שתף קטע נבחר

שלום עכשיו: כך מבריחים קרוואנים להתנחלויות

דו"ח חדש של התנועה מספר כי המתנחלים מצאו דרך חדשה להערים על הממשלה, המאפשרת להם להקים מאחזים באין מפריע. עוד אומרים ב"שלום עכשיו" כי גידול האוכלוסיה בהתנחלויות גדול פי 3 מבתוך הקו הירוק. מועצת יש"ע: "מודים להם על תיעוד המפעל הציוני"

המתנחלים מצאו דרך לעקוף את האיסור להעביר קרוואנים בשטחים ללא אישור: במקום לשנע את המבנים, הם פשוט מרכיבים אותם בשטח - כך עולה מדו"ח חדש של "שלום עכשיו". עוד עולה מהדו"ח כי גידול האוכלוסייה בהתנחלויות גדול פי שלושה מהגידול האוכלוסייה בתוך הקו הירוק, בין היתר בשל ריבוי טבעי ומעבר חרדים לשטחים.

 

תנועת "שלום עכשיו" פירסמה הבוקר (ד') דו"ח תקופתי לגבי הנעשה בהתנחלויות בחצי השנה האחרונה. לטענת התנועה, הממשלה ממשיכה להפר את התחייבויותיה ב"מפת הדרכים" -  הבנייה בהתנחלויות לא הוקפאה וכלל לא פונו מאחזים. עוד אומר הארגון כי בחודשים האחרונים הוקמו מאות קרוואנים חדשים בהתנחלויות ובמאחזים.

 

ב"שלום עכשיו" טוענים כי המתנחלים לא מחכים לוועידת השלום באנפוליס וממשיכים למצוא דרכים חדשות על מנת להערים על הממשלה וצה"ל בניסיון בלתי פוסק להרחיב את ההתנחלויות והמאחזים. לדבריהם, בגלל האיסור שחל על שינוע קרוואנים בשטחים ללא אישור מהמנהל האזרחי, החליטו המתנחלים להרכיב את הקרוואנים בשטח ההתנחלות עצמה.

 

מקבצי קרוואנים חדשים התגלו בחודשים האחרונים בהתנחלויות רבות ובמאחזים, במיוחד בשטחי המועצה האזורית מטה בנימין. למעשה משנעים המתנחלים חומרי גלם (קירות, חלונות וכדומה - א.ו.) ובכך עוקפים את האיסור. בהתנחלויות רבות אף הוקמו סדנאות להרכבת קרוואנים.  


חומרי בנייה לקרוואנים בהתנחלות אלקנה (צילום: "שלום עכשיו")

 

לטענת "שלום עכשיו" הוקמו בין היתר 14 קרוואנים בעפרה, 11 קרוואנים בעטרת, עשרה בכוכב השחר, עשרה נוספים בשילה, חמישה קרוואנים הוקמו בפדואל וישנה הכשרת קרקע לבניית נוספים. כמו-כן, בקדומים הוקמו 17 קרוואנים, בעלי 36 ובמצפה יריחו חמישה. ב"שלום עכשיו" מציינים כי בפסגות, מול מבנה המועצה האזורית מטה בנימין, הונחו לאחרונה קרוואנים חדשים רבים המוכנים להרכבה.

 

מצפים לעבור את קו ה-300 אלף תושבים

עוד מציינים בדו"ח החדש כי ב-88 התנחלויות מתקיימת בנייה, החל מבית אחד וכלה בפרויקטים גדולים של עשרות ומאות יחידות דיור. רוב הפרויקטים הגדולים נבנים בהתנחלויות שבצד "הישראלי" של גדר ההפרדה, ובפרט בהתנחלויות שבאזור ירושלים בגוש מעלה אדומים, גוש עציון וגוש גבעת זאב.

 

אחד הפרויקטים החדשים נמצא בגבעת זאב עילית החדשה, שם החלו להקים כ-600 יחידות דיור בשכונת "פנינת האיילות" המיועדים לאוכלוסייה חרדית. לטענת "שלום עכשיו", המועצה המקומית גבעת זאב טרם העניקה היתר בנייה לפרויקט, אולם שיווק הפרויקט כבר החל. השכונה המדוברת ממוקמת במרחק רב מגבעת זאב - כשלושה וחצי קילומטרים - והבנייה צפויה להגדיל את שטחו של היישוב במאות דונמים. כך תושלם הרחבת גבעת זאב מערבה עד אזור הקרוב לבית חורון וגדר ההפרדה.

 

עוד מציינים בדו"ח כי בימים אלה הולכת ונשלמת בניית תחנת משטרת מחוז ש"י במסגרת תוכנית הבנייה E1 שנועדה להקים אלפי יחידות דיור ואזורי תעשייה ותיירות בין מעלה אדומים לירושלים. לטענת התנועה, התוכנית תשלים את בידוד וניתוק מזרח ירושלים מהגדה המערבית ותחתוך את המרחב הפלסטיני לשניים: אזור דרומי ואזור צפוני. זאת, כאשר המעבר ביניהם ארוך ומפותל, ללא רצף טריטוריאלי סביר וללא גישה וחיבור למזרח ירושלים.

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר לקראת פרסום הדו"ח כי "המשא ומתן על הכשרת מאחזים הוא בלתי-לגיטימי ואין שום סיבה לתת פרס לפורע החוק".

 

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "אנחנו שמחים שגם השנה היה גידול פי שלושה מהגידול הקיים בשאר חלקי מדינת ישראל. דו"ח 'שלום עכשיו' מוכיח כי ההתיישבות ביש"ע ממשיכה בתנופה, לא מפסיקה לרגע, גם לא לנוכח טרור, הקפאת בנייה, הלחצים המדיניים והגזרות המשפטיות. אנו מודים ל'שלום עכשיו' על התיעוד של המפעל הציוני החשוב הזה ומצפים עד סוף השנה הבאה לעבור את קו 300 האלף תושבים, כן ירבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנחלים עולים למאחז. ארכיון
צילום: איי אף פי
אופנהיימר. פורעי חוק
מומלצים