שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעקבות חצבת: בת 14 מתה קלינית והושבה לחיים

  שמונה ילדים ממשפחה חרדית בירושלים, שלא חוסנו נגד חצבת, לקו במחלה בו זמנית. אחת הבנות הדרדרה לכדי כשל מערכות כללי והוריה כבר הוזמנו לבית החולים להיפרד ממנה. במבצע מורכב, הועברה מהבירה לבית החולים לילדים בתל השומר כשהיא מחוברת למכונת לב ריאות. מצבה הולך ומשתפר

  מבצע הירואי בדרך בין תל-אביב לירושלים: שמונה ילדים בני משפחה חרדית מירושלים נדבקו לפני כשבועיים במחלה הקשה. מצבה של אחת מהם, בת 14, הידרדר לכדי אי ספיקת מערכות, והיא הוגדרה למעשה כמתה קלינית. במבצע הירואי ראשון מסוגו היא הועברה לביה"ח לילדים ספרא בתל השומר, כשהיא מחוברת למכונת לב ריאות. ביום שבת היא התעוררה.

   

  הפרשה החלה כאשר הורי הילדה הבחינו במצוקה נשימתית, והבהילו אותה למוקד הרפואי "בטרם" בירושלים. משם הופנתה בדחיפות בניידת טיפול נמרץ לחדר המיון של בית החולים שערי צדק. מצבה המשיך להידרדר, והיא הורדמה והונשמה במשך עשרה ימים, תוך הדרדרות כללית במצבה. בדיקות שנערכו לה במהלך המחלה אישרו כי המדובר במחלת החצבת.

   

  המשפחה הוזמנה להיפרד

  ביום חמישי האחרון הדרדר מצבה עוד יותר. "הזמינו אותנו להיפרד מהילדה", מספר האב ל-ynet, "כל התרופות כבר לא הועילו, בשלב מסויים הלב החל לקרוס. הבאנו מניין אנשים, הרבינו בתפילות, ואמרנו שאם הקב"ה רוצה לקחת את הילדה, נעשה זאת בשימחה. קראנו במניין את פרשת עקידת יצחק וביקשנו מהשם שכל זמן שהילדה חיה אנו מתפללים שתתרפא, אך אם ירצה אחרת, נקבל זאת באהבה".

   

  בתוך כך החלו לקרוס מערכות הריאה והגוף. "הצוות הרפואי המצויין בשערי צדק החזיק אותה במצב קריטי", מספר ל-ynet פרופ' גידי פרת, מנהל ביה"ח לילדים ספרא בשיבא ומנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, "היא הייתה מונשמת, קיבלה תמיכה מאוד גדולה של תרופות שישמרו על לחץ הדם וכבר לא הגיבה לתרופות".

   

  המכשיר ממלא את מקום הלב והריאות

  בעבודה משותפת בין שני בתי החולים, הגיעו צוות שכלל את ד"ר מרינה רובינשטיין, רופאה בכירה במחלקה לטיפול נמרץ ילדים בשיבא, יחד עם שתי אחיות ומכונת לב ריאות - ECMO, היחידה המצויה בבית החולים לילדים בתל השומר.

   

  המכשיר דומה למכונת לב ריאות ניידת, ומאפשר במצב של קריסת הלב והריאות לטפל בחולה ולהחליף את הלב והריאות. על המכונה ניתן לשרוד עד כשבועיים, ולעתים גם עד 60 יום. בזמן זה ממתינים לשיקום הלב והריאות עד חזרתם לתפקוד מלא. המכשיר שהובא לארץ ע"י ד"ר אמיר ורדי, רופא טיפול נמרץ ילדים, פועל כבר עשר שנים, ועושים בו שימוש כ-12 פעמים בשנה בקריסות שלאחר ניתוחי לב, דלקות ריאה ודלקות בלב.

   

  "למיטב ידיעתנו לא היו מקרים של חצבת בעולם שטופלו במכשיר ה-ECMO", אומר פרופ' פרת, "מאוד נדיר שמחלת החצבת מגיעה למצב כזה, אבל היא יכולה להידרדר לדלקת ריאות שיש להם הרבה סיבוכים. זה עוד מסר שקורא לחסן את הילדים".

   

  בשבת בשעה שלוש לפנות בוקר התעוררה הילדה, ומאז מצבה הלך והשתפר. "השינוי הקיצוני חל אתמול בבוקר" מספר האב, "מיד אחרי שקראנו תיקון כללי, החליטו לנתק אותה מהמכונה. היא כבר שותה, מברכת, מדברת, כשהמילים הראשונות שהיא אמרה היו תודה רבה לקדוש ברוך הוא".

   

  לדברי האב, בעדה החרדית מקובל שלא לחסן את הילדים בשל חוסר מודעות לחשיבותם. "לא תיארנו לעצמנו שכל בני המשפחה ילקו בחצבת", הוא אומר, "עכשיו אני מקווה שהסיפור שלנו ימחיש לציבור החרדי איזו סכנה טמונה במחלת החצבת, ושכדאי להתחסן. הרופאים זכו להיות שלוחים בנס של כמעט תחיית המתים, ואני מקווה שיהיה להם כוח להמשיך ולהציל נפשות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חרדים. חוסר מודעות לחיסונים
  צילום: חיים צח
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים