שתף קטע נבחר

חוק ההסדרים: העזים ייצאו, הגזירות יישארו

יו"ר הכנסת סיכמה עם שר האוצר על קיצוץ גדול במספר הסעיפים של חוק ההסדרים. ואולם בחינת מרכיבי החוק שיישארו בו גם לאחר הקיצוץ מגלה כי האוצר לא ויתר על אף אחת מן הגזירות המתוכננות והסכים להוציא ממסגרת החוק רק רפורמות כלליות

יו"ר הכנסת, דליה איציק, סיכמה עם שר האוצר, רוני בר-און, והממונה על התקציבים, קובי הבר, להוציא מחוק ההסדרים כ-70% מהסעיפים. ואולם רוב הגזירות החברתיות שהגיש האוצר נשארו גם במסגרת החוק המקוצץ.

 

כל מאמציה של איציק לרוקן מהחוק את הגזירות החברתיות לא הועילו, אבל הרפורמות הגדולות יצאו. הגזירות החברתיות רובן ככולן נשארו בלחץ האוצר שהסביר כי מדובר בתיקונים הקשורים ישירות לביצוע התקציב, ובראשם – המשך הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי המקוצצות ב-4%, וכן הקפאת קצבאות הבטחת ההכנסה.

 

במסגרת החוק המקוצץ יישארו גם הקפאת שכר המינימום והטלת מס הבריאות על עקרות הבית (אבל בהבנה שקטה שניתן יהיה לבטל אותה בדיוני הכנסת). גם חוק הפוליו יישאר תוך פשרה שהמענק הנוסף לא יבוטל, אלא ישולם בשני תשלומים שנתיים, במקום תשלום חד פעמי.

 

יצאה מהחוק רק ההצעה לבטל את ההנחה בתעריפי החשמל למקבלי הבטחת הכנסה, חוק שהתקבל רק השנה.

 

עוד יישארו בחוק הצעות האוצר לבטל את הרחבת חוק חינוך חובה חינם לכיתות י"א-י"ב, לבטל את חוק השאלת ספרי לימוד ולדחיית הרחבתו של יום חינוך ארוך. נשארים גם המשך הקפאת מענקי הדיור וההשבחה בירושלים, הצעת האוצר לקצץ בקרן לחיילים משוחררים, וההצעה לבטל את שירותי הבריאות הנוספים בקופת חולים שכללה בו תרופות מצילות חיים.

 

בנוסף נשארות הצעות האוצר לביטול מס מעסיקים, להסדרת הייעוץ הפנסיוני, והרפורמה בתחום אספקת הגז לבישול המאפשרת לצרכנים להחליף ספק בלי קשיים.

 

88 סעיפים יוצאו לחלוטין ויעברו למסלול חקיקה רגיל, מהם 9 סעיפים שיובאו להצבעה עד 31 בינואר 2008, והשאר יגיעו לדיון רק בשנה הבאה, לאחר אישור התקציב. מתוך כ-80 הנושאים שבחוק, יוצאו ממנו 55 סעיפים ונשארו בו 24 בלבד.

 

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד טל (קדימה) יביא לאישור הוועדה בראשית השבוע הבא את נהלי העבודה על החוק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת, דליה איציק
צילום: ערוץ הכנסת
שר האוצר, רוני בר-און
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים