שתף קטע נבחר

פרידמן: העליון נטל לעצמו סמכויות שלא היו לו

דבריו של נשיא העליון בדימוס, אהרן ברק, פרצו את כל הסכרים. אחרי ששמע מברק כי "לא יהיו שופטים בירושלים אם הממשלה תנהל את מערכת המשפט", משיב פרידמן במתקפה חסרת תקדים: "בית המשפט שינה לפני עשור את שיטת הממשל בישראל, ונטל לעצמו סמכויות שמעולם לא היו לו. יש שופטים בירושלים אבל יש גם מחוקקים"

אחרי שספג מתקפה חריפה מצד נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק, משיב שר המשפטים אש: "יש שופטים בירושלים, אבל בירושלים יש גם מחוקקים", אמר אמש (יום ד') בתגובה לנאום ברק בטקס חלוקת פרסי א.מ.ת בתאטרון ירושלים.

 

"לא יהיו שופטים בירושלים אם הממשלה תנהל את מערכת בתי המשפט", הזהיר ברק,

 שזכה בפרס בטקס שהתקיים בבירה. "מקווה אני כי הכנסת והממשלה לא יבקשו להכניס שינוי באיזון עדין זה".

 

שר המשפטים, הפרופסור דניאל פרידמן, לא נותר חייב - והחליט "לברך" על דברי הנשיא בדימוס. "דבריו של ברק מעודדים דיון ציבורי שהיה צריך להתקיים לפני למעלה מעשור, שעה שבית המשפט העליון שינה את שיטת הממשל בישראל, ונטל לעצמו סמכויות שמעולם לא היו לו, ובימים שבהם דיבר בגין על כך ש'יש שופטים בירושלים'. יצוין כי יש שופטים בירושלים, אבל בירושלים יש גם מחוקקים".

 

"לא תהיה דמוקרטיה"

במהלך נאומו הפליג ברק בשבחים על בית המשפט ועל

האיזון שהשגי בין זכויות אדם לבטחון המדינה. "לא יהיו שופטים בירושלים אם כוח הרוב הפרלמנטרי יוכל לפגוע בזכותו של הפרט, גם אם פגיעה זו נוגדת את ערכיה היהודיים והדמוקרטיים תוך שלילת כוחו של בית המשפט למנוע זאת. שכן שוב זאת יש לדעת - אם לא יהיו שופטים בירושלים לא תהיה דמוקרטיה בישראל", אמר השופט בדימוס.

 

ברק רמז בדבריו בין היתר לרפורמה האחרונה שמבקש שר המשפטים, דניאל פרידמן, לבצע בעבודת בג"ץ פרידמן הניח על שולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה הצעה שנועדה להסדיר את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים, אך להגביל אותה מאוד ולתת את זכות המילה האחרונה לכנסת.


פורסם לראשונה 07/11/2007 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקפה חריפה. פרידמן
צילום: ירון ברנר
ברק בטקס אמת. הסכרים נפרצו
צילום: פלאש 90
מומלצים