שתף קטע נבחר

עכשיו מתברר: האיידס הגיע לארה"ב כבר בשנות ה-60

חוקרים אמריקנים גילו דגימות דם נגועות בנגיף ה-HIV אצל תושבים שהיגרו לארצות-הברית מהאי הקריבי כבר באמצע שנות ה-60. תקווה כי ממצאים אלה יסייעו למצוא תרופה למחלה הקשה

נגיף האיידס עתיק משחשבו: חוקרים בארצות הברית גילו כי הנגיף הגיע למדינתם מהאיטי כבר באמצע שנות השישים, בניגוד לסברות כי מקרה ההדבקה הראשון התרחש בשנות השמונים. על הממצאים החדשים מדווח כתב העת PNAS של האקדמיה האמריקנית למדעים.

 

זן הנגיף שנבדק מכונה HIV-1-M-B והוא נפוץ בארצות הברית, אירופה, דרום אמריקה, אוסטרליה ויפן. עד כה עלו תהיות רבות באשר למוצאו של הנגיף, כשהסברה המקובלת היא שהגיע מאפריקה בשנות השמונים, אז אובחן החולה הראשון הנגוע בנגיף.


  

איש אינו יודע בדיוק היכן, אבל נגיף האיידס התפתח בג'ונגלים של מערב אפריקה בדמם של קופים, לפני שעבר לבני האדם. חוקרים מצאו את הנגיף בדגימת דם שנלקחה בשנת 1959 מצייד בקינשסה, בירת קונגו. מחקר גנטי העלה שמקורו של נגיף ה-HIV בנגיף בודד שהחל להתפתח בשנות ה-40 או ה-50. במשך עשרות שנים התרחשה ההדבקה מבלי שאיש יבחין בכך.

 

ואז, ב-5 ביוני 1981, איתר המרכז האמריקני לבקרת מגיפות ומחלות חמישה הומוסקסואלים פעילים בלוס אנג'לס שלקו במחלה חדשה ומסתורית שתקפה את המערכת החיסונית שלהם וגרמה להם לסוג חדש של דלקת ריאות. חודש מאוחר יותר אותר גל של מקרי "קרפוזי-סרקומה" - סוג של סרטן שכיום מקשרים אותו לאיידס.

 

במחקר הנוכחי בדק צוות המדענים מאוניברסיטת אריזונה דגימות דם שנשמרו בארכיון מחמישה חולי איידס שהיגרו לארצות הברית מהאי הקריבי האיטי. החוקרים ניתחו את הרצף הגנטי שלהם, ושל 117 חולי איידס אחרים מרחבי העולם.

 

עם הנתונים שהתקבלו, יצרו החוקרים עץ משפחתי של הנגיף שהראה כי האדם הנגוע הראשון היה תושב האיטי שהגיע לארה"ב בשנת 1969 לערך. לדעת החוקרים הנגוע נדבק באפריקה, הגיע להאיטי בשנת 1966 ומשם היגר לארצות הברית.

 

כעת מתכוונים החוקרים לעשות צעד אחד קדימה ולבחון היכן באפריקה נדבק אותו תושב מהאיטי. ככל הנראה המדובר בקונגו, שם עבד הנגוע באותן שנים לפני שעבר להאיטי. לדברי החוקרים, הבנת מקור הנגיף תסייע לזהות את מקורם של זני ה-HIV השונים ולהבין את דרך היווצרות המוטציות המקשות על מציאת ריפוי למחלה.

 

על פי תחזיות האו"ם, מחלת האיידס צפויה להרוג 31 מיליון בני אדם בהודו ו-18 מיליון בסין עד שנת 2025. באפריקה, מולדתו של הנגיף, המצב גרוע הרבה יותר והתחזיות מדברות על מאה מיליון מתים ביבשת השחורה. על פי נתוני משרד הבריאות קיימים בישראל כ-3,300 נשאי HIV, אולם על פי הערכות הועד למלחמה באיידס, מספר הנשאים האמיתי מתקרב ל-5,000 ישראלים. מתוך כלל הנשאים, 550 לקו במחלת האיידס. כ-40% מכלל נשאי האיידס הם עולים מאתיופיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון שפר
בדיקת איידס. הגיע מאפריקה
צילום: דורון שפר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים