שתף קטע נבחר

תצלומי לוויין: כך נראה הכור לאחר התקיפה

מתצלומי לוויין שפורסמו אמש ב"ניו יורק טיימס" עולה כי הסורים ככל הנראה העלימו מעל פני השטח את המבנה שהופצץ בתקיפה הישראלית בחודש שעבר. מומחים אמריקנים: "מדובר בקסם של ממש - אתמול פה, היום לא"

תצלומי לוויין שצולמו שלשום (יום ד'), מראים כי המתקן הסורי שתקפה ישראל בחודש שעבר "נוקה" לחלוטין ונראה שכל המבנים שדמו בצורתם לכור גרעיני נמחקו מהשטח. בשני התצלומים, שצולמו מהחלל על ידי שתי חברות מתחרות, ופורסמו אמש באתר האינטרנט של העיתון "ניו יורק טיימס", לא מופיע המבנה המרובע שמופיע בתצלומים מחודש אוגוסט. המבנה המדובר הוא זה שנטען כי הוא דומה בצורתו לכור גרעיני, ולמתקני הגרעין הצפון קוריאנים בפרט.

  


 

תצלומי הלוויין מאוגוסט (משמאל) והתצלומים החדשים. לאן נעלם המבנה?

 

הסורים דיווחו על התקיפה הישראלית אך ממשיכים להכחיש כי יעד התקיפה היה כור גרעיני בבנייה. עם זאת, מומחים אמריקנים העריכו כי סוריה מיהרה לפרק את המתקן לאחר התקיפה, ואף כינו את המהלך "הודאה מרומזת באשמה".

 

גורם מודיעיני בכיר בארצות הברית אמר כי סילוקו הפתאומי של המבנה רק מגביר את החשדות מצד המערב. "מדובר בקסם - אתמול פה, היום לא. זה לא מרגיע, זה מגביר את החשש. העובדה שהסורים הרסו את המבנה במהירות רבה כל כך מראה עד כמה הם היו מוכנים להתאמץ כדי

 שהוא יעלם".

 

אם אכן הסורים החליטו להעלים מהאתר כל עדות למה שהתרחש בו לפני התקיפה, המשמעות היא שלפקחי האו"ם יהיה קשה מאוד לחקור אם אכן פעל במקום כור גרעיני. גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם הביעו אמש תקווה שבסופו של דבר הם יורשו להגיע לאתר כדי לבחון את העובדות מקרוב.

 

ביום רביעי דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי מתצלומים של המתקן - שצולמו לפני התקיפה הישראלית הסודית ב-6 בספמבר - נראה מבנה גבוה ורבוע, שמזכיר בצורתו את סוג המבנים שמאכלסים כורים גרעיניים. דיוויד אולברייט ופול ברנן, מומחים אמריקנים מהמכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS) העוקב אחרי נשק גרעיני והפצת חומר גרעיני בעולם, מסרו לעיתון כי בתצלומים גם נראה מתקן שעשוי להיות תחנת שאיבת מים, שנועדה לקירור הכור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נשיא סוריה אסד. ממשיכים להכחיש
צילום: איי אף פי
מומלצים