שתף קטע נבחר

שירת הברבור של חוק ההסדרים

כולנו היינו מעדיפים שחוק ההסדרים יבוטל כליל, אולם הפיתרון המעשי הוא צמצומו לסעיפים תקציביים בלבד

עם הנחת חוק ההסדרים על שולחן הכנסת חברי הכנסת לא הופתעו לגלות שום דבר חדש. עשרות גזרות שפוגעות בשכבות החלשות ביותר בחברה, בהן כאלה שהופיעו בחוק ההסדרים בשנה שעברה ונפלו ורבות נוספות, מופיעות

שוב, שחור על גבי לבן, בחוק ההסדרים בין המבישים וחסרי החמלה שהיו בשנים האחרונות.

 

המסמך, שכולל 185 עמודים ו-136 סעיפים שנוגעים ללמעלה ממאה נושאים שונים, מתחיל במשפט: "חוק זה בא לתקן חוקים שונים, לבטל חוקים ולקבוע הוראות נוספות במטרה להשיג את יעדי התקציב והמדיניות הכלכלית לשנת הכספים 2008".

 

המשפט הזה מטריד משתי סיבות: ראשית, מטרידה ההצהרה בריש גלי, שהמדיניות הכלכלית בניצוחו של משרד האוצר צריכה להיות נר לרגלי המחוקק, ובמידה שהמחוקק אינו רוקד לפי החליל של משרד האוצר – יש לבטל את החקיקה במחי יד.

 

שנית, מתוך 104 הנושאים שבהם עוסק חוק ההסדרים, למעלה משבעים ושלושה נושאים כלל אינם עוסקים בתקציב, ונמצאים בחוק ההסדרים בגלל שלא ניתן לנהל עליהם דיון רציני בוועדות הכנסת במסגרת הזמן הקצרה שבין הנחת החוק בכנסת לבין ההצבעות. נושאים אלה כוללים נושאי מיסוי, שינויים מבניים מרחיקי לכת במערכת הבריאות, הסדרים כובלים, רפורמות בתקשורת ובתחבורה הציבורית. הימצאותם בחוק ההסדרים נותנת את התחושה כאילו במקום להעלות נושאים אלה בחקיקה מסודרת בכנסת, משרד האוצר ממתין עם כל הרפורמות הללו, שלהן השפעה מרחיקת לכת על חיי כל אחד ואחת מאיתנו, לרגע האחרון ודוחף אותן לחוק ההסדרים, כדי לוודא שהן אכן יעברו מבלי שיתקיים עליהן דיון ציבורי מקיף. 

 

בג"צ נדרש לפני מספר שנים לשאלת חוקיותו של חוק ההסדרים, וקבע שהכנסת צריכה להסדיר בחקיקה את הגבלת חוק ההסדרים. ברוח פסיקת בג"צ, הכנסת החלה בשנה שעברה לפעול לצמצום חוק ההסדרים, הוציאה סעיפים רבים מתוך החוק ופיצלה את יתר הסעיפים בין הוועדות השונות בכנסת. אין ספק, שכולנו היינו מעדיפים שחוק ההסדרים יבוטל כליל, אולם יש צורך בגישה מציאותית, ועל כן הפיתרון המעשי הוא צמצומו לסעיפים תקציביים בלבד.

 

יש צורך במציאת האיזון הנכון, לפיו הממשלה תוכל לבנות תקציב, גם אם נדרשים שינויי חקיקה להפעלתו, אך גם הכנסת תוכל לדון באופן מעמיק ויסודי בהשלכות של השינויים שמבקשת הממשלה.

 

גזרות בהצעת חוק ההסדרים 2008:

  • המשך קיצוץ קצבאות הביטוח הלאומי ב-4%
  • הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי ואי הצמדתן למדד
  • ביטול חוק החשמל המוזל למעוטי יכולת
  • אי פתיחת מחלקות ומיטות אשפוז חדשות בבתי החולים הממשלתיים
  • ביטול הארכת חוק חינוך חובה לשתים-עשרה שנות לימוד
  • דחיית הפעימה הבאה בחוק שכר המינימום בשבעה חודשים
  • הקלת הפיטורים של עובדי מדינה

   

ח"כ אורית נוקד, עבודה, חברה בועדת הכספים בכנסת

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ אורית נוקד
צילום: ירון ברנר
מומלצים