שתף קטע נבחר

"אל תעמוד מול מזוז". עצות לפרקליט החדש

להחמיר את הענישה וההרתעה; לפתוח את צוואר הבקבוק; לשקם את האמון בשוויון בפני החוק; ולא להיות "לעומתי" ליועץ. משפטנים ופוליטיקאים מנדבים כמה טיפים לפרקליט המדינה הבא, ושופכים אור על אישיותו של מי שבידיו יופקדו כמה תפוחי אדמה לוהטים במיוחד

עו"ד משה לדור מתכונן במרץ לקראת האחריות הכבדה והאתגרים שעמם ייתמודד בקרוב כפרקליט המדינה הבא. בראש ובראשונה ייאלץ לדור להכריע בפרשת המכרז לרכישת גרעין השליטה בבנק לאומי, שהחשוד המרכזי בה הוא ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

הוועדה לאיתור המועמדים למשרת פרקליט המדינה החליטה אמש להמליץ על לדור לתפקיד פרקליט המדינה, במקומו של ערן שנדר. הוועדה בחרה בלדור, שכיהן עד 2003 כפרקליט מחוז ירושלים, על פני חמישה מועמדים אחרים.

 

במערכת המשפטית ובמסדרונות הפוליטיים מגיבים הבוקר (יום ג') למינוי הצפוי - ומעידים על הסערות שבדרך. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) דורש כי ראש הממשלה והשרה רוחמה אברהם-בלילא יפסלו עצמם מלהשתתף בהצבעה על מינויו של לדור. "נגד השניים תלויים ועומדים תיקים פליליים, אשר צריכים לבוא להכרעתו של פרקליט המדינה", מזכיר אלדד בפנייה למזכיר הממשלה. "משכך - אסור להם להשפיע ולהשתתף בבחירתו".

 

ח"כ מיכאל איתן (הליכוד) שימש בעבר יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט ופועל שנים רבות בענייני שלטון החוק. "במשך שנים רבות, תפקיד פרקליט המדינה היה לעומתי מול היועץ המשפטי לממשלה", אמר איתן. "קרבות מרים התנהלו לאורך שנים בין פרקליטי מדינה לבין יועצים משפטיים לממשלה. בקדנציה של מזוז ושנדר הדבר השתנה, והם עבדו יחדיו - תחת מזוז.

 

"אני מקווה שלדור יבין שתפקידו של פרקליט המדינה הוא להיות לא מול - ולא מעל היועץ המשפטי לממשלה; בכפיפות אליו. הדבר הכי חשוב שהוא צריך לעשות זה לקצר את התורים בפרקליטות המדינה; לפתוח את צוואר הבקבוק. צריך לייעל את המערכת ולקצר את הטיפול ואת ההכרעות בעניין העמדות לדין וסגירות תיקים. כמובן שצריך להחמיר את אכיפת החוק והסדר, בענישה והרתעה, במיוחד בנושאים של עבירות אלימות, עבירות מין, עבירות סמים והמאבק בשחיתות".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "לדור צריך לשקם את האמון שהתערער בשוויון בפני החוק, בכך שידאג למיצוי הדין ללא מורא וללא משוא פנים עם עברייני צמרת".

 

"התפקיד הזה מתאים לו - והוא מתאים לתפקיד"

עו"ד יהושע רזניק עבד שנים ארוכות לצדו של לדור בפרקליטות, ובשיחה עם ynet בירך על בחירתו: "זו בחירה מוצלחת מאוד. לדור הוא אדם שיביא לתפקיד הרבה מאוד ניסיון מקצועי. הוא שימש עו"ד פרטי ובעיקר היה פרקליט בשירות המדינה עם הרבה מאוד ניסיון. הוא מכיר גם את התחום האזרחי וגם את הפלילי.

 

"אני שמח שהגיע לתפקיד אדם מבוגר, מנוסה ובעל ניסיון חיים, ניסיון בבית המשפט וקבלת החלטות בתיקים חשובים. לדור הוא אדם שקול ולא מתלהם, שאני בטוח שיקבל החלטות נבונות. אני מקווה שיצליח ושמח בשבילו, כי אני יודע שלמרות שפרש, הוא רצה את התפקיד. התפקיד הזה מתאים לו - והוא מתאים לתפקיד".

 

עו"ד דבורה חן, מי שהייתה מנהלת המחלקה הביטחונית בפרקליטות

המדינה, התייחסה אף היא למינוי הטרי ואמרה כי לדור הוא האדם הנכון במקום הנכון. "המינוי משקף את ההיבטים שעלו בשנים האחרונות, של הצורך באדם שיהיה בעל שיעור משפטי נכבד בתחום הפלילי".

 

לדור התחיל כפרקליט זוטר במחוז ירושלים, ולאחר שנים סיים כפרקליט המחוז. "הוא איש שצמח מהשטח ויש לו ניסיון עצום בתחום הפלילי. ראוי להדגיש שהוא עשה רבות גם בתחום האזרחי. כמו כן, בהיותו פרקליט בכיר מאוד הוא עדיין היה איש שטח, במובן של הופעות בבית המשפט ובערעורים בבית המשפט העליון. העובדה שבארבע השנים האחרונות היה שותף בכיר במשרד פרטי רק מעשירה את תמונת העולם שלו, שממילא היתה רחבה מאוד, ולכן אני מברכת על המינוי", מסכמת עו"ד חן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בחירה מוצלחת: רזניק
צילום: איי פי
לא להיות לעומתי: איתן
צילום: גיל יוחנן
דודו פריד
האיש הנכון: חן
דודו פריד
אתגרים גדולים. לדור
צילום: פייר תורגמן
מומלצים