שתף קטע נבחר

מעכשיו: הציבור יעודכן מדי שנה על מצב רה"מ

על-פי הנוהל החדש, שיישומו יחל ביום חמישי, רופא בכיר יהיה זמין במשך 24 שעות ביממה כדי לטפל בראש הממשלה, צוות רפואי יתלווה אליו לנסיעות במהלכן יתרחק מרחק של יותר מ-20 דקות ממרכז רפואי, ומצבו הרפואי ייחשף אחת לשנה

בהשגחה רפואית מסביב לשעון: לשכת ראש הממשלה תחל לפעול החל מהחודש הבא על פי נוהל רפואי חדש, המסדיר את דרכי הטיפול הרפואי בראש הממשלה והקובע כי אחת לשנה יקבל הציבור דיווח מפורט על מצב ראש הממשלה.

 

הנוהל החדש, שאותו חשף הערב (יום ב') כתב ערוץ 2 אודי סגל, הוכן במשך תקופה ארוכה בעקבות הפקת לקחים, לאחר מחלתו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. הנוהל הוכן בהתייעצות עם גורמי יחידת אבטחת האישים 730, מנהל בית החולים הדסה פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אילן כהן, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אבי ישראלי, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו.

 

בין היתר קובע הנוהל שראש הממשלה יעמוד במעקב רפואי סדיר על-ידי ראש הצוות הרפואי, רופא בכיר אשר יהיה פנוי 24 שעות ביממה לטיפול בראש הממשלה. בנוסף, צוות של שלושה רופאים ישמש לייעוץ במצבו הרפואי של ראש הממשלה. רופא של היחידה לאבטחת אישים יתלווה לראש הממשלה לנסיעה של מעל 20 דקות ממרכז רפואי גדול או לנסיעות לחו"ל.

 

בנוהל החדש מפורטות סדרת הבדיקות שעל ראש הממשלה לעבור, חשיפת מצב הבריאותי בפני הציבור פעם בשנה, דרכי טיפול במצבי טראומה וחירום, הכוללים התנקשות, פיגוע, פציעה או תאונה והטיפול הסדיר בבריאות ראש הממשלה. תיקו הרפואי של ראש הממשלה יימצא באופן סדיר על ידי שלושה גורמים שונים - הרופא האחראי, הרופא שמלווה את ראש הממשלה בנסיעותיו והפרמדיק והצוות הרפואי שנמצאים איתו באופן קבוע.

 

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה אמרה ל-ynet שהנוהל גובש במהלך חודשי עבודה רבים והוא יכנס לתוקפו ביום חמישי. במקרה הנוכחי, בו נחשפה העובדה שראש הממשלה לקה בסרטן הערמונית, הנוהל הזה לא הופעל עדיין.

 

הצעת חוק: ראש ממשלה ימסור מידע על מצבו

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, הודיע כי הוא יניח מחר על שולחן הכנסת את הצעת החוק שהכין, לפיה ראש ממשלה מכהן יחויב לעבור בדיקה תקופתית ולדווח לציבור על מצבו הרפואי.

 

לדברי אריאל, המצב הנוכחי בו מי שעומד בראש המערכת השלטונית והביצועית, אינו מחויב לגלות את מצבו הרפואי בפני שולחיו ובוחריו הוא איננו תקין, ועלול ליצור מציאות בה ראש הממשלה איננו מתפקד, ועוזריו ומקורביו הם אלו המקבלים את ההחלטות במקומו. "יש לממש את זכות הציבור לדעת מהו מצבו הרפואי, של מי שניתנה לו הסמכות העליונה לנהל את ענייני המדינה", מדגיש אריאל.

 

על-פי הצעת החוק, תקופת הזמן המינימלית בה יחויב מעת לעת ראש הממשלה למסור לציבור מידע על מצבו הרפואי, לא תהיה פחות משנה בתפקידו. כמו-כן, על-פי ההצעה ראש ממשלה שעבר אירוע רפואי הכרוך באשפוז או בהתערבות פולשנית, יפרסם על כך דו"ח רפואי בהקדם האפשרי.

 

את הצעת החוק הכין ח"כ אריאל כבר לפני תקופה ארוכה, אך נמנע מלהניחה על שולחן הכנסת, בגלל התנגדות הממשלה. עתה, לאחר הודעתו של ראש הממשלה הבוקר, לא תוכל עוד הממשלה – מבחינה ציבורית – להתנגד לחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט לאחר שהצהיר שהוא לוקה בסרטן
צילום: גיא אסיאג
מומלצים