שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  באיזה גיל מותר לשלוח את הילד לניתוח פלסטי?

  בנות חמש עוברות הסרת שיער בלייזר, בני שש עוברים ניתוח לתיקון אוזניים, בנות 16 עוברות ניתוחי אף פלסטיים, ורבים מבקרים במכוני כושר ובקבוצות להרזיה. טיפולי האסתטיקה והבריאות פולשים לעולם הילדים: מה מותר ומה אסור, באיזה גיל מותר להתחיל, ומה חשוב לדעת

  אם בעבר הרחוק ניתוחים פלסטיים, מכוני כושר ודיאטות היו נחלתם של מבוגרים בלבד, ואחר־כך החלו לחלחל גם לעולמם של בני הנוער, היום כבר אפשר למצוא אותם כמעט בגן הילדים: ילדות בנות חמש מגיעות להסרת שיער בלייזר מהרגליים, ילדים בני שש מבקשים ניתוחים לתיקון אוזניים גדולות, ובנות 13־16 צובאות על מרפאות של מנתחים פלסטיים ומבקשות הגדלת חזה ושאיבת שומן. פעוטות בני כמה חודשים עוברים דיקור סיני, וחדרי כושר לילדים נפתחים כמו פטריות אחרי הגשם. אפילו מצאנו מאמני כושר אישיים לבני נוער

   

  בקרב בנות 15־16 היה בעבר ביקוש לניתוחי הקטנת חזה, אבל לא בכמויות של היום", מספר ד"ר עמנואל בדני, רופא בכיר בכללית אסתטיקה, חברה של שירותי בריאות כללית העוסקת בטיפולים שאינם רפואיים, "אם בעבר השתדלנו לא לגעת במנותחות בגילאים אלו, היום - בגלל תשומת הלב העצומה שנותנים לאסתטיקה, תוך התחשבות בסבל החברתי של נערות שמרגישות שאינן עומדות בציפיות האסתטיות - אנחנו מנתחים. בעידן התספורות הקצרות, גם ילדים שיש להם אוזניים גדולות סובלים יותר מבעבר מלעג של חברים, והורים מגיעים עם ילדים כבר בגיל שש לעבור ניתוח פלסטי לתיקון האוזניים .


  מנתחים תוך התחשבות בסבל החברתי של הנערות (צילום: ויז'ואל/פוטוס) 

   

  המטופלת הצעירה ביותר של ד"ר ג'יימס שאול, ראש תחום אסתטיקה והסרת שיער בלייזר ב"הדסה אופטימל‭,"‬ של בית־החולים הדסה בתל־אביב, היא בת חמש. בשנה האחרונה הוא טיפל בעשרות, אם לא מאות, מטופלים מתחת לגיל ‭,12‬ והוא לא רואה בכך כל בעיה. "יש סטיגמה עולמית שאומרת שלפני גיל הבגרות לא מתעסקים בשיעור יתר, אבל זוהי סטיגמה. ילדים עם שיעור יתר מסתובבים שנים עם נזק נפשי בלתי מדיד".

   

  לעומתו, ריקי מינצר, סמנכ"ל רשת קייר, חושבת שטיפול להסרת שיער אצל ילדים הוא אחיזת עיניים, שכן השיפור הוא זמני בלבד. "אני מאוד כועסת על מכונים שפונים לקהל יעד של ילדים ומתבגרים. מדובר בניצול מצוקה של ילדים", היא אומרת.

   

  "אנחנו לא מבטיחים שינוי לצמיתות", אומר להגנתו ד"ר שאול. "גם טיפול של 30־40 דקות ברגליים שעירות של ילדה בת חמש, שיכול לשנות לה את החיים לכל הקיץ, משכנע אותי שעשיתי את שלי".

   

  מבדיקה שערכנו בשורה של טרנדים בריאותיים ש"גלשו" מעולם המבוגרים לילדים גילינו שוק תוסס שבו גם הרבה בורות, טעויות וחילוקי דעות. הנה כמה מהתחומים הנפוצים.

   

  מועדוני כושר

  אחד משני שווקים הנמצאים בפריחה מדהימה, בגלל בעיית ההשמנה. לצד תומכים נלהבים וממצאים של מחקרים ראשוניים שמלמדים על תועלות, יש גם הסתייגויות. ד"ר נעמה קונסטנטיני, מנהלת המרכז לרפואת ספורט בהדסה אופטימל, מצדדת באימוני כושר אבל מודה שעדיין לא נערכו מספיק מחקרים מקיפים שבדקו השלכות לטווח ארוך.

   

  מותר לילדים: להתאמן במקום שבו יש מדריך שעבר הכשרה מתאימה להדרכת קטינים. החוק מתייחס לתחום מכוני הכושר ומגדיר את מספר המתאמנים לכל מדריך בגילאי 6־‭- 14‬ עד שמונה מתאמנים באימון במכשירי התנגדות ומכשירים אירוביים ועד חמישה במשקולות. על המכשירים להיות ייעודיים לילדים. החוק גם מגדיר כללי בטיחות.

   

  אסור לילדים: להעלות את עומס האימון ביותר מ־‭10%‬ לשבוע (הגברת המשקל, משך האימון או תדירותו‭.(‬ אסור לבצע תרגילים שמעמיסים על הילד משקל גבוה שעלול לסכן אותו, או חזרות רבות מדי על תרגילים ועוד.

   

  טעויות נפוצות: לראות בפיתוח מסת השריר מטרה עליונה אצל בנים מתחת לגיל ‭,13‬ התהליך ההורמונלי מתחיל רק בגיל הזה. תחרות סמויה עם אחרים, האופיינית לבני נוער, מגדילה את הסיכון לפציעות. לחץ מוגזם להצלחה מצד ההורים או המאמן עלול לגרום להתעלמות ממגבלות הילד.

   

  לפני הרישום חשוב שהילד יעבור בדיקת רופא. בנוסף, בחדרי כושר נמכרים סטרואידים למיניהם, שסי־ כוניהם רבים. רצוי להזהיר את הילדים ובני הנוער מאבקות או משקאות כאלה שמנסים לדחוף להם. "אצל ילדים במיוחד הם עלולים להיות מסוכנות. יש לצרוך אותן רק אחרי התייעצות עם תזונאי או רופא ספורט‭,"‬ ממליצה ד"ר קונסטנטיני.

   

  הגיל שמותר להתחיל: ‭.6‬

   

  מחירים: ברשת הולמס פלייס מקבלים מגיל 14 (למעט המועדון במודיעין המפעיל תוכנית של ‭Family Concept‬ המתאימה גם לקטנים‭.(‬ המחיר לאדם: 300־500 שקל בהולמס פלייס, או 200־300 שקל ברשת שייפ (השייכת להולמס פלייס‭,(‬ בתוספת 300 שקל דמי הרשמה. על שימוש בחדרי הכושר

   לנוער תידרש תוספת חודשית שנעה בין 149 שקל לנער או נערה ברשת שייפ ועד כ־500 שקל לנער או נערה במועדונים היוקרתיים של הולמס פלייס.

   

  בהדסה אופטימל מציעים תוכנית "הנעה בהנאה" - שני מפגשים שבועיים בקבוצה, ב־325 שקל לחודש, ויש החזר מקופות החולים. ב"קידספורטס" בטבעון המחיר הוא 120 שקל לחודש לחוג בן מפגש שבועי אחד, ו־190 שקל לחוג קבוצתי בן שני מפגשים לגילאי 6־‭.13‬ דביר אנקרי מנתניה, מאמן כושר אישי לילדים בגילאי 8־‭,14‬ מגיע לבית הלקוח עם ציוד כושר מותאם לילדים וגובה 150־250 שקל לשיעור ב"־ כושר מאוזן" ברעננה גובים 300 שקל מילדים המשתתפים בחוג בקבוצות. יש מסלול של אימונים אישיים ב־130־160 שקל לשיעור (תלוי בחבילת השיעורים) ואפילו לעתים נדירות אימונים בבית הילד ב־200 שקל לשיעור.

   

  הסרת שיער בלייזר

  מותר לילדים: תלוי את מי שואלים. ד"ר פטריק בן מאיר מתנגד בחריפות לטיפולים בגיל צעיר "אפשר לשקול רק מגיל ‭.12‬ הלייזר עובד על הפיגמנטציה של שורש השיער. למרות שמבוגרים מקבלים טיפולים כאלה כבר עשרות שנים, אצל ילדים מעולם לא נערך מחקר מקיף על השלכות הטיפול. האם יש סיכוי שיזיק לשורש השיער, מה יקרה לילדים בשלב ההתפתחות המינית בשורש השיער, אולי תגבר רגישות לדלקות, אולי אפילו רגישות לגידולים. רק במקרים קיצוניים של שיעור יתר בפנים אפשר לשקול הסרת שיער, וגם זאת רק אחרי הבחנה השוללת בעיות הורמונליות".

   

   

  ברשת מכוני קייר לטיפולי לייזר ואסתטיקה יש מדיניות רשמית של אי־טיפול בילדים. בנטורפיל, מרכז לטיפולי לייזר, משתדלים שלא לטפל בילדים מתחת לגיל ‭.15‬ "אני מסכים עם הביקורת שאין לבצע הסרת שיער לכל הילדים הפונים‭,"‬ טוען ד"ר עודד רודניצקי מתל־אביב, שבמרפאתו מסירים שיער החל מגיל חמש, "אבל אין סיבה שלא לטפל בילדים הסובלים מבעיות שיעור קשות‭."‬

   

  אסור לילדים: הסרת שיער מהפנים (למעט בין הגבות ומעל השפה העליונה‭,(‬ הגב והמפשעה.

   

  טעויות נפוצות: לא לוקחים בחשבון שהטיפולים אצל ילדים הם ממושכים יותר.

   

  הגיל שמותר להתחיל: המצדדים מדברים על 5־‭.6‬ המתנגדים - על 17 אצל בנות ו־18 אצל בנים.

   

  מחירים: בהדסה אופטימל בירושלים ובתל־אביב - סדרות ממוצעות של 6־8 טיפולים להסרת שיער מרגליים עולות ‭4,000‬־‭6,000‬ שקל, מהידיים ‭1,900 -‬־‭3,900‬ שקל, מהשפה העליונה ‭1,500 -‬־‭2,500‬ שקל, בין הגבות ‭1,500 -‬־‭2,000‬ שקל. במרפאתו של ד"ר רודניצקי ‭1,500 -‬־‭13,000‬ שקל, תלוי בגיל הילד ומספר הטיפולים.

   

  הסרת משקפיים בלייזר

  למעט חריגים בודדים, רופאים לא מוכנים לבצע ניתוחים כאלה לילדים, אבל בסך הכל ניכרת בישראל תופעה של ירידת גיל המנותחים. אם בעולם מבוצעים הניתוחים רק מגיל ‭,20‬ אצלנו מתחיל הלחץ בגיל 16 ויש כבר מנותחים בני 17־‭,18‬ כאלה שרוצים להגיע לצבא בלי משקפיים, מסביר ד"ר יורם שוחט

   מבית־החולים הפרטי "עין טל‭,"‬ שמנתח כבר בני 17 וחצי ו־‭,18‬ בתנאי שהמספר בעיניהם יציב לפחות שנה לפני הניתוח.

   

  ד"ר חיים סטולוביץ, מנהל השירות לרפואת עיניים לילדים ופזילה במרכז הרפואי איכילוב בתל־אביב ובית־החולים לילדים "דנה‭,"‬ מתנגד בתקיפות לניתוחים להסרת משקפיים לילדים. ד"ר שמואל לוינגר, מנהלה הרפואי של קבוצת "עיניים‭,"‬ היחידה שהכריזה רשמית כבר לפני שנים אחדות על ביצוע ניתוחים כאלו לילדים, תומך היום בניתוחים כאלה אך ורק במקרים חריגים במיוחד, כמו למשל כשיש פער קיצוני בין שתי העיניים המעורר חשש להתפתחות תופעת "עין עצלה‭,"‬ או במקרים של ילדים בעייתיים במיוחד כמו אוטיסטים או כאלה הסובלים מתסמונת דאון. "עד היום ביצענו רק כ־20 ניתוחים בילדים‭,"‬ הוא אומר.

   

  מותר לילדים: כקונצנזוס, רק אם קיים פער גדול בראייה בין שתי העיניים וחשש לעין עצלה, וגם זאת בעירבון מוגבל.

   

  אסור לילדים: לנתח לפני שהמספר בעין מתייצב.

   

  טעויות נפוצות: הורים לא לוקחים בחשבון שכאשר מדובר בילדים קטנים, הם צריכים לעבור ניתוחים מן הסוג הזה בהרדמה כללית, וכן שהסיכוי שליקוי הראייה יחזור הוא גבוה מאשר אצל מבוגרים.

   

  הגיל שמותר להתחיל: לפי ד"ר משה שניר, מנהל יחידת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים ‭18 -‬־‭.19‬

   

  מחירים: במכון "עיניים‭8,200-"‬־‭18,000‬ שקל, ואצל ילדים יש תוספת של עלות הרדמה ‭1,000 -‬ שקל.

   

  תוכנית דיאטה ותזונה

  עוד תחום עולה כפורח במקביל לעלייה במודעות לבעיית ההשמנה. לחץ ההורים על הקדמת גילאי המשתתפים נמצא גם הוא בקו עלייה. הגיל בו מומלץ להתחיל שנוי במחלוקת.

   

  מותר לילדים: תזונה מאוזנת בפיקוח, הקניית הרגלי אכילה נכונים, העלאת מודעות.

   

  אסור לילדים: דיאטות קיצוניות, לחץ של ההורים לדיאטה.

   

  טעויות נפוצות: חושבים שהילד השמן יגדל ויהיה ילד רזה, לא מתמידים ונשברים מהר, לא מודעים לכך שאצל ילדים, ברגע שנעצרת העלייה במשקל זה כבר הישג - כי הילד צומח לגובה. הורים שעוצמים עין מדיאטות לא נכונות ובלתי מבוקרות.

   

  הגיל שמותר להתחיל: בשומרי משקל מקבלים ילדים מגיל ‭.10‬ הדיאטנית ענת מטיאס מקבלת מגיל ‭.5‬ מירי בלקין, מהוותיקות בתחום, מקבלת מגיל ‭.8‬ אפילו בשירותי בריאות כללית אין מדיניות אחידה. בסדנאות שמפעילה הקופה בבתי־החולים מאיר ושניידר מתקבלים ילדים מגיל ‭,7‬ ואילו בסדנה אחרת, במסגרת "בית דרך חיים" בנמל תל־אביב, מתקבלים ילדים מגיל ‭.6‬

   

  מחירים: ב"לייט סטייל" של הדסה אופטימל בתל־ אביב ובירושלים ‭1,000 -‬ שקל לעשרה מפגשים של הורים בשיתוף ילדים. בשומרי משקל ‭638 -‬ שקל לסדרה של

   תשעה מפגשים (גילאי 10־‭.(17‬ ענת מטיאס ‭240 -‬ שקל לחודש, כשפעם בחודש מצטרפים ההורים. מירי בלקין ‭390 -‬ שקל לחודש, נוכחות ההורים חובה. "בית דרך חיים‭,"‬ סדנה משותפת של ארבעה מפגשים לילדים ‭6)‬־‭(12‬ ולהורים הכוללת תוכנית דיאטה ופעילות גופנית, 600 שקל למשפחה, ויש הנחות ללקוחות כללית. בבתי־החולים שניידר ומאיר מופעלות סדנאות בנות 15 מפג־ שים ‭1,190 -‬ שקל לחברי הכללית ו־‭1,390‬ שקל לחברי קופות אחרות.

   

  ניתוחים פלסטיים

  המנתחים הפלסטיים מדווחים על גידול בפניות של הורים לנתח ילדים בעלי אוזניים גדולות בגילאי 6־‭,7‬ וכן על גידול בפניות של ילדות ונערות בנות 13־16 לניתוחי הגדלה והקטנה של חזה, שאיבת שומן וניתוחי אף. רוב הפונים מתחת לגיל 16 הן בנות.

   

  מותר לילדים: כל המנתחים עמם שוחחתי הסכימו שניתוחי אוזניים, הנחשבים לניתוחים בטוחים יחסית, מותרים כבר מגיל ‭.6‬

   

  אסור לילדים: כמעט הכל - ניתוחי אף מתחת לגיל ‭,16‬ הגדלה והקטנה של חזה מתחת לגיל ‭,18‬ אפילו שאיבת שומן. "אנחנו לא מאמינים בשיקול הדעת של ילדה בת 15־16 לגבי שינוי קוסמטי הכרוך בניתוח, גם אם אמה מאוד תומכת בה , מסביר ד"ר אייל וינקלר, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית.

   

  טעויות נפוצות: יש הורים שלא לוקחים בחשבון שגם הניתוח המקובל לאוזניים גדולות כרוך בהרדמה כללית ובהחלמה בת שבוע עד עשרה ימים, שלא תמיד הילד מוכן לה. רבים לא מודעים לכך שאת בעיית האוזניים הגדולות ניתן לפתור ללא ניתוח, אם מאתרים אותה סמוך ללידה. אז ניתן לתקן את הליקוי בסיוע "תבנית" שמצמידים לאוזני התינוק. "גם אם החלטתם להיכנע לבקשת הילד או המתבגר לעבור ניתוח פלסטי, הקפידו שתחלוף לפחות חצי שנה בין השיחה הראשונית שבה הילד מזכיר את הניתוח ובין הביקור אצל הרופא‭,"‬ ממליץ ד"ר עמנואל בדני, רופא בכיר בכללית אסתטיקה, "אם הילד יתחרט אחרי שיגדל, הוא יבוא בטענות להוריו.

   

  הגיל שמותר להתחיל: תלוי בניתוח ובמנתח. ד"ר עמנואל בדני טוען שבגיל 14 כבר ניתן לתקן א־סימטריה קשה בשדיים, או לבצע הקטנה של שדיים גדולים במיוחד, שעלולים לגרום להפרעות גדילה ועקמת. לדבריו, בגיל 15 אפשר לבצע שאיבות שומן קטנות. רוב הרופאים האחרים שעמם שוחחנו מתנגדים לכל סוגי הניתוחים לפני גיל ‭.18‬

   

  מחירים: קיצור אוזניים ‭9,000 -‬־‭14,000‬ שקל. הקטנת חזה ‭20,000 -‬־‭26,000‬ שקל. תיקון א־ סימטריה בחזה אצל בנות ‭16,000 -‬־‭24,000‬ שקל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  נתח שוק שהולך וצומח
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים