שתף קטע נבחר

מפלי הניאגרה: ממרילין מונרו ועד עלמת הערפל

איזה צד יותר שווה - האמריקני או הקנדי? מה עלה בגורלה של האישה הראשונה שניסתה לחצות את המפלים בחבית? כל אלו ועוד, עשרה דברים שכדאי לדעת על המפלים שמושכים אליהם 15 מיליון מבקרים בשנה. להדפיס ולשמור לביקור הבא

ותק: מפלי הניאגרה זורמים בין אונטריו שבקנדה למדינת ניו יורק שבארצות הברית כבר 12 אלף שנה, מסוף תקופת הקרח האחרונה. 

 

חלוץ: האדם האירופאי הראשון הגיע למפלים בשנת 1678, היה זה הנזיר הפרנציסקני לואיס הנפין.

 

בזכות הבלונדינית: המקום נפתח לראשונה לביקור תיירים בשנת 1830, אך היה לאתר פופולרי במיוחד רק לאחר שצולמו שם הסרטים "ניאגרה" בכיכובה של מרילין מונרו ו"סופרמן 3". כיום, פוקדים את המפלים האדירים כ-15 מיליון מבקרים בשנה.


ללא הפסקה כבר 12,000 שנה (צילומים: עינב ברזני)

 

יחי ההבדל הקטן: המפלים מורכבים ממפלי הפרסה בצד הקנדי ומהמפלים האמריקניים. הצד הקנדי נחשב ליותר אטרקטיבי שכן ממנו התצפית לעבר שני המפלים טובה יותר. גובהם של המפלים משני עברי הגבול דומה, כ-50 מטרים, אולם רוחבם של הקנדיים הוא כ-700 מטר ושל אלו האמריקניים רק כ-320 מטר.

 

עיתוי: התקופה הטובה ביותר לבקר במפלים היא בחודשים יוני עד אוגוסט, בהם הטמפרטורה הממוצעת ביום היא 25 מעלות צלזיוס ובלילה סביב 15 מעלות. בכל ערב לאחר השקיעה מוארים המפלים על ידי עשרות זרקורים, ובערבי שישי בחודשי הקיץ בשעה 22:30 מתקיים במקום מופע זיקוקים.


תאורה מיוחדת עם השקיעה 

 

מים בששון: הכניסה למפלים היא בחינם, ובמקום מוצעות דרכים רבות ומקוריות לצפות במפלים (בתשלום, כמובן). האטרקציה הפופולרית ביותר היא הספינה "עלמת הערפל" (Lady of the mist), הנבחרת מדי במקום הראשון ברשימת האטרקציות של המפלים. זוהי גם אחת האטרקציות הוותיקות ביותר באמריקה - הספינה הושקה לראשונה כמעבורת ב-1846 ולאחר כ-20 שנה הייתה לספינת תיירים. היא לוקחת על סיפונה תיירים מצוידים במעילי סערה למרחק מינימלי מהזרם האימתני. השיט מהנה ומרטיב, ומסיפון הספינה ניתן לחוש את עוצמת המפלים ביתר שאת. 

 

ארץ האפשרויות: האטרקציות הנוספות לצפייה במפלים משני הצדדים, כוללות בין השאר: רכבל בגובה של 76 מטר מעל הנהר; הליכה מאחורי הסלעים - צפייה במסך המים הלבן של המפלים מגדת הנהר; צפייה פנורמית על המפלים מגשר הקשת המחבר בין ארה"ב לקנדה; מגדלי תצפית, מעליות, מנהרות חצובות בסלע וטיילת לאורך המפלים.

 


 

ובמקום הראשון: עלמת הערפל 

 

דברו במספרים: מיקומם המקורי של המפלים היה מרוחק כ-11 ק"מ במורד הנהר ממיקומם הנוכחי. עומק הנהר תחת המפלים הוא 56 מטר. בעשר השנים האחרונות המפלים נסוגו אך ורק 36 ס"מ בעקבות שליטה בעוצמת הזרימה ותיעול המים לטובת תחנות כוח באזור.

 

חשמל זורם: כמות המים העוברת במפלים האמריקניים היא כחצי מיליון ליטר בשנייה ובקנדיים כשניים ורבע מיליון ליטר בשנייה. זהו המקום שבו מיוצרת הכמות הגדולה ביותר של אנרגיה הידרו-אלקטרית בעולם כולו.


הופכים מים לחשמל 

 

מעבר חצייה: במהלך השנים לא פחות מ-15 בני אדם ניסו לחצות את המפלים הקנדיים - כשהם בתוך חבית. הראשונה לנסות הייתה אישה בשם אנני טיילור, ששרדה את המסלול בשנת 1901. איש מעולם לא העז לנסות לחצות את המפלים האמריקאיים באותו האופן, שכן בהם כמות המים קטנה הרבה יותר, וכמות הסלעים בקרקעית גדולה יותר.

 

משחק ילדים: ב-1960 נפל בטעות ילד בן שבע למי המפלים, והוא היחידי בהיסטוריה שחצה אותם בגוף חשוף. הילד נמשה מהמים עם פציעות קלות בלבד על ידי "עלמת הערפל".

 

לאתר של עינב ברזני

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
15 מיליון מבקרים בשנה. מפלי הניאגרה
צילום: עינב ברזאני
מומלצים