שתף קטע נבחר

דיווח: לישראל היתה חפרפרת במתקן הסורי

רשת ABC האמריקנית דיווחה כי ישראל הצליחה לגייס אחד מעובדי המתקן הסורי, או להחדיר סוכן משלה למקום, על-מנת לקבל תמונות מדויקות. עוד דווח כי התמונות מוכיחות מעל לכל ספק כי מדובר בכור אטומי בבניה

ישראל הצליחה להחדיר סוכן חשאי למתקן הסורי שהפגיזה, או לחלופין לגייס את אחד מעובדיו על-מנת שיעביר לה תמונות מעודכנות של האתר. כך עולה הלילה (שבת) מדיווח של רשת החדשות האמריקנית ABC. עוד עולה מהדיווח כי התמונות הבהירו מעל לכל ספק: מדובר בכור גרעיני ב"עיצוב" צפון-קוריאני.

 

בדיווח, הנשען על דבריו של מקור אמריקני בכיר, נמסר כי ישראל גילתה על דבר המצאות הכור מוקדם יותר הקיץ, ושירותי הביון שלה נרתמו מיד למשימה והצליחו להשיג את התמונות המדויקות של המפעל, שצולמו מהקרקע. זאת, בניגוד לדיווחים קודמים לפיהם ישראל הסתמכה על צילומי אוויר.

 

הגורם אף מסר את מיקומו המדויק של המתקן המדובר, כ-161 קילומטרים מגבול עיראק, עמוק במדבר. לדבריו, מדובר במקום "אליו אף אדם לא יגיע לעולם, אלא אם כן יש לו סיבה לעשות את זה".

 

הבכיר תיאר את התמונות שהתקבלו בידי ישראל, ולא השאיר שום מקום לדמיון. לדבריו, מדובר במבנה גלילי גדול, בעל קירות דקים ומחוזקים היטב. עוד נראו הפיגומים שהוקמו על-מנת לחזק את קירות המבנה, שעדיין נמצא בהקמה. התמונות אף מראות מבנה שני, קטן יותר, ובו משאבות דלק רבות, שסביבן משאיות. מבנה שלישי נמצא אף הוא בסמוך ולפי הערכה מדובר במבנה שסיפק את המים הנדרשים להפעלת כור גרעיני.

 

"המבנה היה בבניה, אבל ברור מהתמונות מה עומד לקום שם. אין שום ספק בלבי שזה אמור להיות כור אטומי", אמר המקור. לדבריו, מדובר בכור שנבנה על ידי צפון-קוריאה, זאת בשל הטכנולוגיה הזהה לזו שבמתקנים הגרעיניים של פיונגיאנג. "אלה היו מומחים מצפון-קוריאה", אמר הבכיר, ורמז בכך שמדובר לא רק בסיוע טכנולוגי, אלא גם בהקצאת משאבי האנוש הנדרשים.

 

הבכיר אף הסביר כי ישראל ניגשה לסוכנות הביון האמריקנית עם התמונות שברשותה. האמריקנים, מצדם, השיגו את נקודות הציון המדויקות של האתר וסיפקו תצלומי לווין מדויקים.

 

בשלב זה ביקשה ישראל מארה"ב להרוס את המבנה וה-CIA החל להרכיב תוכנית מבצע. עם זאת, לאחר שהסוכנים האמריקנים הבינו מהי כמות ההשקעה הצבאית והמודיעינית שיצטרכו להפעיל, החליט הבית הלבן לסגת מהתוכנית. בוש ורייס, כך דווח, אף פנו לישראל וביקשו ממנה לא לבצע את הפעולה, אך ישראל החליטה אחרת והמשימה יצאה לדרך.

 

גורמים בארצות הברית סירבו להגיב לידיעה. ישראל הודתה כי תקפה בסוריה ב-6 בספטמבר, אך לא ציינה מה הייתה המטרה. סוריה מסרה כי המטוסים הישראלים הפגיזו מבנה שהיה בבניה.

 

אתמול דווח ב"וושינגטון פוסט" כי הסורים החלו לפנות את הריסות המתקן שהופצץ בידי חיל האוויר הישראלי, בניסיון לטשטש את עקבות פעולותיה במקום. על פי הדיווח, מטרת הפעולה הסורית היא להקשות על פקחי נשק לקבוע במדויק את אופי המתקן ומה סוריה תכננה לעשות בו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך hurriyet.com
מיכל דלק מהמטוסים הישראלים
מתוך hurriyet.com
תעתיק? הכור הצפון-קוריאני
צילום: איי אף פי
מומלצים