שתף קטע נבחר

ועדת חוקה אישרה את חוק נתוני תקשורת

אם יעבור החוק קריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, המשטרה תהנה מגישה למידע מקיף, הכולל מספרי טלפון, מספרי IP ונתוני תקשורת נוספים - ללא צורך בצו

ועדת החוקה של הכנסת אישרה הבוקר (ב') את חוק נתוני תקשורת. בעקבות האישור הצעת החוק תועבר לאישור בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

 

חוק נתוני תקשורת, או בכינוי שדבק בו "חוק האח הגדול", החל כהצעת חוק ממשלתית, ביוזמת

המשטרה ומשרד המשפטים. החוק מאפשר למשטרה ולגופי חקירה נוספים לקבל לידיהם נתונים טכניים מחברות התקשורת השונות, כמו מספרי סלולרי,כתובות IP, איכון מכשירים, מספרי ברזל של מכשירים סלולרים ועוד – כדי לחקור פשעים ולהציל חיים.

 

המשטרה תוכל לקבל את הנתונים מן החברות השונות בשלושה מסלולים: בצו שופט מחוזי, מתוך מאגר נתונים של חברות התקשורת, שיפתח בפני החוקרים לפי בקשה ובמקרים דחופים – ישירות מן החברות ובאישור קצין בדרגת סגן ניצב.

 

שני המסלולים האחרונים עוררו ויכוח ציבורי, שכן החשש הוא לפגיעה בלתי מידתית בפרטיותם של מיליוני אזרחי ישראל. גם מתנגדי החוק, אשר מכנים אותו "חוק האח הגדול", סבורים שיש לתת למשטרה כלים ללוחמה בפשע בעידן המידע, אולם הם סבורים כי החוק מקריב את הפרטיות של כולנו על אותו מזבח, ולמעשה נועד לחסוך כסף למשטרה.

 

על פי החוק, המשטרה תחזיק במאגר המכיל רישום של בעלי טלפונים סלולרים, ואת המספר המזהה

 (מספר ברזל). כמו כן, יכולול המאגר נתונים של אנטנות סלולריות ואזורי כיסוי. השר לבטחון פנים, אבי דיכטר אמר בדיון כי הפושעים מנצלים את הטכנולוגיה הסלולרית לרעה.

 

"אנחנו חייבים לתת למשטרה כלים להתמודד, אחרת נהיה בנחיתות", אמר דיכטר, "תמיד נהיה צעד אחריהם. עם זאת הנתחתי את המשטרה להיות נדיבים בדיווח (לרשויות המחוקקות - נ.ל.). החוק הזה הוא לא סוף הדרך".

 

יושב ראש הוועדה, פרופסור מנחם בן ששון, אמר בישיבה היום: "אזרחי מדינת ישראל יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהכנסת עשתה עבודה יסודית וחיונית".

 

בעקבות אישור ההצעה פרץ ויכוח בין התומכים למתנגדים. מתנגדי ההצעה, בהם ח"כ רובי ריבלין, טוענים למחטף. המבקרים הצביעו על כך שההצעה אושרה בתחילת הדיון בקולותיהם של שלושה חברי כנסת בלבד - יו"ר הוועדה, בן ששון, ח"כ יצחק לוי ויצחק זיו מסיעת הגימלאים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה תחזיק ברשימת טלפונים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים