שתף קטע נבחר

כאבי מחזור? צמחי מרפא יעילים יותר מתרופות לשיכוך

מחקר שכלל 3,500 נשים, שהשתתפו ב-39 מחקרים שונים, מצא כי עשבי מרפא סיניים הקלו בשיעור גבוה יותר על כאבי מחזור מאשר תרופות

אין כמעט מי שאינה סובלת מתסמונת קדם וסתית, המלווה בכאבים לפני ובעת המחזור החודשי. עתה מגלה מחקר חדש כי צמחי מרפא סיניים יעילים יותר בשיכוך הכאבים מאשר תרופות ואף הפחיתו את חזרת הכאבים במחזורים הבאים. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת Cochrane Library.

 

כאבי מחזור פוקדים כ-50 אחוז מהנשים בגיל הפוריות, ובשיעור גבוה הרבה יותר - עד 85% בקרב נערות. הסיבה לכאבים אינה ברורה לחלוטין, אולם ההשערות הן כי המדובר בחוסר איזון הורמונלי הגורם לכאבים.

 

החוקרים מאוסטרליה בדקו 3,500 נשים שהשתתפו ב-39 מחקרים, 36 מתוכם בסין, והאחרים בטאיוון, יפן והולנד. המשתתפות טופלו בתכשירי מרפא המבטיחים להסדיר את "אנרגיית הצ'י" בדם, לחמם את הגוף ולשפר את תפקוד הכליות והכבד.

 

באחד המחקרים שכלל 36 נשים, 53 אחוז מאלה שטופלו בעשבי מרפא דיווחו על כאב מופחת מהרגיל, בהשוואה ל-26 אחוז מהנשים בקבוצת הפלצבו, שלא טופלו בחומרים פעילים.

 

"המחקרים הראו כי צמחי המרפא הסיניים יעילים הרבה יותר בהשוואה לטיפול בתרופות, בגלולה, בדיקור סיני או בקומפרסים חמים", אמר שיאשו זו, אחד החוקרים מהמרכז לרפואה משלימה באוניברסיטת סידני. על אף ממצאי המחקר אמרו החוקרים כי ידרשו מחקרים נוספים, בשל הכמות הקטנה של משתתפים בכל אחד מהמחקרים שנבדקו.

 

שיטות הטיפול הסיניות

אז מה בדיוק ברפואה הסינית עוזר לשיכוך כאבי המחזור? קרן בית-און, מנהלת מזרח מערב המרכז לרפואה סינית קלאסית המפעיל בית מרקחת סיני לרקיחת צמחי מרפא סיניים, מסבירה: "הרפואה הסינית הקלאסית מציעה שתי שיטות טיפול עיקריות אשר מקנות מענה טיפולי המאפשר הקלה עד כדי היעלמות התופעה. ישנם צמחים אשר יש ביכולתם להשפיע על גופה של האישה בכמה רמות - ברמה הפיזית הם מעודדים זרימה נאותה ונכונה של אנרגיה בגוף, וגם מחזקים נוכחות אנרגטית בגופה של האישה. על ידי כך, גופה של האישה מצליח להתגבר על הימים הטרום וסתיים בהם הגוף זקוק לאנרגיה רבה יותר לשם התמודדות".

 

"אחת הפורמולות המובילות לטיפול בבעיה נקראת rambling powder בסינית XIAO YAO SAN "אבקה להסרת דאגות" שהצמח המוביל בה הנו CHAI HU אשר משחרר תקיעות פנימיות, ומסייע לזרימת אנרגיה חופשית בגוף וכך אף את זרימת הדם. על ידי פעילות צמח זה מתרחש בגוף גם שינוי מנטאלי ורגשי מאחר והעכבות והחסימות מסולקות וכך מתאפשר מרחב נכון יותר ומאוזן יותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
צמחי מרפא סיניים. יותר טוב מתרופות בכאבי מחזור
צילום: איתי גל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים