שתף קטע נבחר

ליברמן: להוציא את ועדת המעקב מחוץ לחוק

ועדת המעקב הערבית שוללת שירות לאומי - והשר לעניינים אסטרטגים זועם. במכתב לשר הביטחון הוא מבקש ממנו להפעיל את תקנות ההגנה לשעת חירום, ולהוציא את הוועדה הערבית ש"מהווה איום ממשי לקיומה של ישראל כמדינה יהודית וציונית" אל מחוץ לחוק. תגובת הוועדה: אם ליברמן אינו יכול לחיות עמם בכפיפה אחת - שיקום ויעזוב

סגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגים, אביגדור ליברמן, קורא להוציא את ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל אל מחוץ לחוק. זאת, בעקבות התנגדותה לשירות לאומי של ערביי ישראל. במכתב חריף ששיגר היום (ד') לשר הביטחון, כותב ליברמן: "ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל הקוראת תיגר על זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית והמעודדת בשיטתיות ובהתמדה למיגור מדינת ישראל, צביונה, משטרה ומוסדותיה, כעולה באופן מובהק ממסמך החזון העתידי לערבים הפלסטינים בישראל שהוצא על ידה, מהווה איום ממשי לעצם קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית".

 

 

ועדת המעקב הגיבה אחר הצהריים בזלזול למכתב ששלח ליברמן. "אנו מודים וגאים בכך שאנו מהווים סכנה אסטרטגית לפשיזם הישראלי, במיוחד לזה שנמצא כרגע בשלטון, שליברמן העולה החדש מהווה אחד מדמותיו" אמר מנכ"ל ועדת המעקב, עבד ענבתאווי. "זכותנו לעבוד ולהמשיך לעסוק בעשייה פוליטית במסגרת החוק והדמוקרטיה, כנגד מדיניות והחלטות הממשלה כלפי האזרחים הערבים. זכותנו גם להוסיף ולארגן את הבית הפנימי שלנו כגוף קולקטיבי ייצוגי בכדי לפתח את דרכינו ולהתמודד עם כל האתגרים במולדת שלנו".

 

ענבתאווי הוסיף ואמר כי על אף הכותרות שליברמן מנסה ליצור, ועדת המעקב של ערביי ישראל תוסיף לפעול "על אפו וחמתו של השר. ועדת המעקב תמשיך לפעול ולהתפתח. איננו זקוקים ללגיטימציה שלו. עם זאת, אנו קוראים לכוחות הדמוקרטיה האמיתיים בחברה הישראלית לעמוד איתנו במערכה אחת משותפת כנגד הפשיזם בחברה ובשלטון, למען שני העמים".

 

בסיום דבריהם אומרים ענבתאוי וחבריו מוועדת המעקב כי אם ליברמן אינו יכול לחיות עמם בכפיפה אחת - שיקום ויעזוב. "אם העמדות ומאבקנו הלגיטימי אינו מוצא חן בעיניי ליברמן, ואם הוא אינו יכול לחיות עמנו במולדת שלנו, אז הוא יכול לעזוב את הארץ ולחפש לו מולדת אחרת".

 

"הסתה לאיבה ושידול מסוכן למרי אזרחי"

בימים האחרונים קיימה ועדת המעקב העליונה כינוס עם כמה גופים נוספים ובו אמרו נציגיה כי הם מנהלים ויכוח בלתי פוסק עם אלה שבחרו להתנדב באמצעות מסע הסברה, ומנסים כל העת להקטין את כמות המתנדבים. בשנה האחרונה הוכפל מספר המתנדבים לשירות לאומי מ-280 בני המגזר הערבי ל-560. "אלמלא היינו מקיימים את מסע ההסברה הזה היינו עדים למספר הגבוה פי כמה וכמה - אולי אפילו לאלפים שהיו בוחרים להתנדב לשירות אזרחי", אמר אז ענבתאוי.

כך זה נשמע
היפ הופ ערבי נגד שירות לאומי / שרון רופא-אופיר
"השירות האזרחי ייקח אותי בנסיעה לאחור, יעלה אותי לדחפור" - זהו שיר המחאה של להקת הראפ "דאם". הזמרים הסבירו את התנגדותם להתנדב לשירות לאומי: "זו חוצפה לדרוש מאיתנו לקיים חובות לפני שאנו מקבלים זכויות"
לכתבה המלאה

 

השר לעניינים אסטרטגיים חושש מן המגמה הזו וכותב לאהוד ברק: "רק לאחרונה היינו עדים לאחד מהשיאים, אם כי לא היחיד, של פעילותה האנטי יהודית והאנטי ציונית של ועדת המעקב העליונה, כאשר היא יצאה בהתנגדות נחרצת ומקוממת נגד השירות הלאומי של המגזר הערבי בישראל. אין ולא יכול להיות ספק כי בפעילות זו יש משום הסתה לאיבה ושידול מסוכן למרי אזרחי.

 

"אני משוכנע בכל ליבי", המשיך ליברמן, "כי למדינת ישראל אסור להשלים עם פעילות המכוונת לשלול את הלגיטימיות שלה וכי עליה לפעול ככל יכולתה להוקיע התנהגות כזו מקרבה בכדי להגן על עצמה, כמו גם על מנת להבטיח כי פעילות לערעור יסודותיה לא תישנה על עצמה בעתיד".

 

השר ליברמן כותב לברק כי תחת חסות ועדת המעקב מתבצעת "תעמולה אינטנסיבית לשלילת יסודה היהודי והציוני של מדינת ישראל, הנותנת את אותותיה פעם אחר פעם". הוא ממליץ על התמודדות רצינית ודרסטית, ונקיטת עמדה נחרצת מצד המדינה נגד הוועדה.

 

את מכתבו  הוא חותם בבקשה משר הביטחון להפעיל סמכויותיו לפי תקנות ההגנה לשעת חירום, ולהכריז על הוועדה כהתאחדות בלתי מותרת "על כל המשתמע והנובע מכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכתב חריף. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב
צילום: חגי אהרון
מומלצים