שתף קטע נבחר

רובינשטיין ניצח בביתר עילית, ותודה לרב עובדיה

מהפך בעיר החרדית: מאיר רובינשטיין (שנתמך על ידי ש"ס וח"כ פרוש) גבר על ראש העיר יצחק פינדרוס (שנתמך על ידי הרב אלישיב ודגל התורה). בש"ס מרוצים מהכישלון הליטאי - "הם זיזלזו בכוחנו" ומשדרים עוצמה לקראת הקרב על ראשות עיריית ירושלים: "שכחו את עוצמת הרב עובדיה והשטח שלנו"

למעלה מ-12 אלף בעלי זכות בחירה הכריעו: מהפך בביתר עילית. לפנות בוקר (יום ד') התברר כי המנצח הגדול בבחירות לעיריית ביתר-עילית הוא מאיר רובינשטיין, אשר ניצח בהפרש גדול של 19 אחוזים את ראש העיר המכהן, יצחק פינדרוס. אחוז המצביעים היה גבוה מ-90% ותוצאות האמת הן: 59.34% לרובינשטיין לעומת 40.66% לפינדרוס.

 

 

סיעתו של רובינשטיין, המאחדת את החסידויות השונות ואת ש"ס, זכתה לרוב מוחלט במועצה עם 9 מושבים מתוך 15. סיעת "צדק", שבראשה התמודד פינדרוס לראשות העיר זכתה לשני מנדטים בלבד. גם סיעת "כן" של חסידות באיאן זכתה בשני מושבים. מדובר במפלה קשה למחנה תומכי הרב יוסף אלישיב ודגל-התורה. עם היוודע התוצאות, אמר ראש העיר היוצא, יצחק פינדרוס כי פעל לפי הוראות גדולי ישראל. מאחר שרובינשטיין לא התמודד במסגרת אחת מהרשימות למועצה הרי שבהצבעות הוא יזכה אף לקול נוסף במליאת המועצה.


המנצחים. הרב עובדיה, מאיר רובינשטיין וראש סיעת ש"ס המקומית

 

"הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד" היה השיר שהושמע ברדיו "קול-חי" ברגעים המתוחים לפני פרסום תוצאות המדגם. מילות השיר, בקול פעמונים של ילדים רכים, עמדו באירוניה מושלמת למערכת הבחירות שהפכה למלחמה כלל חרדית. השדרן מרדכי לביא דיווח על יתרון של 4 אחוזים למחנה רובינשטיין ועל השתתפות של 7946 מהמצביעים במדגם הקלפיות. מדובר בסקר קלפיות בזמן אמת, הראשון מסוגו שנערך במגזר החרדי.

 

הפרשנים באולפן המאולתר של רדיו "קול- חי" מיהרו לנתח את תוצאות המרוץ הצמוד. אחד מהם ניסה להתחיל לדבר על "המשמעות שיש לתוצאות ברחוב הקבלן", אך הפרשן הפוליטי של עיתון "משפחה", יוסי אליטוב מיהר להסות אותו. "זה די אכזרי להתחיל לעשות את החישובים האלה עכשיו", מיהר אליטוב לצנן את ההתלהבות, "מערכת בחירות כל כך מסוכסכת שחתכה את כל המגזרים בעיר. ספרדים, חסידים, חב"ד, ברסלב, כולם... אין כמעט מגזר שהנחל הזה לא עבר באמצע". אחרים תהו אודות כוחה האמיתי של ש"ס בבחירות והאם הם באמת היו שווים ארבעה מושבים במועצה, כפי שרובינשטיין התחייב להם.

 

"המנגנון של פרוש והרוח של ש"ס"

אולם בסופו של יום מסתבר שההימור הפוליטי הצליח וש"ס הצליחה לספק את הסחורה. אפילו מאיר פרוש, איש הצללים של מערכת הבחירות בביתר עילית ופטרונו הפוליטי של רובינשטיין, לא יכול היה לצפות הימור כה מוצלח. "יש כאן מפגש בין המנגנון של פרוש לרוח של ש"ס", מנתח אליטוב את התוצאות הפוליטיות של הבחירות. "חשוב לזכור שמרן הרב עובדיה יוסף הוא המנהיג הרוחני היחיד ששם את הדברים בבהירות והגיע לעיר ודיבר על חשיבות ההצבעה לש"ס ורובינשטיין", הוסיף אליטוב דקות ספורות לפני היוודע תוצאות המדגם.


ההסכם בין אנשי רובינשטיין, פרוש וש"ס. סלל את הדרך לניצחון

 

השר אלי ישי הבין את החשיבות הפוליטית של המערכה בביתר עילית לבחירות הבאות ובימים בהם הרב עובדיה אינו יוצא את פתח ביתו, אלא בנסיבות מיוחדות, דאג להביאו לביתר עילית כדי שיפעיל את כובד המשקלו. עם היוודע תוצאות האמת, דאג יו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי להשיב לכל המפקפקים בכוחה של ש"ס. "אם יש מעט ששכחו מהי עוצמת תמיכת מרן ומה כוח השטח של ש"ס, אז הבחירות בביתר עילית היו הוכחה לאותם אלו, ובעיקר סימן לבאות במגרש המוניציפאלי", אמר ישי ובכך רמז לאן שכבר רבים מכוונים עיניהם - הבחירות לראשות עיריית ירושלים בשנה הבאה.

 

בש"ס תולים את ניצחונם שלהם, והפסדו של פינדרוס, בעיקר בזלזול שהפגין המחנה הליטאי בכוחה של ש"ס. "הם הלכו וסגרו עסקה בלי להכניס אליה את הרב עובדיה. אחרי שאתה סוגר אתה הולך לרב עובדיה ומציע לו להצטרף? מה אתם משוגעים?", תוהה גורם בכיר בש"ס, "הדבר הראשון שעושים זה ללכת לרב עובדיה. לא ככה מחזרים אחרי ממליך מלכים". בהליכתו של פינדורס יחד עם רב העיר הספרדי, הרב אביעזרי תופיק, הוא הצליח לעורר את חמתם של רבים בש"ס. "פינדרוס חבר לרב הספרדי שהולך נגד הרב עובדיה", מציינים בש"ס, "היה כאן מבחן הנהגה של הרב עובדיה".  


יום הבוחר. ביתר עילית (צילום: גיל יוחנן)

 

במחנה פינדרוס דוחים את הטענות על היחס המזלזל כלפי ש"ס: "שום יהירות ושום דבר. אף אחד לא זלזל בש"ס. עובדה שאלי ישי רצה בהתחלה שש"ס תתמוך בפינדרוסס אבל שועלים קטנים חיבלו ביחסים ביניהם. עד עכשיו אנחנו מחכים להסברים מישי שלמרות ההצהרות שלו בפני פינדרוס שמפלגתו תתמוך בו, לא יצאו לפועל". מקורביו של ראש העיר היוצא מפנים אצבע מאשימה לכיוונו של פרוש. "השד העדתי והחסידי התפוצץ. מה שהשפיע על התוצאות היה קמפיין הפילוג המסית נגד ראש עיר ליטאי של אנשי פרוש בעיר חסידית". עוד ציינו במחנה פינדרוס: "היחסים של הרב עובדיה והרב תופיק טובים מאוד אבל אפילו בכירים בש"ס המקומית והארצית, עשו כל שיביכולתם לסכסך ביניהם וגרמו לעוגמת נפש לשני הרבנים" 

 

הסיבוב הבא

למערכה החרדית הבאה, בעוד כשנה, על ראשות עיריית ירושלים נושא ח"כ מאיר פרוש את עיניו. "פרוש נמצא בעיצומו של קרב על חייו הפוליטיים", אומר עורך עיתון "בקהילה", בנימין ליפקין, האיש שסחף את העיר ביתר עילית כולה למאבקי הכוח שבתוך יהדות-התורה, לוטש עיניו לכס ראש עיריית ירושלים.


ועוד ניצחון לש"ס (צילום: גיל יוחנן)

 

הליכתו של ראש סיעת שלומי-אמונים עם רובינשטיין, בניגוד להוראת האדמו"ר שלו, האדמו"ר מבאיאן ונגד ראש סיעת גור באגודת-ישראל, ביטאה את הסיכונים אותם הוא לוקח בהימור על עתידו - לשבט או לחסד. תוצאות הבחירות היו עבורו התשובה האם הוא עלול שמא להפסיד את כל עולמו הפוליטי או אם הוא עתיד לזכות בעתיד מבטיח. על פי ההסכם ביהדות-התורה בירושלים, אמור פרוש להיות ראש הרשימה הבא, במקום לופוליאנסקי. אולם מקורביו של לופוליאנסקי מאמינים שראש העיר המכהן לא ימהר לוותר לפרוש ללא קרב.

 

בבוקר שלמחרת הבחירות ניתח אליטוב את סיבת התוצאות עבור ynet: "הסיבה המשמעותית לנפילתו של פינדרוס זו הבריחה של המצביעים הליטאים. זה מה שמסביר את הפער הגדול. נוצר סחף אדיר בציבור הספרדי לטובת רובינשטיין בעוד שבדגל-התורה אף אחד לא בא לעזור לפינדרוס".

 

אליטוב קובע כי "המנגנון של פרוש והרוח של ש"ס גרמו לכך שלא יישאר מצביע ספרדי בבית". והוא מסכם: "פינדרוס היה ראש עיר טוב אבל מה הוא שווה ללא התמיכה הפוליטית של דגל-התורה ובלי יכולת לנגוס במעגל הספרדים?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנצח. רובינשטיין
צילום: גיל יוחנן
ראש העיר היוצא. יצחק פינדרוס
צילום: גיל יוחנן
צילום: מיכאל קרמר
פרוש. ההימור הצליח
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים