שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ואצלב האבל כותב מחזה חדש
  למרות שבמרכז המחזה "לעזוב" מנהיג שפורש מהחיים הפוליטיים, לדברי ואצלב האבל, נשיאה היוצא של צ'כיה ומי שהנהיג את מהפיכת הקטיפה שהובילה לנפילת המשטר הקומוניסטי, אין מדובר באוטוביוגרפיה

  נשיאה לשעבר של הרפובליקה הצ'כית, ואצלב האבל, חוזר לעסוק בכתיבת מחזות אחרי שנים בהן עסק בעיקר בפוליטיקה. האבל, 71, סופר, משורר ומחזאי, נטש את הכתיבה בשנות השמונים המאוחרות על מנת להנהיג את מהפיכת הקטיפה, שהובילה לנפילת המשטר הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה בשנת 1989. האבל עסק בכתיבת מחזות משנות הששים והילך, אך מרבית יצירותיו נאסרו לפרסום במהלך השלטון הקומוניסטי.

   

  בראיון לעיתון מקומי בצ'כיה אמר האבל כי המחזה החדש, "לעזוב", אינו קשור כלל ועיקר להחלטתו לעזוב את מוסד הנשיאות או את החיים הפוליטיים. "התחלתי לכתוב את המחזה זמן רב לפני המהפכה בשנות השמונים, אז לא עלה בדעתי שאוכל להיות נשיא", אמר לעיתון הצ'כי Lidove Noviny.

   למרות זאת מודה האבל כי השנים בהן עסק בפוליטיקה היוו לא מעט השראה. "לעזוב" משרטט לדבריו את דמותו של מנהיג שכהונתו תמה, והוא מתבקש לתמוך בממשלה החדשה שמתרקמת. "במחזה שלי חצר הממשל מתפוררת והארכיטיפים הרגילים של פסיכופת ובוגד מופיעים", הוא אומר ומדגיש כי מקור השראה נוסף עבורו היה המחזה "המלך ליר" מאת וויליאם שקספיר.

   

  מעטה סודיות עטף בחודשים האחרונים את המחזה החדש, שעתיד להציג על הבמה בצ'כיה באביב הקרוב. בשל ספקולציות רבות סביב עלילת המחזה החליט האבל להוציא הודעה מסודרת על תכניו. גרסה מודפסת של המחזה תצא לאור בחודש הבא, ותופץ בחנויות הספרים בצ'כיה. עדיין לא ברור היכן הוא יעלה, זאת למרות שמשא-ומתן בין המחזאי לתיאטרון Divadlo Na Zabradi והתיאטרון הלאומי של צ'כיה נמשך מזה זמן.

   

   סוכנויות הידיעות מדווחות כי שני התיאטראות החליטו לוותר על העלאת המחזה בעקבות התעקשותו של האבל ללהק להפקה את רעייתו, דגמאר האבל, ושחקנים נוספים על פי בחירתו. לדברי האבל המחזה נכתב בשיתוף עם אשתו, לה נישא בשנת 1997. התפקיד הראשי, לדבריו, נכתב עבורה. לדברי הסוכנת הספרותית של האבל, ג'יטקה סלופובה, המחזה תורגם לשמונה שפות, וההפקה הבימתית תעלה בסופו של דבר בבכורה בסלובקיה. "המחזה מעורר עניין רב בעיקר בארה"ב ובריטניה", הוסיפה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים