שתף קטע נבחר

פרוש סולק מהחסידות

מערכת הבחירות הסוערת בביתר עילית מסרבת לגווע: גבאי בית הכנסת של אדמו"ר בויאן הודיע לח"כ פרוש, שחצה את הקווים והלך בניגוד להוראת רבו, כי הוא מורחק מהחצר. והסערה האחרונה: ל-ynet נודע כי נמצאו מכשירי האזנה בטלפון של האדמו"ר מבויאן. בחסידות החליטו לא לערב את המשטרה בנושא, אך נחשו מיהו החשוד המיידי

חסידות בויאן סוגרת חשבון עם ח"כ פרוש? שמו של ח"כ מאיר פרוש, ראש סיעת "שלומי אמונים" באגודת-ישראל, עמד בשבועות האחרונים בעין הסערה של מערכת הבחירות בביתר-עילית. האדמו"ר מבויאן, הרב נחום דב בראייר נתן את תמיכתו למועמד הליטאי, יצחק פינדרוס. מנגד, העניק פרוש, המשתייך לחסידות בויאן, את תמיכתו למועמד החסידי, מאיר רובינשטיין.

 

בסופה של מערכת הבחירות, בה היה ח"כ פרוש השחקן המרכזי, התברר שההימור הפוליטי שלו הצליח ורובינשטיין שחבר לסיעת ש"ס המקומית, גרף ניצחון בפער של 19%. רבים הרימו גבה לנוכח הליכת פרוש בניגוד לאדמו"ר שלו. בכל פעם שנשאל לפשר הדבר, העדיף פרוש להתחמק מהשאלה ורק ענה ש"מדובר בנושא כאוב, איני רוצה לדון בכך". בראיונות עימו דיווח פרוש כי קיבל את הוראתו של אחד מהאדמו"רים החשובים בירושלים אך סירב לחשוף את שמו.  


פרוש עם הקואליציה המנצחת בביתר עילית. ומה על חסידות הבית?

 

יומיים לאחר ספירת הקולות ועם היוודע תוצאות האמת, פנתה חסידות בויאן לסגור חשבון עם פרוש, "חסיד בויאן למהדרין", כפי שהגדיר אותו אחד החסידים. גבאי בית הכנסת של האדמו"ר, מרדכי דוד שנייד, התקשר לפרוש ובמילים פשוטות, הודיע לו שאין לו ולבני משפחתו מה לחפש יותר בחצר החסידות.

הגזירה כוללת הרחקה של ילדיו ונכדיו ממוסדות החינוך של החסידות, כמו גם איסור להתפלל בבתי הכנסת של החסידות. 

 

"אין לו מה לחפש יותר בבויאן, בבויאן הוא גמר. מה שהוא עשה זה אומר בגידה באדמו"ר", אמר ל-ynet מקורב לבית האדמו"ר. הוראה מפורשת אף ניתנה לשאר הגבאים בבתי הכנסת של החצר החסידית, ששלושה מהם ממוקמים בירושלים ועוד חמישה בביתר עילית. "לגבאים נמסר שאם פרוש ייכנס לאחד מבתי הכנסת, צריך לעלות לבימה, לדפוק עליה ולהכריז: יש הוראה מהאדמו"ר שלא ייכנס".


האדמו"ר מבויאן עם המועמד פינדרוס. פרוש חצה את הקווים

 

מסתבר, שפרוש לא היה צריך לחכות לטלפון רשמי כדי להבין שהוא אינו רצוי עוד בחצר ובמוסדותיה. ל-ynet דווח שבשבועיים האחרונים פרוש לא נראה בבית הכנסת בו נהג תמיד להתפלל, כלומר, בית הכנסת בו האדמו"ר מתפלל. ח', חסיד באיאן מסביר את המשמעות וההשלכות של הפניית עורף של חסיד כנגד רבו: "יש גבול אדום והוא חצה את הגבול האדום. אין מושג של חסיד שהולך נגד הרב'ה שלו. אף חסיד אחר לא יוכל למחול לו על הכבוד של הרבי".

