שתף קטע נבחר

יובל רבין בכיכר: מערכת אכיפת החוק רופסת

בעצרת השנתית לזכרו של ראש הממשלה המנוח - מול קהל של יותר ממאה אלף - נשא בנו נאום חריף, בו האשים את מערכת המשפט באוזלת יד. הרוצח, אמר, עושה בדמוקרטיה כבשלו ומולו ניצבת "רעועה, דוממת ורופסת" מערכת אכיפת החוק. "זה ייגמר ברוצח מסתובב בינינו חופשי ומאושר", הזהיר. שר הביטחון ברק: "הדמוקרטיה נורתה אף היא בלילה ההוא"

12 שנים חלפו מאז היום שבו נרצח ראש ממשלה בישראל, ורבבות ישראלים נאספו אמש (שבת) לזכור ולהזכיר בכיכר רבין. בין שביתות בחינוך, מהומות במגזר הדרוזי, ואלימות קשה ברחובות, עוצרים מוקירי זכרו של ראש הממשלה יצחק רבין לרגע אחד בכיכר - למען הדמוקרטיה ונגד האלימות. במשטרה מעריכים כי כמאה אלף בני אדם הגיעו לכיכר בעוד המארגנים טוענים כי מדובר ב-150 אלף.

 

אל העצרת הגיעו כמדי שנה צעירים ומבוגרים. רבים נושאים שלטי "לא נשכח, לא נסלח", ומחלקים סטיקרים של תמיכה בתהליך השלום. יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, נאם נאום נדיר בחריפותו והאשים את המערכת המשפטית באוזלת יד, לנוכח קיום ברית המילה של בנו של הרוצח היום, ביום הרצח - הארבעה בנובמבר. "האיש שבלילה ההוא, לפני 12 שנה, עמד למרגלות הכיכר הזאת ובקור רוח נתן לעצמו את תפקיד המאשים השופט והמוציא להורג. האיש שעשה בחוקי הדמוקרטיה כבחוקיו שלו, ממשיך להתל בהם עד היום ולטובתו. ומולו ניצבת רעועה ודוממת חומה רופסת של מערכת אכיפת חוק, שלא עשתה כלום כדי למגר את ההסתה ולמצות את הדין עם יוצריה. וממשיכה בכך גם היום.

 

"לא יעלה על הדעת שבאטימות רגשית ובהתעלמות מדעת הקהל תתמוך הפרקליטות, ויגבה היועץ המשפטי לממשלה ויאשר הבג"ץ החלטה מבישה כמו זו שהתקבלה שלשום בבית המשפט המחוזי בתל אביב", אמר רבין - בהתייחסו להחלטה לחייב את קיום הברית בין כותלי הכלא. "בהשתוממות מקוממת תהה השופט צבי גורפינקל מה האסון הגדול בעריכת הברית בכלא וסיכם בטיעון שהעותר הוא יהודי. יהודי בעיני הוא אדם ערכי ושומר חוק, בן לעם שהעניק לאנושות את הקוד המוסרי האוניברסאלי של עשר הדיברות. ובתוכן הדיבר 'לא תרצח'".

 

רבין אמר כי שחרורו של הרוצח מוחשי וקרוב וקרא לנוכחים שלא לעמוד מנגד. "מה שהתחיל בהיתר נישואין ולידה ומילה, ייגמר ברוצח שיסתובב בינינו בעדת ילדיו חופשי ומאושר. וכך הולך והופך מערכון מעורר פלצות, בו מבטיח השחקן בתפקיד הרוצח: 'אתם הרי יודעים שיום אחד אני אשתחרר' - למציאות חיים מוחשית קרובה ומאוד לא מצחיקה, שבה הרוצח ישמש בתפקיד עצמו".

 

נשיא המדינה שמעון פרס, מי שהיה שותפו של רבין לדרך ושימש כממלא מקומו, הפליג בזכרונות אל כהונתו של רבין כראש ממשלה, ואמר לקהל: "יש לכם רשות דיבור, השמיעו קולכם. יש לכם יכולת הנהגה - השתמשו בה. הלפיד בידכם. היורשים של רבין הם אתם".


הכיכר שוב נמלאה אנשים. 12 שנים אחרי (צילום: ירון ברנר) 

 

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי "מהלכים בינינו גם היום מנהיגי ציבור - עם ובלי מרכאות - שהיו שותפים להסתה ושאינני יודע אם אי פעם הכירו בחלקם באחריות ושהבטיחו שלא תישנה. משולי החברה מגיחים גם גלי שנאה ושיפוט מעוות שמעידים שהדמוקרטיה הישראלית נורתה אף היא בלילה ההוא וטרם החלימה מהזעזוע". את הרוצח ביקש שלא להזכיר ואמר רק כי "עונשו לא יקצב, והוא לא יחון, ושערי הכלא יסגרו עליו עד אחרון ימיו".

 

ברק הוסיף בנאומו: "אנו מתגעגעים אל המדינה והחברה שהיינו לפני שתיים עשרה שנה, גם

 אם נקזז את הנוסטלגיה - מדינה שבה מנהיגות היא שירות ושליחות ולא מקום עבודה. מדינה שבה רגש הבושה מציב גבולות בפני עזות המצח, מדינה שבה רוב האזרחים ברוב העניינים ידעו שמה שרע הוא רע ומה שטוב הוא טוב. מהו שראוי ומהו שאינו גם בלי חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה ובלי פסיקות בג"ץ". עוד בנואמים: ראש עיירית ירושלים אורי לופוליאנסקי, עמיתו מתל אביב רון חולדאי.

 

רבים סברו כי העצרת השנה היתה פוליטית מבעבר - הן בנאומים, ובמיוחד בנאומו של שר הביטחון ברק, והן בשלטים שנישאו ובהתגוששות בין פעילי העבודה ומרצ, שניסו להפגין נוכחות. מי שלא הפגין נוכחות בעצרת היו אנשי קדימה והליכוד. ובכלל, למעט ח"כ ניסן סלומיאנסקי שמקפיד להגיע מדי שנה - לא נראו נציגים מן הצד הימני של המפה הפוליטית בעצרת.

  

העצרת התקיימה השנה גם בצל האירועים האחרונים שסבבו את הרוצח - הולדת בנו והאישור שנתן בית המשפט לקיים בבית הכלא מחר את הברית במועד מצמרר -  הארבעה בנובמבר. בתו של רבין, דליה, אמרה כי "אזרחי ישראל חייבים לעמוד איתן כנגד הניסיון לסמא את עיניהם בפרפראות מחיי רוצחים".

 

בעצרת השתתפו הפעם האומנים רמי קליינשטיין, אביב גפן, שרית חדד, אחינועם ניני, שייקה לוי, מיטל טרבלסי, הבנות נחמה, רן דנקר, שלומי שבת, פבלו רוזנברג. את העצרת אבטחו

מאות שוטרים ממשטרת מרחב ירקון, לוחמי משמר הגבול, חבלנים, מתנדבי המשמר האזרחי, סדרנים ופקחים. בנוסף רוכזו באזור צוותי מד"א וכיבוי אש תל-אביב.


פורסם לראשונה 03/11/2007 19:18

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל רבין. בין הנואמים
צילום: ירון ברנר
גם הדמוקרטיה נורתה. ברק
צילום: ירון ברנר
שלטי "לא נשכח, לא נסלח" בכיכר
צילום: ירון ברנר
זוכרים. יצחק רבין
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים