שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דשא במקום טבע: רמת השרון מתרחבת דרומה
  המועצה המחוזית לתיכנון ובניה בתל אביב דחתה את הדרישה לדיון חוזר בתוכנית "רצועת הנופש" של רמת השרון. המשמעות: אלפי יחידות דיור ופארק מטרופולוני יקום בין רמת השרון לתל אביב, משני צידיו של כביש 5. החברה להגנת הטבע: יש במקום ערכי טבע ייחודיים ומינים בסכנת הכחדה, שהתוכנית מתעלמת מהם

  הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב דחתה אתמול (ב') את בקשתה של העירייה לדיון חוזר בנושא תוכנית "רצועת הנופש" של עיריית רמת השרון, ובכך אישרה לקדם את התוכנית לבניית אלפי יחידות דיור ופארק מטרופוליני גדול מדרום לכביש 5.

   

  תכנית רצועת הנופש (רש 763/ 1) מתייחסת לחלקה הדרומי של רמת השרון. מדובר בחטיבת קרקע בשטח של למעלה מ-3,000 דונם המשתרעת בין שכונותיה הדרומיות של רמת השרון, לשכונותיה הצפוניות של תל-אביב, כשכביש מספר 5 תוחם ביניהן, ונתיבי איילון תוחמים את השטח ממערב. 

   

  במסגרת התוכנית ביקשה רמת השרון להקים בשטח פארק לאומי ירוק (מטרופוליני) בשטח של 2,500 דונם, לצד שכונות מגורים בהיקף של 6,100 יחידות דיור. התכנון העתידי של הפרויקט אף שואף לאחד בין השכונה הדרומית של רמת השרון עם שכונת הענק שצפויה לקום במתחם פי גלילות.

   

  החברה להגנת הטבע: יש בשטח מינים בסכנת הכחדה

  עיריית תל אביב התנגדה בתוקף לתוכנית מחשש, בין היתר, שתחליש את כוחה כמרכז תעסוקה. החברה להגנת הטבע הצטרפה להתנגדות ולבקשה לדיון חוזר בטענה כי קיימת סתירה עמוקה בין מטרות התוכנית "לשמר ערכי טבע, נוף ותצפית" ובין פרטיה, שמציגים תמונה שונה לחלוטין.  

   

  בארגון הוסיפו וטענו כי בתחום רצועת הנופש קיימים ארבעה מיני צומח נדירים מאוד בישראל, שלושה מיני דו-חיים בסכנת הכחדה בארץ (חפרית, טריטון וקרפדה) ומגוון בעלי חיים שלא יישמרו בשל חוסר ההתחשבות התכנונית בערכי הטבע הקיימים באזור.

   

  ערכי הטבע נזנחו

  בחברה הביעו אכזבה רבה מההחלטה לקדם את התוכנית. "התוכנית לא משכילה לשמור על אתרי הטבע והתצפית הנמצאים כבר בשטח ואנו מצטערים על כך", אמרו אנשי סניף תל אביב של החברה. "טבע יכול וצריך להתקיים במרחב העירוני, ומחובתנו לאפשר לילדנו ליהנות ממנו בהתגלמותו הפשוטה, במרחק הליכה קצר מהבית".

   

  "עצם ההחלטה שלא לקיים דיון חוזר בתוכנית היא למעשה אי אמירה ברורה בנוגע לשימור המתחמים שבהם קיימים ערכי הטבע הייחודיים", אמר עומר כהן, רכז תכנון עירוני בסניף תל אביב. "ההחלטה שהוחלטה באוגוסט שרירה וקיימת, והיא כמעט לא מדברת על ערכי הטבע באזור, דבר שמשאיר אי וודאות גדולה לגבי עתידם של הערכים האלה, מכיוון שאין התייחסות ספציפית דווקא לארבעת ערכי הטבע החשובים לנו".

   

  לדברי כהן, הם ידרשו להיות שותפים בהכנת סקר טבע באזור, ויעמדו על כך שהוא ייערך לפני חתימת תוכנית המתאר. "נדרוש שהסקר יעשה בלוח זמנים קצר ושהבנייה תהיה בהתאם לו", הוסיף. 

   

  ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר, מסר בתגובה: "אנו שמחים שגם הוועדה המחוזית מנעה מעיריית תל אביב לפעול משיקולים זרים נגד תוכנית רצועת הנופש של תושבי רמת השרון. נמשיך לקדם את תכנית רצועת הספורט והנופש במלוא המרץ ונקים את המתחם הירוק לרווחת התושבים".

   

  נעמה סיקולר סייעה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תתרחב. רמת השרון. ארכיון
  צילום: לע"מ
  ייעלמו? השקמים בשטח המיועד לבניה
  צילום: גילי סופר
  מומלצים