 

פרשת האזנות הסתר

אולם, לא בכך מסתיימות השערוריות בחצר בויאן. כשבוע לפני הבחירות, כך נודע ל-ynet רעשים חזקים בקווי הטלפון כמו גם דליפתם החוצה של פרטים חסויים מתוך פגישות ושיחות שערך האדמו"ר בשבועות האחרונים, העלו את חשדם של אנשי החצר.


הבחירות בביתר עלית. זה לא נגמר (צילום: גיל יוחנן)

 

בשליחות הרבי, נקראו אנשיו לבדוק את העניין. חוקר פרטי שהגיע לבית הכנסת של האדמו"ר ברחוב בר-גיורא בירושלים, בו הוא נמצא רוב שעות היום ומקבל קהל, מצא שני מכשירי האזנה בטלפונים האישיים שבהם משתמש האדמו"ר. מכשיר הקלטה נוסף נמצא בביתו הממוקם בצמוד לבית הכנסת. החשד המיידי נפל על פרוש, האיש החזק במחנה המתחרה בבחירות. פרוש מכחיש בתוקף את הטענות. בראיון שנתן פרוש לרדיו קול-חי לשדרן מוטי לביא ביום חמישי בערב, הוא נשאל לפשר מציאת מכשירי הציתות בבית האדמו"ר מבויאן. פרוש כאמור, הכחיש כל קשר למעורבות בפרשה ואף הצהיר: "אם יימצא כל קשר ביני לבין המעשה - אני מתחייב לפרוש מחיי הפוליטיים".

 

האדמו"ר החליט שלא לפרסם דבר אודות פרשיית ההאזנה לפני יום הבחירות למרות שהיא נחשפה לפני ההליכה לקלפי. בחסידות בויאן הוחלט שלא לערב את המשטרה בנושא.

 

החלטתו של ראש סיעת שלומי-אמונים לתמוך ברובינשטיין, הביאה את ח"כ פרוש לנהל את הקרב על המשך חייו הפוליטיים. "לפרוש לא הייתה ברירה אחרת. הוא ידע שביתר עילית זו עיר שלו, עיר חסידית וששם צריך להיות מוקד הכוח שלו. אחרת, בעוד שנה בבחירות בירושלים או בעתיד בכלל, יבואו ושיאלו אותו: מה אתה שווה? איפה הכוח שלך? הוא היה חייב לבסס את הכוח שלו ביהדות התורה וידע שהוא יוכל לעשות זאת רק בביתר- עילית", מסבירים מקורביו.

 

על כוחו חייב פרוש לשמור בשביל האתגר הפוליטי הבא שלו: הקרב על ראשות עיריית ירושלים. על פי ההסכם בין סיעת אגודת- ישראל לדגל התורה, ייאלץ ראש העיר המכהן, אורי לופוליאנסקי לפנות את מקומו הראשון ברשימה המקומית לטובת פרוש, או לפחות למישהו מטעמו.

 

אגב, עובדת סילוקו של פרוש מחצר בויאן, כלל אינה אומרת כי הקיץ הקץ על הקריירה הציבורית של פרוש. ח"כ מאיר פרוש, נצר למשפחת עסקנים, נכדו של משה ובנו של מנחם, שניהם מנהיגים בולטים באגודת ישראל בעבר. ח"כ מאיר פרוש מכהן כראש סיעת שלמי אמונים, המאגדת את כלל החסידויות הירושלמיות באגודת-ישראל, כולל בויאן, ומשמש כנציג הסיעה בכנסת. רבים מאמינים שפרוש תמיד יוכל לחבור לחצר חסידית אחרת. אולם חסידי בויאן, הזועמים על פרוש בימים אלו, לא שוכחים: "רק אם הוא היה מגלה איזה אדמו"ר תמך בו כשהלך נגד הרב'ה מבויאן, נגיד הרב'ה מערלוי, אז היינו מורידים את השנאה ומרימים ידיים. אבל הוא לחם נגד האדמו"ר וזה משהו שאי אפשר לסלוח לו על זה". 

 

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) סירב להגיב לדברים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
ח"כ פרוש. "עזוב את בית הכנסת"
צילום: מיכאל קרמר
האדמו"ר מבויאן. האש לא דועכת
צילום: אביהו שפירא
הבחירות נגמרו. הלכלוך נשאר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים