שתף קטע נבחר

המשטרה הצבאית: זינוק במספר החיילות העריקות

בעוד שב-2004 ערקו מהצבא 38 חיילות, ב-2006 ערקו יותר מפי שניים. במבצע לכידת עריקים במחוז המרכז נתפסו בשבוע שעבר 168 עריקים ועריקות

מספר החיילות העריקות עלה בשנים האחרונות באופן דרמטי - כך עולה מנתונים שנאספו בצה"ל. בעוד שב-2004 נרשמו בסך הכל 38 עריקות (בהן חיילת מילואים), בשנת 2006 עמד היקף העריקות על 81 (בהן ארבע חיילות מילואים). השנה, כך נראה, המגמה נמשכת כאשר עד תחילת החודש הנוכחי כבר נרשמו 59 ועוד ארבע מילואמניקיות.  

 

עיון בנתוני העריקוּת לא חושף בשורות טובות גם בפילוגים סטטיסטיים אחרים: בעוד שמניין העריקים הכללי ב- 2004 עמד על 1,288 חיילים וחיילות, בשנת 2005 קפץ המספר ל-1,438. גם אשתקד, למרות ירידה מסוימת בעריקים, התמונה היתה עגומה - עם 1,386 עריקים. השנה, שלושה חודשים לפני סיומה, ישנם כבר 906 עריקים.

 

"קשה להסביר את העלייה הזאת במספרים אצל החיילות", אומר קצין בכיר במשטרה הצבאית, "לרוב הן עורקות מאותן סיבות של החיילים. מבחינתנו, ישנה מטרה אחת - להחזיר אותן לשירות, כי בצבא העם כולם משרתים".

 

"השנה הצלחנו לתפוס 14 עריקות", הוא מעדכן. "כאשר אנו מגיעים לבית ובו עריקה, מתלווה לצוות חיילת או קצינה, והיחס מעט שונה מניסיון לתפוס עריק. כבר היו מקרים שבהם הגענו לבית עריקה וגילנו שהיא בהיריון מתקדם. במקרה כזה אנו לוקחים אישורים רפואיים, וכמובן לא מבצעים מעצר". 

  

הקצין מספר כי לפני מספר ימים התייצבו ארבע חיילות בתחנת משטרת אשדוד. "ערקנו מהצבא, ואנחנו רוצות להסגיר את עצמנו", אמרו. "שמענו שיש מבצע ללכידת עריקים ואנחנו מעדיפות להסגיר את עצמנו מאשר שיגיעו לחפש אותנו בבית". נגד הארבע, שברחו מהשירות לפני מספר חודשים, יוגש בקרוב כתב אישום בבית דין צבאי.

 

מבצע מוצלח

לדברי הקצין, הסגרתן של החיילות היה אחד מההצלחות של מבצע מעצר העריקים שנערך בשבוע שעבר, בפיקודו של סגן-

אלוף אבינועם ארז, מפקד המשטרה הצבאית בפיקוד המרכז. בתוך ארבעה לילות נעצרו 127 עריקים בסדיר ובמילואים, 41 אחרים ששמעו על המבצע - העדיפו להתייצב בעצמם. מדובר בהישג לא מבוטל עבור פיקוד המרכז, שבגזרתו מבית קמה בדרום ועד חדרה בצפון, ישנם כ-510 עריקים. במשטרה הצבאית אומרים כי רוב העריקים נתפסים בתוך שבועות עד חודשים.

 

עם זאת, נתונים שהוצגו באחרונה בכנס של מינהל הגיוס עלה כי בקיץ החולף מספר העריקים עמד על 1,873 חיילים הנחשבים לעריקים - חלקם כבר שנים רבות. קרוב למחציתם, 799 במספר, נמצאים מחוץ לארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
משטרה צבאית בפעולה
צילום: חגי אהרון
מומלצים