שתף קטע נבחר

אהרון ברק: פרידמן שולל את הביקורת השיפוטית

נשיא בית המשפט העליון בדימוס תקף בשנית את שר המשפטים ואמר: "כשבית המשפט קובע שחוק נוגד חוק יסוד ולכן הוא בטל אנחנו לא מחלישים את הכנסת אלא מחזקים אותה"

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, שב ותקף אמש (שבת) את שר המשפטים, דניאל פרידמן, ואמר כי הצעתו לצמצם את סמכויות בג"ץ פוגעת בחוקי יסוד. לדברי ברק, הצעת החוק שמקדם השר, "היא בעצם שלילת הביקורת השיפוטית".

 

ברק התייחס בדברים שנשא במרכז הבינתחומי בהרצליה להצעת החוק בעניין ביקורת שיפוטית ואמר כי היא "באה לקבוע שכאשר חוק רגיל מתנגש עם חוק יסוד, ידו של חוק היסוד איננה על העליונה למעט שני חוקי היסוד: כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק. כל יתר חוקי היסוד הופכים להיות, אם תתקבל החקיקה הזאת, במעמד של חוקים רגילים".

 

ברק הוסיף כי "אם ההצעה תעבור בכנסת, תוכל הכנסת לבטל את חוק יסוד: הממשלה, את חוק יסוד: הכנסת ואת חוק יסוד: ירושלים בחוק רגיל ותוכל לבטל את בג"ץ, לבטל את בית המשפט העליון, לבטל את כפיפות הצבא לרשויות האזרחיות או לבטל את ירושלים כבירת ישראל".

 

בהתייחסו לתגובת השר פרידמן על דבריו מיום רביעי השבוע, אמר ברק כי "בוודאי שיש מחוקקים בירושלים, אין שום דבר בחשיבה החוקתית, בשני צדי המחלוקת, שמבקש לפגוע בתפקידה של הכנסת, אין דמוקרטיה חזקה בלי כנסת חזקה, כשבית המשפט קובע שחוק של הכנסת נוגד חוק יסוד ולכן הוא בטל אנחנו בכך לא מחלישים את הכנסת אלא מחזקים את הכנסת".

  

פרידמן וברק: כרוניקה של התנצחות

קצפם של בכירים במערכת המשפט, ונשיאת העליון בראשם, יצא על שר המשפטים בעקבות ניסיונותיו להחליש לטענתם את הרשות השופטת. שתיקתו הרועמת של נשיא העליון לשעבר הופרה השבוע, כאשר תקף את הרפורמות שמתכנן שר המשפטים, מבלי להזכיר את שמו. "לא יהיו שופטים בירושלים אם הממשלה תנהל את מערכת בתי המשפט", הזהיר בטקס פרסי א.מ.ת (אמנות, מדע, תרבות) בירושלים, שבו זכה באחד הפרסים. 

 

"לא יהיו שופטים בירושלים אם בית המשפט לא יוכל לתת סעד למי שפונה אליו בטענה לפגיעה חמורה בשלטון החוק. לא יהיו שופטים בירושלים אם חלקים שונים של פעולות הממשלה יחוסנו מפני ביקורת בתי המשפט", הוסיף.

 

השר פרידמן לא נשאר חייב ובהודעה מיוחדת שפרסם בתגובה, אמר כי

"יש שופטים בירושלים, אבל בירושלים יש גם מחוקקים". שר המשפטים אמר עוד כי "דבריו של ברק מעודדים דיון ציבורי שהיה צריך להתקיים לפני למעלה מעשור, שעה שבית המשפט העליון שינה את שיטת הממשל בישראל, ונטל לעצמו סמכויות שמעולם לא היו לו, ובימים שבהם דיבר בגין על כך ש'יש שופטים בירושלים'. יצוין כי יש שופטים בירושלים, אבל בירושלים יש גם מחוקקים".


פורסם לראשונה 10/11/2007 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
ברק. שב ותוקף
צילום: יואב גלאי
פרידמן. יש מחוקקים בירושלים
צילום: ירון ברנר
מומלצים