שתף קטע נבחר

מנהיגים חולים בעולם: ממיטראן ועד קסטרו

נשיא צרפת פרנסואה מיטראן אובחן בסרטן הערמונית זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד אך חשף את עובדת היותו חולה רק 11 שנים לאחר מכן; ראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, נאלץ לפרוש מהמירוץ לסנאט לאחר שחלה בסרטן הערמונית; ופידל קסטרו אושפז במפתיע - ועד היום לא חזר לתפקידו. סקירה

ראש הממשלה אהוד אולמרט אינו המנהיג הראשון שנודע כי הוא סובל מסרטן הערמונית. קדמו לו שורה ארוכה של מנהיגים ופוליטיקאים בולטים בעולם - שאחדים מהם אף הצליחו להסתיר את המחלה מהציבור.

 

הידוע שבהם הוא נשיא צרפת לשעבר, פרנסואה מיטראן, שאובחן כחולה במחלה זמן קצר לאחר שנכנס לארמון האליזה ב-1981, אך הצליח לשמור את מחלתו בסוד לאורך יותר מ-10 שנים. למרות שהתחייב כמועמד למסור דו"חות תקופתיים על מצבו הבריאותי, הוא חשף את עובדת מחלתו רק 11 שנים מאוחר יותר, בספטמבר 1992. לשכתו טענה כי המחלה אובחנה בשלבים מתקדמים, ועל כן לא תשפיע על תפקודו של הנשיא. מיטראן היה הנשיא הצרפתי שכיהן לפרק הזמן הארוך ביותר - 14 שנים - וגם החזיק בתואר הנשיא הצרפתי המבוגר ביותר. בינואר 1996 מת מיטראן.

 

פוליטיקאי בולט אחר שחלה במחלה הוא ראש העיר ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, המתמודד כיום על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית. ג'וליאני גילה כי חלה בסרטן הערמונית ב-2000, כאשר היה בעיצומו של מסע הבחירות שלו לסנאט האמריקני - אז התמודד על נציגות מדינת ניו יורק בסנאט מול הילארי קלינטון. בעקבות הגילוי החליט לפרוש מהמירוץ, למרות שהסרטן היה עדיין בשלב התחלתי. בניגוד למיטראן, ג'וליאני לא הסתיר את עובדת מחלתו והתראיין פעמים רבות בגילוי לב על התמודדותו עם המחלה.

  

גם נשיא ארצות הברית ג'ון פ' קנדי סבל מבעיות בריאותיות רבות, בשל המחלה שבה לקה, מחלת אדיסון, הנגרמת עקב חוסר פעילות של בלוטות קליפת יותרת הכליה. לדברי אחיו רוברט, "מחצית מהימים שבילה על פני האדמה עברו עליו בכאב בלתי נסבל". ב-1947, במהלך ביקור בלונדון כחבר קונגרס, נפל קנדי למשכב והרופאים אף חשבו שימיו ספורים. ואולם, לא המחלה היתה זו שהכניעה את קנדי, אלא כדוריו של לי הארווי אוסוולד, שהתנקש בחייו ב-1963.

  

המהפכן הקובני פידל קסטרו העביר ביולי אשתקד את סמכויות השלטון לאחיו לאחר שאושפז כדי לעבור ניתוח חירום במערכת העיכול. קובה מעולם לא חשפה פרטים על סוג הניתוח שעבר קסטרו, וגם לא על המחלה שממנה הוא סובל - אך בדיווחים בלתי רשמיים נטען כי קסטרו חלה בסרטן. מאז הניתוח, לא נראה קסטרו בציבור, וכל שפורסמו הם סרטוני וידיאו, הקלטות ותצלומי סטילס.

 

על פי השמועות, גם נשיא סוריה הקודם, חאפז אל-אסד, חלה בסרטן הערמונית, ובשנותיו האחרונות, עד מותו ביוני 2000, היה מצב בריאותו מעורער. וכמובן, יאסר ערפאת הלך לעולמו בעודו מכהן כיושב-ראש אש"ף והרשות הפלסטינית.  

 

ואצלנו? ראש הממשלה השני, משה שרת, סבל אף הוא מבעיות בריאות בימיו האחרונים - אך הדבר היה לאחר שסיים את כהונתו כראש ממשלה ושר חוץ בממשלתו של דוד בן גוריון, יריבו הנצחי. ב-1965, זמן קצר לפני שנפטר, אף הגיע לבית מפא"י בכסא גלגלים ותקף בחריפות את בן-גוריון. לעומתו, ראש הממשלה, לוי אשכול, נפטר במהלך כהונתו מהתקף לב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטראן. הסתיר
צילום: איי אף פי
קסטרו. מסתתר
צילום: רויטרס
ג'וליאני. פרש
צילום: איי פי
קנדי. סבל
צילום: אי פי איי
מומלצים