שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני: תקתוק השעון באין דיאלוג לא לטובתנו
  לפני שנועדה בירושלים עם צוות המשא ומתן הפלסטיני, הספיקה לבני להדגיש בפני חברי סיעת "קדימה" את החשיבות שבתהליך. "הסכסוך הופך לדתי יותר ולאומי פחות", אמרה, "ללאומי יש פיתרון, לדתי - פחות"

  שרת החוץ, ציפי לבני, וצוותה נועדו הערב (יום שני) עם צוות המשא ומתן הפלסטיני בבית מלון בירושלים כדי לדון בניסוח ההצהרה שתימסר בוועידת אנאפוליס בסוף החודש. לבני, שעומדת בראש צוות המשא ומתן הישראלי, אמרה כמה שעות קודם לכן, כי "השעון מתקתק גם כשאין דיאלוג, ולא לטובתנו".

   

  לבני, שדיברה לפני חברי סיעת "קדימה", הדגישה את החשיבות שבתהליך מדיני. "הסכסוך הופך לדתי יותר

  ולאומי פחות", אמרה, "ללאומי יש פיתרון, לדתי פחות". לבני אמרה כי "לאי עשייה יש מחיר שאנחנו משלמים". עם זאת, היא ביקשה להנמיך ציפיות מהוועידה: "צריך להימנע ממצב של ציפיות גבוהות, זה יוצר תסכול ואלימות".

   

  שרת החוץ אמרה, כי בעולם קיימת מודעות לצורך במדינה פלסטינית, "אך צריך לקבע את זה. בשבועות האחרונים הבאנו את התהליך לפסים הנכונים". לדבריה, לכולם "ברור מהם קווי 1967, אך לא ברור מה זה הביטחון שלנו. אסור שנשאיר את זה ברמת הכותרת".

   

  לבני הבהירה כי העקרונות לפיהם מתנהל המשא ומתן הם "ביטחון, שתי מדינות לשני עמים, פליטים למדינה פלסטינית, שמירת מקומות קדושים ומקסימום ישראלים בשטח". לבני התייחסה לסוגיית הביטחון מול רצועת עזה ואמרה: "אני לא רוצה לזרוק את המפתח ולקוות לטוב. אסור להתפשר על הביטחון. יש להילחם בטרור מעזה ולהמשיך במשא ומתן עם המתונים, שיהיה כפוף לביטחון".

   

  השרה התייחסה למחוות שעשויה ישראל לבצע. "אפשר לעשות מחוות לא דרמטיות, שלא יוותרו על עמדות יסוד שלנו או יפגעו בביטחון". שרת החוץ גם התייחסה ליכולתה של הרשות הפלסטינית לעמוד מאחורי התחייבויותיה: "אומרים שהפרטנר וירטואלי. הגישור מהדיבור לוויתור, אם וכאשר, יהיה ביצוע מפת הדרכים על ידם. נבחן הביצוע בשטח".

   

  לדבריה, "המבחן של הביצוע הוא בסוף הדרך. קבעתי את זה כתנאי. הפלסטינים ניסו שלא יהיה תנאי כזה, אך עמדתי על זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. "הבאנו את התהליך לפסים הנכונים"
  צילום: דניאל בר און- ג'יני
  מומלצים