שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הגרסה המקורית של ריימונד קארבר

  אלמנתו של הסופר האמריקאי מתכוונת לפרסם את הגרסה הבלתי ערוכה של ספרו "על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה". העורכים מזדעזעים מהרעיון. הויכוח מתמקד, כרגיל, בשאלה למה התכוון הסופר

  כמעט 20 שנה אחרי מותו, אלמנתו של אמן הסיפור הקצר ריימונד קארבר, טס גאלאגר, מתכוונת לפרסם גרסה חדשה של הספר "על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה", שראה אור ב-1981, כך מפרסם השבוע עיתון ה"גארדיאן". זהו פרק נוסף במלחמה על כתביו של קארבר, בין אישתו השנייה ובין העורך שלו, גורדון ליש שתרם לא מעט לקריירה המצליחה של הסופר.

   

  ליש, העורך של מגזין ה"אסקווייר", הכניס שינויים רבים בכתב היד המקורי של הספר, שראה אור בעברית בהוצאת "עם עובד" בתרגומו של משה רון. העורך קיצר את הטקסט של המחבר כמעט במחצית ושינה יותר ממחצית מסיומי הסיפורים. גאלאגר, שהיתה מעורבת מקרוב בעבודתו המאוחרת של קארבר מתכוונת לשנות חזרה רבים מהשינויים שעשה ליש. בכוונתה לפרסם את הקובץ מחדש תחת הכותרת שהעניק קארבר בעצמו לאחד הסיפורים: "מתחילים" (Beginners), כותב ה"גארדיאן".

   

  לדברי העיתון, כתב קארבר לליש ב-1980, לפני שהקובץ ראה אור, כי הוא מפציר בו לעשות כל שביכולתו כדי שהספר לא יתפרסם. "אם הספר יראה אור במתכונת הערוכה הנוכחית", הוא כתב, "יתכן שלעולם לא אכתוב עוד סיפור אחד נוסף. עד כדי כך, אלוהים יעזור לי, כמה מהסיפורים האלה חשובים לבריאותי הנפשית והגופנית".

   

  ליש התעלם מבקשתו של קארבר, מספר ה"גארדיאן", והספר ראה אור וסימן את קארבר כמשורר היאוש האמריקאי של הפרוורים.

   

  בעיני גאלאגר, בגידתו של ליש בכוונותיו הספרותיות של קארבר היא עוול שחובה לתקן. "אני פשוט חושבת שזה חשוב כל כך שהספר של ריי, שהיה סוג של סוד, יראה אור", אמרה האלמנה ל"ניו יורק טיימס".

   

  לדברי ה"גארדיאן", העורכים בהוצאת הספרים של קארבר, Knope, מזועזעים מהרעיון להוציא את הגרסה המוקדמת של הספר. "אני מעדיף להוציא את חברי ריי קארבר מהאדמה מלפרסם את הספר", אמר אחד מהם, "אני לא מבין מה טס רוצה להשיג בכך מלבד לשכתב את ההיסטוריה".

   

  קארבר עצמו החל בשכתוב יצירותיו המוקדמות ופרסם שלושה סיפורים מתוך "על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה" בקובץ סיפורים שערך בהוצאה לפני מותו, בשם: where I'm Calling From. בקובץ הזה, אומר עורכו של קארבר בהוצאה, "מופיעים הסיפורים שקארבר בחר בעצמו בגרסה שבה הוא רצה שיופיעו. אם זה לא סוגר את הסיפור, אני לא יודע מה כן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קארבר. קצר או ארוך?
  עטיפת ספר
  "על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה". של מי הזכויות?
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים