שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: מספר המעשנים בישראל הולך וקטן

  חדשות טובות: לקראת כניסתו לתוקף הבוקר של התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, מפרסם משרד הבריאות נתונים חדשים על שיעור העישון בישראל מהם עולה כי אחוז הלא מעשנים הגיע לשיא של 76.8%, וכי אחוז המעשנים ממשיך לרדת ועומד על 23.2% בלבד

  החל מהבוקר (ד') נכנסות לתוקפן תקנות חדשות המחמירות את האכיפה למניעת עישון במקומות ציבוריים. מעתה ייקנסו בעלי העסקים בסכומים גבוהים בכל הקשור לעישון בבית העסק. לרגל התקנות מפרסם משרד הבריאות נתוני עישון חדשים מסקר שערך לאחרונה: מנתוני הסקר עולה כי אחוז הלא מעשנים בישראל הגיע השנה לשיא של 76.8% מכלל האוכלוסייה הבוגרת. אחוז המעשנים בישראל ממשיך לרדת ועומד על 23.2% בלבד, ירידה של 2.2% מהסקר הקודם שנערך בשנים 2004-2005. הסקר הראשון שנערך לפני שלושים ושבע שנים, בשנת 1970, מצא כי אחוז המעשנים באוכלוסייה עמד על 42%.

   

  בהתאם לתיקון בחוק, לקוח או בליין שיעשן במקום ציבורי בניגוד לחוק, צפוי לקנס של 1,000 שקלים. בעל העסק נדרש לפנות אל המעשן, לבקש ממנו לכבות את הסיגריה, ובמידה והלקוח יסרב, על בעל העסק להתקשר למוקד העירוני ולהזמין פקח שיגיע ויקנוס את המעשן. בנוסף, על בעל העסק לדרוש מהמעשן לעזוב את המקום ולסרב לתת לו שירות. בעל עסק שלא ינהג כך, צפוי לקנס של 5,000 שקלים וכן יינתן קנס של 1,000 שקלים למנהל התאגיד.

   

  בנוסף, בעלי עסקים שלא ייתלו שילוט האוסר עישון, בכמות ובגודל הנדרש על פי החוק, ייקנסו ב-5,000 שקלים. גובה הקנסות עדיין לא אושר סופית, וצפוי להגיע לדיון בוועדת החוקה חוק ומשפט בכנסת בשבועות הקרובים.

   

  סקר: העישון בישראל הולך ופוחת

  לרגל התיקון לחוק מפרסם המשרד לראשונה נתונים מסקר ידע, עמדות והתנהגות בריאותית, שנערך ע"י המחלקה לחינוך וקידום בריאות במשרד הבריאות, באמצעות המרכז הלאומי לבקרת מחלות, בשנת 2006-2007. הסקר נערך בקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל ונבדקו בו עמדות הציבור בנוגע לעישון במקומות בילוי. הסקר כלל 3,154 מרואיינים יהודים וערבים, מגיל 18 ומעלה.

   

  בשאלה על עמדות לגבי איסור עישון במקומות בילוי, הרוב המכריע, 80.3%, סבור שיש לאסור לגמרי את העישון במקומות בילוי "פרטיים", כגון מועדונים, פאבים ודיסקוטקים. 78.2% סבורים שיש לאסור עישון במקומות בילוי "ציבוריים" כגון בתי קפה ומסעדות ו- 84.4% סבורים שיש לאסור לגמרי את העישון בקניונים.

   

  למעלה ממחצית מהמעשנים תומכים בחוק החדש

  בקרב המעשנים העמדות חלוקות. 51.7% מהמעשנים תומכים באיסור עישון במקומות בילוי "פרטיים" , 48.7% מהם תומכים באיסור עישון במקומות בילוי ציבוריים ו-69.5% תומכים באיסור עישון בקניונים.

   

  הציבור ככלל תומך בחוק :78% מהציבור תומכים בחקיקת חוק בישראל האוסר באופן מוחלט על עישון במקומות עבודה ומקומות בילוי וכן 49.3% מהמעשנים.

   

  למרות התמיכה הציבורית והעמדות הברורות נגד העישון במקומות ציבוריים, נראה שחלק גדול מהציבור עדיין "ביישן". קרוב למחצית מהלא מעשנים (44%) אינם חשים בנוח להעיר לאדם המעשן במקום ציבורי בניגוד לחוק.

   

  לקראת כניסת התיקון לתוקף, יצא משרד הבריאות במסע הסברה לציבור הרחב ולבעלי עסקים ומעסיקים במשק, ובו נמסר מידע על החוק והדרישות החדשות מבעלי העסקים והמעסיקים. מסע ההסברה כולל תשדיר רדיו וחוברת מידע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  עישון במקומות ציבוריים. עכשיו זה יהיה קשה יותר
  צילום: אלי אלגרט
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים