שתף קטע נבחר

אין יאוש בהודו כלל

בתי חב"ד פזורים בהודו כבר שנים. גם מקומות שבהם אפשר ללמוד על תורתו של רבי נחמן מברסלב לא חסרים. אבל אף אחד מהם לא דומה למרכז לימוד תורה שפועל במדינת גוג'ארט. למה? כי זהו מרכז שהוקם על ידי נשים הודיות למהדרין שנתקלו בתורת הרבי מאומן באינטרנט, והתאהבו. עכשיו הן מפיצות אותה בקרב חברותיהן

נ-נמ-נמס-נמסטה מאומן: "שלום, שמי נעמי. אני הודית, ואני ברסלברית" - כך פותחת נעמי, גויה למהדרין המשתייכת ל"בני נוח", מכתב נרגש שכתבה למנכ"ל אתר האינטרנט "ברסלב ישראל" בשפה האנגלית. "אני רוצה ללמוד עוד על רבי נחמן, ולקרוא את כל ספריו. אני רוצה שילדיי ילמדו הכל על רבי נחמן. אנחנו לומדים כאן על הרבי ומחכימים. יש כאן המון אנשים שלומדים במרכז ליהדות שהקמנו, ורוצים לדעת עוד מתורתו של רבי נחמן".

 

באומרה "כאן", מתכוונת נעמי למרכז ללימודי תורה ויהדות שאותו הקימה בעצמה במדינת גוג'ארט שבצפון-מערב הודו, לא רחוק מגבול פקיסטן. נעמי וחברותיה, כ-20 נשים הודיות לערך, נחשפו לרבי נחמן ולתורותיו הודות לאתר האינטרנט העולמי של ברסלב, המקדיש פינה מיוחדת לבני נוח (לא-יהודים). 


נעמי, ברלסברית מזן חדש. בדרך לאומן

 

"בהתחלה הן מאוד התביישו, כיוון שהן גויות, אבל נתנו להן הרגשה נעימה ואמרנו להם שאנחנו מקבלים אותן כמו שהן", מספר יוסף נחמה, מנכ"ל אתר "ברסלב ישראל" - שם התרגשו מהמכתב הלא שגרתי, ומיהרו ליצור קשר עם הבנות ולסייע להן ככל שניתן. "מהר מאוד הן ביקשו ספרים וחומר נוסף על רבי נחמן, וביקשו להיפגש עם חסידי ברסלב מישראל, ואכן שלחנו אליהם שישה שליחים שיעזרו להן להכיר יותר את רבי נחמן ואת דרכו".

 

במכתב מספרת נעמי: "המון אנשים בהודו שואלים אותי כיצד יוכלו לפגוש את האיש המופלא רבי נחמן מברסלב. לצערי, אין לי מספיק ידע, אבל נשמח אם הרב (שלום ארוש שליט"א - ע.ד) יגיע, ויפתח לכל אותם האנשים צוהר לתורתו של רבי נחמן". היא מוסיפה כי בזמן התפילות היא מרגישה כל העת בנוכחותו של רבי נחמן ביניהם.

 

מאז הפנייה הראשונית נוצר קשר מיוחד ומפרה בין קבוצת הנשים ההודיות לבין מנהלי אתר "ברסלב", והן הפכו למפיצות נלהבות של רבי נחמן. נעמי רואה את עצמה כשליחה נאמנה להפיץ את אורו של הרבי נחמן  והיא מבקשת ממנהל אתר האינטרנט ספרים, דיסקים וכל חומר היכול לעזור לה ולחברותיה לעשות את "השליחות הכל כך נצרכת להפיץ את שמו של רבי נחמן ליותר ויותר אנשים בהודו", כדבריה.

 

ללכת עד הסוף

אבל נעמי וחברותיה לא מסתפקות בכך, וכמו ברסלבריות אמיתיות, הן רוצות להגיע הכי קרוב והכי אמיתי שאפשר - למקום קבורתו של רבי נחמן, באומן שבאוקראינה."אני מצפה ליום שבו כל אחד יזכה להזדמנות לבקר באומן, בציון קברו של רבי נחמן. אני תוהה איך ייראה היום הזה, אבל אני יודעת שהוא לא רחוק, היום בו המוני אנשים יגיעו מהודו לאומן, ויבקשו מרבי נחמן להראות להם את האמת", היא אומרת בהתרגשות.

 

היא מסיימת את מכתבה באומרה כי אולי זה נראה טיפשי למתבונן מהצד, שהיא, האחת, מנסה להנחיל דרך לכל כך הרבה

אנשים, אך בעצם כל דבר גדול מתחיל מצעד אחד קטן - וגם את זה, היא אומרת בקריצה - למדה מרבי נחמן, שפעל בדיוק כך. 

 

אגב, ב"ברסלב ישראל" אומרים כי זהו אינו המקרה הראשון בו הופך מישהו לחסיד ברסלב, בעקבות היחשפותו לאתר האינטרנט האיכותי של "ברסלב". לדבריהם, נין של אדמו"ר מאוד ידוע, שאמו המירה את דתה לפני שנים רבות ולא רצתה קשר עם העולם היהודי - עד כדי כך שהיא אפילו לא ערכה לו ברית מילה - חזר היום ליהדות יחד עם אחיו בזכות האתר. "כיום הוא חסיד ברסלב, שלומד באחת הישיבות המצליחות", אומרים באתר שבעקבות ההצלחה אף מתכוונים להעלות בחודשים הקרובים אתרים גם בספרדית, צרפתית ורוסית.


פורסם לראשונה 12/11/2007 08:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת התלמידות בשיעור
צילום: באדיבות "ברסלב ישראל"
חודשי השנה העברית
צילום: באדיבות "ברסלב ישראל"
מומלצים