודבק על הדיסק, כשהשיווק מתבצע לשוק החופשי ולא לציבור החרדי.  


ראפ אין אידיש - המכירה אסורה לחרדים 

 

הדיסק נוצר ע"י דודי קאליש וחיים שלמה מאייעס מבני ברק.

מדובר בפעם הראשונה שמופקת מוסיקה עכשווית בסגנון ראפ, היפ-הופ, רוק ודאנס בשפת האידיש. בתוך זמן קצר זכה האלבום, שנקרא "ראפ אין יידיש" והגיע לידי ynet להצלחה אדירה. בין השאר ניתן למצוא בו חידושים ל"לה איסלה בוניטה" של מדונה ו"אין דה קלאב" של פיפטי סנט. מקומה של היצירה הישראלית לא נפקד, בדמות חידוש ל"שמע ישראל" של שריד חדד ו"תנו לו צ'אנס" של מה קשור.

 

בשיחה עם ynet מתייחס היוצר דודי קאליש לטענות הרבנים החרדים ואומר כי הוא וחברו ביקשו לעשות פרוייקט "מוזיקלי נטו" ולא לחנך את הדור: "המסר החינוכי שאנחנו בוחרים להביא במוזיקה שלנו הוא 'לקבל את האמת ממי שאומרו' – כלומר את המוזיקה כולה, לא חשוב מי יצר אותה (מדונה או שרית חדד). אנחנו רוצים להכניס מותגים בינלאומיים דווקא לעולם החרדי כדי לספק שירות מוזיקלי בארץ ובעולם לכל מי שאוהב את המוזיקה שלנו והיא עושה לו שמח. בעיני אף אחד אינו יכול 'להתקלקל' מסוג מוזיקה כזו". 
 

יוסף ארנפלד מ"הינדיק הפקות" מספר כי בעקבות חשיפת הדיסק ב-ynet יהדות , נוצר ביקוש יוצא דופן בהיקפו בכל קצות העולם. כמו כן  הדיסק מושמע במועדונים רבים ברחבי אירופה וארה"ב והם אף יודעים לספר כי הפך לדיסק הבית במועדון הידוע "ג'ינגייט" במינכן, גרמניה. ברחבי העולם.  

  .

ולטובת מי שמתעניין במסרים של הדיסק החדש, ynet יהדות טרח ותרגם מיידיש את מילות השיר "הורה", שהורכב על הלחן של מדונה: "אין לנו רשות להיות בחדווה מיום שנחרב בית המקדש. לנגן מוזיקה - אסור, לרקוד ולקפוץ - אסור. זה הקורבן שלנו, זכר לחורבן. להתפלל ולבכות - מותר, תורה ללמוד - מותר. זה בונה את הבית השלישי".  

 

ב"תנו לו צ'אנס", אגב, הוחלפו שמות הזמרים הישראלים בכוכבי הזמר החסידי וב"אין דה קלאב" הנושא הוא "קנאה תאווה וכבוד מעבירין את האדם מהעולם".

 

הפצה: הינדיק הפקות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'קסון. גוייר
צילום: איי פי
מדונה. היא כבר משלנו
צילום: איי פי
שרית חדד. עכשיו באידיש
צילום: יניב אדרי
מומלצים