שתף קטע נבחר

פתיחת איקאה בראשון לציון צפויה לקבל אישור

פרסום ראשון: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דחתה את התוכנית להקמת אזור מסחרי באזור מעויין שורק בדרום ראשון-לציון, אך קבעה כי אם תוגש לה תוכנית מצומצמת יותר היא צפויה לקבל אישור. המשמעות: גדלים הסיכויים שפתיחת חנות איקאה במקום תתאפשר, לאחר שהחלטה קודמת של בית משפט אסרה על העירייה לאשר פתיחת מרכז מסחרי באזור המיועד לתעשייה

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז של משרד הפנים, בראשות ד"ר שוקי אמרני, דחתה הערב (ב') את התוכנית להקמת אזורי מסחר במתחם מעויין שורק שבדרום ראשון לציון. יחד עם זאת קבעה הועדה  כי אם וככל שתוגש לה על ידי הועדה המקומית תוכנית חדשה, מצומצמת בהיקפה, להקמת אזורי מסחר במקום, היא תשקול בחיוב לאשר אותה. המשמעות המעשית של ההחלטה היא כי גדולים הסיכויים שהקמת חנות איקאה במקום תתאפשר בכל זאת.

 

הוועדה קבעה כי אם תשתכנע כי תוכנית חדשה לא תפגע במרקם העסקים בעיר או שרמת הפגיעה שלה תהיה מצומצמת, ואם תיווכח כי התוכנית לא יכולה להתקיים במרכז העיר ויש לה חשיבות ברמה הארצית, הרי שהיא תאושר. לב ליבה של התוכנית המצומצמת צפויה להיות הקמת חנות איקאה במקום.

 

סביב הבנייה במתחם מעויין שורק, המשתרע על 550 דונם, מתקיים מאבק ציבורי ומשפטי ממושך. מדובר במתחם אשר תוכנית המתאר המחוזית מנובמבר 2003 ייעדה אותו לצרכי תעשייה. בהמשך העניקה הוועדה המקומית היתרים לשימוש חורג במתחם למטרות תעשייה לחברת אירוס הגלבוע, זרוע הנדל"ן של איקאה ישראל, ולחברת גזית גלוב.

 

המדינה, בעלי עסקים בעיר, תושבי מושבים סמוכים וארגונים ירוקים ערערו על ההחלטה שאושרה גם בוועדת הערר, עד שלפני חודש ביטל בית המשפט את ההיתרים לשימוש חורג תוך שהוא קובע כי בהחלטת ועדת הערר נפלו פגמים חמורים. אולם למרות זאת הבנייה במתחם נמשכה (ראה מסגרת).  

 

בפני יזמי איקאה ועיריית ראשון לציון, שביקשה לקדם את הקמת החנות, עמדו שתי אפשרויות פעולה: האחת לפנות למוסדות התכנון ולשנות את התב"ע (תוכנית בניין עיר) באזור,  והשנייה - לערער על החלטת בית המשפט.

 

היזמים בחרו בינתיים שלא לערער וככל הנראה סמכו את ידיהם על העירייה שתקדם את שינוי התוכניות. כחלק מהניסיונות לשנות את התב"ע לשינוי הייעוד של המתחם מתעשייה למסחר, התקבלה ההחלטה הערב.

 

תוכנית חדשה תישקל בלב פתוח

"אין מקום לאשר את התוכנית במתכונת המבוקשת", קבעה הועדה ברוב של 11 תומכים, 5 מתנגדים ונמנע אחד, "שכן היא אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות התכנון הארצית והמחוזית, בשל החשש לפגיעה מעבר לסביר באזורי המסחר העירוניים, ובשל העובדה כי היא באה במקום מגרשי תעשייה ולוגיסטיקה גדולים החשובים להתפתחותו ולתפקודו של המחוז".

 

"יחד עם זאת, הוועדה המחוזית מודעת לכך שחלק מרכזי בתוכנית הינו הפיכת חלק מצומצם למגרש מסחרי מיוחד בעל מאפיינים על-אזוריים ייחודיים אשר לא ניתן למצוא להם פתרון במרכז העיר או במרכזים המסחריים. ולכן ככל שתוגש תוכנית מצומצמת אשר באה לתת מענה לצורך זה תוך קביעת הוראות מפורשות להבטחת מסחר בעל מאפיינים על-אזוריים מיוחדים ומניעת הפגיעה באזורי המסחר הקיימים, תשקול אותה הועדה בלב פתוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איקאה בראשל"צ - הדמייה
העבודות להקמת איקאה החודש
צילום: יהונתן צור
מומלצים