שתף קטע נבחר

מלצרי בית קפה באונ' ת"א נאבקים על זכויותיהם

36 מלצריות ומלצרים המועסקים בבית הקפה עלית קופי, פתחו בשביתה לאחר שמנהלי המקום סירבו לחתום על הסכם עימם. "ההנהלה משתמשת בטיפים שלנו לצרכיה ולא משלמת לנו עבור שעות נוספות", הם מוחים. בעלי בית הקפה: הטענות שקריות

"השביתה היא מסר לכל המלצרים באשר הם: אל תפחדו לדרוש מהמעסיקים את הזכויות שמגיעות לכם", מכריזה לימור אלמגור, מלצרית בבית הקפה עלית קופי (לשעבר קופי טו גו) באונ' תל-אביב, השובתת יחד עם 35 מלצרים ומלצריות נוספים במחאה על הפקעת זכויותיה. "מלצרות היא אמנם עבודה זמנית, אבל זו לא סיבה שינצלו אותנו ויגזלו את כספנו", היא מתקוממת. "הנהלת בית הקפה לוקחת את הטיפים שאנחנו מקבלים ועושה בהם כרצונה - והשכר על שעות נוספות או על ימי שבת וחג משולם מכספי הטיפים".


"שיחות עקרות". המלצרים מפגינים (צילום: אורן זיו, activestills.org )

 

 

לדברי אלמגור, העובדים החליטו למחות לאחר שמספר המשמרות של מלצרים שהלינו על תנאי העסקתם הופחת. "ראינו שכאשר עובד פונה באופן פרטי להנהלה הוא זוכה ליחס עוין ומזלזל. לכן לפני שלושה חודשים החלטנו להתאגד, כי הבנו שאנחנו צריכים להיאבק ביחד על הזכויות שלנו", היא מפרטת. "ההנהלה מקבלת את הטיפים שלנו ומשתמשת בהם לצרכיה", מסכימה יוליה רחמוב, המועסקת כברמנית בבית הקפה. "בימי שבת, למשל, אנחנו עובדים שעות נוספות ואת הכסף עבורן מקבלים מהטיפים בלבד".

 

36 מתוך 45 עובדי בית הקפה הצטרפו לוועד, שאת פעילותו מלווה עו"ד איתי סבירסקי מהקליניקה למשפט ורווחה באונ' תל-אביב. "הטיפים שאמורים להגיע לידי העובדים ולשליטתם עוברים להנהלה, שמשלימה באמצעותם חסרים בקופה,

משלמת משכורות למנהל המשמרת ולעובדים נוספים, ועושה בהם כחפצה", הוא מעיד. "בנוסף, היא אינה משלמת לחלק מהעובדים שכר עבור שעות נוספות".

 

ההחלטה על השביתה התקבלה אתמול, לאחר שמנהלי בית הקפה סירבו לחתום על הסכם בכתב עם המלצרים. "אחרי שהכרזנו על סכסוך עבודה קיימנו שש פגישות עם ההנהלה", ממשיך סבירסקי. "בשלוש הפגישות האחרונות משרד עורכי דין ניהל את המשא ומתן מטעמה, והשיחות הפכו עקרות. הדרישה העיקרית של המלצרים היא שהטיפים יגיעו לידיהם ושתהיה שקיפות מלאה לגבי אופן חלוקתם".  

 

אילנה בדש-וייס, מבעלי בית הקפה, מוסרת בתגובה כי "הבעיה של המלצרים היא שהם לא רוצים להתחלק בטיפים עם הטבחים. כל שאר טענותיהם הן שקר והוצאת לשון הרע. מכיוון שעל הטיפים הם אינם משלמים מס אני לא יכולה לחתום על הסכם בכתב עימם, אבל בהסכם עבודה - שעליו אני מוכנה לחתום - אפשר לעגן את כל הפרטים. אני תומכת בהענקת כל הזכויות לעובדים ומשלמת להם לפי חוק ואף יותר מזה. על כך יכולים להעיד כל 450 העובדים שלי מכל הרשת, שנמצאים פה כדי לשרת את הלקוחות בגלל השביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים