שתף קטע נבחר

חב"ד קליפורניה: תפילין תחת אש

השריפה התפשטה במהירות, מאות אלפים פונו מבתיהם, וזהו זמן חב"ד. שליחי החוף המערבי, בראשות הרב קונין, יצאו לסייע לנפגעים, הקימו חמ"ל לכבאים ולא שכחו כמובן, להניח תפילין

שריפות הענק שפרצו בשבוע האחרון בקליפורניה, הוציאו כבר קרוב למליון איש לרחובות ולמקומות מחסה. רבים מהתושבים ברחו כשרק בגד לגופם והותירו את כל רכושם מאחור. רק לקראת סופ"ש הצליחו הכבאים להשתלט על האש. הרב לוי קונין, שליח חב"ד במאליבו, מנהל את הקמפוס הקהילתי המקומי בשכונת המגורים היוקרתית, עסק במשימות החילוץ וההצלה.

 

בשיחה עם ynet מספר הרב קונין על שאירע: "במוצאי שבת האחרון צלצלתי לרשויות והודעתי על ריח חריף של שריפה בסביבות ביתי. הם בתגובה הודיעו לי שכנראה שאני הוזה או ששכן רגיש עושה "על האש" כי פשוט לא יתכן שהאש הגיעה עד כאן - מאליבו". אולם מסתבר שממש בדיוק באותם רגעים החלה השריפה הגדולה להתפשט ברחבי מאליבו לאחר שרוח עזה הפילה קווי מתח, שהתלקחו.

 

כשהחלה השריפה במאליבו, התחושה הייתה קשה. הרב קונין מספר כי "קודם כל נסענו לבתיהם של יהודים קשישים שאנו בקשר איתם בכדי להוציא אותם מבתיהם. את משפחתי פיניתי מהמקום אך אנו נשארנו כדי לעזור לאלו שלא יכולים לחלץ את עצמם לבד, חשוב לדעת שבאזורי השריפה שירותי החשמל והטלפונים קרסו, אותם אנשים לא מודעים אפילו להיקף האסון או במקרה הגרוע שהם נמצאים ממש במרכזו".

 

לאחר פינוי התושבים סבב קונין בין התושבים שנשארו לנסות ולהגן על רכושם והניח איתם תפילין: "אנשים מביטים על השריפה בעיניים כלות, רכושם נכלה נגד עיניהם ורבים פונים אליי ושואלים אותי מה אפשר לעשות, אנו מניחים איתם תפילין ונושאים תפילה שיגמר כבר הסיוט הזה, במקרה מרגש אחר הוזעקנו על ידי יהודי להתקין מזוזה בביתו שהיה כבר אפוף עשן. אותו אדם נפרד בדמעות מביתו כשהוא נושק למזוזה. היום הוא צילצל להגיד שעל ביתו חלפה האש מבלי לפגוע בבית".

 

חשוב לציין שבחב"ד ברחבי החוף המערבי כולו יוצאים לרחובות כדי להתגייס לעזרת הנפגעים. לדוגמא בסאן דיאגו מרכז חב"ד עסוק באספקת שמיכות ומזון לרבבת מפונים שמצאו מחסה זמני באיצטדיון קואלקום. היהודים השוהים שם מקבלים מזון כשר וציוד הרב ישראל גולדשטיין, השליח המקומי, מבקש להדגיש כי המזון מועבר לניצולים כולם לא רק ליהודים.

 

החמ"ל של הכבאים

הרב יוסף ברוד פעיל חב"ד ב-running springs הממוקמת מרחק שעה וחצי מלוס אנג'לס מספר על נס שהתרחש במקום. שליחי חב"ד במקום מחזיקים בקמפוס גדול המשמש כמחנה קיץ וכמוקד פעילות ועליה לרגל לקבוצות של יהודים מבקרים. השריפה בrunning springs הייתה עצומה, והרשויות הורו לכולם לעזוב את המקום "כשמי שנשאר במקום בוחר לקחת על עצמו את האחריות". הרב ברוד, בהתיעצות עם הרב שלמה קונין השליח הראשי לקליפורניה, החליט להישאר במקום כשאת שאר שוכני הקמפוס פינו העירה.

 

"לאחר שעות ספורות התפרץ לקמפוס כבאי בצעקות", מספר ברוד, הוא לא הבין מה אנחנו עושים במקום הזמנתי אותו פנימה וקראתי בקשר לכל חבריו, בתוך שעה קלה הקמפוס הפך לבסיס מרכזי לפעילות של הכבאים באזור, פתחנו פה חמ"ל שלם, מאות כבאים הגיעו לאכול, ומסוקים רבים הגיעו לפרוק ולטעון ציוד ומים מהבריכה האולימפית הנמצאת בקמפוס".

 

ברוד מספר על השעות שעברו עליהם בחרדה כשהסיוט התמשך: "שעות ספורות אחרי שהגיעו לכאן הכבאים החלה הרוח סוחפת את מוקדי האש בצורה שאיימה לכלות את האזור, לא נותרה לנו גם דרך להימלט, הכבאים החלו בנסיונות כיבוי שכשלו מול מימדי השריפה, ברגע האחרון כשהאימה משתלטת על כולם פנו אליי הכבאים בדמעות והסבירו שהרוח מסיבה לא צפויה סחפה את האש לכיון אחר. ניצלנו".

 

פעילותם של חב"ד זכורה לטוב עוד מתקופת אסון ההוריקן קתרינה בניו-אורלינס, אז שיבח הנשיא בוש בנאום מיוחד לאומה את פעילות חב"ד שהצילה חיים וביקש מכל אמריקני "לקחת מהם דוגמא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיוע למסוקים. חב"ד
צילום: איי פי
הקרב נגד השריפות. קליפורניה
צילום: איי אף פי
המפונים בסאן דיאגו. שמיכות לאצטדיון
צילום: איי פי
מומלצים