שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אקזומה: גן העדן של היאכטונרים
  איי אקזומה - שרשרת איים במרכז איי הבהאמה - הם גן עדן ליאכטונרים: ים בצבע טורקיז, חופים מבודדים, מזג אוויר טרופי ושלווה. לא פלא שבכל חורף מתאספים כאן מאות יאכטונרים שבאים לבלות את החורף בקהילה מאולתרת ומלאת חיים

  איי הבהאמה הם בין אתרי השיט המושלמים ביותר שניתן לאתר כיום על פני כדור הארץ. מאות האיים הטובלים במימי האוקיינוס האטלנטי, מתאימים ביותר לשיוטים ארוכי טווח ומשלבים מים מוגנים, אתרי טבע ייחודיים, אוכלוסייה מכניסת אורחים וחיי ים מגוונים. הריכוז הגדול של ימאים באיזור קבוצת איי אקזומה (Exuma Chain) מעיד על אורח חיים מיוחד במינו, על האטרקטיביות של המקום ועל כח המשיכה העז של האיזור הייחודי הזה ליאכטונרים.

   

  ילידי האיים מאמינים שאלוהים ברא את איי אקזומה ביום השביעי וכנראה שהם צודקים. לאחר שבוע קשה שבו בנה את הימים הגדולים, את הדגים, את שאר העולם ואת היאכטות, השכיל גם ליצור את המקום המושלם שבו יוכלו היאכטונרים לשייט בביטחה וליהנות מיצירתו.


  קטע חוף קטן באיי אקזומה (צילומים: וויל רוברטס)

   

  איי אקזומה הם שרשרת של איים המשתרעים בצפיפות לאורך של כ-200 ק"מ וממוקמים במרכז איי הבהאמה. מאות איים זעירים וסלעים חשופים יוצרים מעין "שובר גלים" אדיר שבצידו המזרחי נמצא אוקיינוס עמוק (מעל קילומטר וחצי) ובצידו המערבי דיונות חול תת ימיות רדודות (The Bahama Bank). מבנה גיאולוגי הטובל במי אוקיינוס קרירים ושקופים המאפשרים התפתחות של שדרות אלמוגים מדהימים ביופיים ומשמשים כבסיס למערכת אקולוגית ימית מיוחדת המשלבת דגי מעמקים, יצורי מים רדודים, ציפורים מזנים מיוחדים וזוחלים למיניהם.

   

  חלקים נרחבים מקבוצת איי אקזומה הוכרזו בשנים האחרונות כשמורות טבע המגינות על החיים במים, על החופים הלבנים, המערות התת ימיות, הצמחייה המיוחדת במינה ועל זני חיות נדירים הכוללים סרטני ענק, ציפורים ארוכות זנב ולטאות איגואנה מוזרות. אפילו אחד מסרטי ג'יימס בונד צולם כאן, במעמקי "האקווריום" הטבעי של מערת Thunderbold.


  כל מה שחלמנו: ים שקט בגווני טורקיז וחופים לבנים

   

  נדידת היאכטונרים

  כיאכטונרים, שרשרת איים זו מציעה את כל מה שחלמנו. ים שקט בגווני טורקיז מטריפים, חופים לבנים ומבודדים המשתרעים לאורך קילומטרים רבים, טבע אינסופי למיטיבי לכת ולצוללנים, מזג אוויר טרופי ממוזג ושלווה נצחית. אין פלא איפה שהמקום מושך אליו שייטים רבים המגיעים בקביעות מדי שנה, שוהים באיזור לפרקי זמן ממושכים ויוצרים חיי קהילה ייחודיים.

   

  האיים מיושבים במעט ומאופיינים ב"היאחזויות" קטנות של תושבים מקומיים שמוצאם מעבדים שהועברו למקום לפני 200 עד 300 שנים. תושבים אלו מתקיימים

  בעיקר מדייג ומשרותי תיירות. העיר "הגדולה", בירת אקזומה, נקראת ג'ורג'טאון (Georgetown) וממוקמת באי הגדול מכולם, בחלק הדרומי בשרשרת האיים. המקום מאופיין במפרץ טבעי רחב ידיים המוקף באיים קטנים ויפהפיים ובמים כחולים ומוגנים מסערות. עד לפני כעשרים שנה נחשבה העיר הזו ל"היאחזות" נחשלת וכללה מספר משפחות מקומיות שהתפרנסו מדייג. אולם קסמו של המקום החל למשוך אליו עשרות יאכטונרים והכלכלה המקומית החלה לפרוח במהירות מרשימה.

   

  הממשל המקומי קלט את תופעת הנדידה של מאות שייטים המגיעים מקנדה ומארה"ב בחודשי החורף והחל תומך בבניית תשתיות לתיירות המיוחדת הזו. בתוך פחות מעשרים שנה, הפכה ג'ורג'טאון לעיר הגדולה בדרום ובמרכז איי הבהאמה. וכיום המקום שינה את ציביונו מהתיישבות דלה ומרוחקת למקום תיירותי המיועד בעיקר לימאים ומספק את כל צרכיהם.


  כחול, תכלת ועוד כחול

   

  כמו עיר קטנה

  "עונת" היאכטונרים בג'ורג'טאון מתחילה בסביבות חודש נובמבר. עם תחילת החורף בצפון אמריקה, ניתן לראות מאות יאכטות, מפרשיות ומנועיות, העושות את דרכן דרומה לאורך חופי ארה"ב, בתוך ה-Inter Coastal Waterway, חוצות את זרם הגולף, ממשיכות מזרחה ל-Nassau, בירת איי הבהאמה, ופונות בכיוון דרום-מזרח לאורך איי אקזומה עד הגעתן לג'ורג'טאון. כאן רובן מסיימות את מסען ועוגנות למשך חודשי החורף. כך מתעוררת לתחייה קהילת שייטים מופלאה. כולם מתפרשים לאורך החופים הלבנים של האי סטוקינג (Stocking Island) ועוגנים להנאתם במים הרוגעים של מפרץ אליזבט המוגן מסערות, שעומקו נע בין 6-3 מטרים המספקים אחיזה מצויינת בכל מזג אוויר.

   

  במהלך חודשי החורף אין גשמים כלל. האוויר יבש, צלול ונעים. הקהילה גדלה לאיטה כשעוד יאכטות מגיעות מדי יום ונוספות ל"שיכון" הצף. הפעילות הופכת כמעט לזו של עיר קטנה. אמנם אין ראש עיר, אולם יש מתנדבים לסוגי פעילויות שונות ומגוונות. סדר היום מתחיל בסביבות השעה שמונה בבוקר ברשת התקשורת, ה-NET, ערוץ 68 בVHF. אחד המתנדבים משמש כמנהל הרשת ומנחה את כולם לדבר על פי נושאים מוסכמים כגון "פעילויות הקהילה", "ביזנס", "מזג אוויר", "דרושים" וכד'. ההודעות מתבצעות בסדר מופתי ולעניין. במהלך היום מתקיימים חוגים, משחקים, פעילויות ספורט וטיולים שונים. בערבים בדרך כלל מתארגנות מסיבות וארוחות ערב חלקן על סירות פרטיות וחלקן בחופים השונים וכל זאת על רקע השקיעות המדהימות המאפיינות את אזור איי הבהאמה.


  כל אחד מביא את הסירה שלו ונוצר שיכון צף של 600 יאכטות בשיא 

   

  בתחילת חודש מרץ מתקיימת הרגטה של היאכטונרים (The Cruizing Regatta) - אירוע ייחודי הנמשך כעשרה ימים ומשתתפים בו כמעט כל "תושבי" הקהילה. האירוע, המבוצע בדיוק צבאי, כולל תחרויות שיט למיניהן, כדורעף חוף, תחרויות היתוליות כגון איסוף אגוזי קוקוס, תחרות גולף חוף, תחרויות ברידג' ודומינו, תחרויות חיצרוץ בכונכיות ענק, מסיבות קריוקי סוערות ועוד. המדהים באירוע הוא ההשתתפות המאסיבית של כולם והיכולת של המארגנים לאלתר פרסים יקרי ערך לזוכים בתחרויות ולמשתתפים הפעילים. הממשל המקומי של איי אקזומה תומך אף הוא בפעילות הרגטה באופן רשמי, מעניק חסות לאירועים ומאפשר שימוש בפארק העיר לקיום ערבי בידור ומופעים. עסקים מקומיים תורמים ככל יכולתם (חולצות T, כיבוד, וכד') והתושבים המקומיים אף הם פעילים הן באמצעות שיתוף אומנים מקומיים והן בהקמת דוכני מזון ושתייה למאות המשתתפים.

   

  כחודש לאחר האירוע של היאכטונרים, בתחילת אפריל, מתקיימת הרגטה של המקומיים (The Family Regatta) - אירוע ספורטיבי לאומי הממומן בחלקו על ידי הממשלה. שייטים מכל משפחת איי הבהאמה מגיעים עם סירותיהם הצבעוניות לשבוע של פסטיבל צבעוני שבמרכזו תחרויות שייט של מפרשיות שנבנו על ידי בוני סירות מקומיים וכמובן זלילה אינסופית של מזון מקומי ומשקאות. תחרויות השיט הצבעוניות הללו אינן רק תחרות שיט בין הסירות השונות אלא מעין "קרבות" פטריוטיים בין האיים שמהם הגיעו. בדגמי הסירות הגדולות (דגם C) ישנם כ-15-13 אנשי צוות בכל סירה המאזנים את הסירות חסרות ה"קיל" במשקל גופם ומנווטים אותן לקו הסיום בדחיפה לקצה גבול יכולתם. הרגטה הזו נערכת כבר כשלושים שנה ומאופיינת בהיסטוריה של שייטים וסירות מצטיינות.


  האם אלוהים ברא את אקזומה ביום השביעי?

   

  סוף עונת הרחצה

  באמצע חודש אפריל מתרוקן האיזור. היאכטונרים בחלקם עוזבים את המקום וחוזרים לארה"ב וקנדה למשך חודשי הקיץ ובחלקם משייטים לאיזורים הדרומיים של האיים הקריביים. גשמים וסופות ברקים מחליפים את מזג האוויר היבש שאיפיין את חדשי החורף והתושבים המקומיים מתכוננים לבוא עונת ההוריקנים. לאחר ימי הרגטות, בסביבות חודש יוני, חזרנו למפרץ אליזבט ומצאנו את עצמנו עוגנים לבד מול החופים הלבנים של אותם איים שרק חודשיים קודם לכן שקקו בלמעלה מ-600 יאכטות. התחושה של להיות לבד לבד במקום שרק לפני חודשיים היה הומה מיאכטונרים, היתה יוצאת דופן.

   

  אין ספק שחוויית השיט בצידו המערבי של האוקיינוס האטלנטי אינה שלמה ללא שהייה אחת לפחות בגן העדן של איי אקזומה. חוויית החורף באיי אקזומה היא עצמה תופעה ממכרת. שייטים חוזרים לג'ורג'טאון מדי שנה וניתן לאתר כאלה שמבלים כבר עשרות שנים בצורה כזו. הם עצמם מודים ש"ג'ורג'טאון נכנסה להם לעצמות".  

   

  • מתוך מגזין השיט והספורט הימי "כחול"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הווי של יאכטונרים. בקתה על החוף
  צילום: וויל רוברטס
  מומלצים