שתף קטע נבחר

אולמרט: התגלה אצלי גידול סרטני בערמונית

"מדובר בגידול מיקרוסקופי נטול גרורות, שניתן להסירו בטיפול קצר", הודיע ראש הממשלה במסיבת עיתונאים דרמטית. הגידול התגלה בעקבות בדיקה תקופתית, שערך עם שובו ממוסקבה. בלוטת הערמונית תוסר במלואה, כנראה רק לאחר ועידת אנאפוליס. אולמרט: כשיר לתפקד לפני הטיפול ואחריו. רופאיו: הגידול מוגבל ובר ריפוי, אין סכנת חיים ואין דחיפות בטיפול

בין מסעות מדיניים, תדרוכים ביטחוניים, קרבות פוליטיים וגם חקירות משטרה, התפנתה היום (ב') לשכת ראש הממשלה למסור לציבור מידע מסוג אחר - הפעם, אודות מצבו הבריאותי של אהוד אולמרט. בגופו, כך מתברר, התגלו סימנים ראשונים לסרטן הערמונית.   

 

בשנים האחרונות, סיפר אולמרט, הוא עובר "בדיקת סקר שנתית", המאפשרת גילוי ואבחון מוקדם. עם שובו מהביקור ברוסיה, הוא עבר בדיקה שכזאת. מתוצאותיה עלה כי התגלו בגופו סימנים ראשונים של גידול סרטני בבלוטת הערמונית.   

 

ראש ממשלה חולה:

  

"זהו גידול מיקרוסקופי נטול גרורות, שניתן להסירו בטיפול קצר", פירט ראש הממשלה. על פי האבחון הרפואי, כך מסר, אין צורך בהקרנות או בכימותרפיה. הסרת הגידול תתבצע בחודשים הקרובים. "אהיה כשיר לתפקד באופן מלא לפני הטיפול ולאחריו", הבהיר אולמרט. לדבריו, אף שאין הוא מחויב לעשות זאת, הוא מוצא לנכון למסור לציבור מידע מדויק על מצבו.

 

במהלך הניתוח, שייערך כנראה רק לאחר ועידת אנאפוליס, תוסר בלוטת הערמונית של ראש הממשלה במלואה. במשך שלושה ימים הוא ישהה בביתו, ולאחר מכן, למשך שלושה עד ארבעה שבועות, תירשם פגיעה מסוימת בתפקודו. בעת הניתוח עצמו אפשר שממלאת-מקומו של אולמרט, ציפי לבני, תיכנס לנעליו - זאת בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, ובכפוף להחלטתו על "נבצרות זמנית". לבני, המבקרת כעת בסין, עודכנה במצבו של אולמרט, וכמוה עודכנו גם הנשיא פרס ויו"ר הכנסת איציק.    

  

לפני הגידול: שלבקת חוגרת

מיד לאחר דבריו של אולמרט - שלא לוו באפשרות לשאלות - הסבירו רופאיו, מבית-החולים "שיבא" בתל-השומר, על הפרוצדורה שיעבור ראש הממשלה. הם מסרו שהמידע על מצבו התקבל רק בשבוע האחרון - לאחר הביקורים ברוסיה ובאירופה - וכי אין צורך בטיפול דחוף.

 

"הגידול, כפי שהתגלה אצל ראש הממשלה, הינו גידול מוגבל, שאינו מהווה סיכון לטווח

 הקצר. ניתן להמתין מספר חודשים ללא כל סיכון". את הניתוח, לדברי פרופ' יעקב רמון, ניתן לבצע גם בהרדמה מקומית. אולמרט, סיפרו רופאיו, נמצא במשך שנים רבות במעקב רפואי - גם כאדם פרטי וגם כראש ממשלה. הביופסיה שגילתה את הגידול נערכה לו ב-19 באוקטובר. לאחר כשבוע התקבלה התשובה.  

 

עוד אישרו הרופאים כי לפני חודש לקה ראש הממשלה בשלבקת חוגרת - "דלקת ויראלית של עצב, שמקנן ברבים מאיתנו ומדי פעם יכול להביע את עצמו - והוא הביע. זה לא מייצג שום חולי או ירידה בחיסוניות או כל קשר בכלל למה שיש לו כרגע, קל וחומר שמדובר בגידול מאוד לא ממאיר".

 

הרופאים מסרו כי אין מניעה שאולמרט ייסע לפגישות מדיניות בחו"ל. הם סירבו להתייחס לשאלה, האם לדעתם ראוי שראש הממשלה - לאור ניסיון העבר הלא מאוד רחוק - יחויב בדיווח על מצבו הבריאותי. "במקרה הזה הוא עשה מעל ומעבר", אמרו. לדבריהם, אין חשש ללחצים נפשיים מיוחדים - או כשלים חיסוניים - עבור מטופל במצבו. "יש להניח שכל אדם יכול להתמודד עם זה, ולבטח ראש ממשלה".      

 

הבוקר: עסקים כרגיל

כבר בשעות הבוקר צפצפו מכשירי הזימונית של הכתבים המדיניים, הפוליטיים וגם הבריאותיים, ודיווחו על מסיבת עיתונאים בלתי צפויה בלשכה בירושלים. באופן מעורפל נמסר כי העיתונאים יתודרכו באשר למצבו הבריאותי של ראש הממשלה. פרטים נוספים לא נמסרו. הבוקר המשיך אולמרט לשדר "עסקים כרגיל". הוא אירח בלשכתו את נציבת יחסי החוץ של האיחוד האירופי, בניטה פררו-ולדנר.

 

מאז ראשית כהונתו - עם כל או בלי קשר להתפתחות האחרונה - הזדקק אולמרט מספר פעמים לבדיקות רפואיות. כך למשל בינואר השנה, אז דווח ב-ynet על בדיקות שעבר ב"שיבא" מבלי שהדבר נמסר רשמית לידיעת הציבור.

 

סוגיית בריאותו של המנהיג עלתה ביתר שאת בעקבות קריסתו

 של אריאל שרון. בתחילת 2005 הוא לקה באירוע מוחי קל, ובעקבותיו עבר סדרת בדיקות. לאחר מכן, בעקבות שבץ נוסף, נכנס לתרדמת עמוקה, ממנה לא התעורר עד היום.

 

בימים הראשונים לאשפוזו של שרון פורסמו בתקשורת דיווחים רבים - וגם לא מעט תהיות - אודות מצבו והטיפול שקיבל. אז גם עלתה הדרישה לחייב בחוק מתן תדריכים שוטפים אודות מצבם של הקברניטים בישראל, כמקובל בארצות-הברית ובמדינות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
עדכון רפואי: פרופ' יעקב רמון
צילום: לע"מ
עסקים כרגיל: פגישה עם נציבת האיחוד
צילום: לע"מ
מומלצים